Studenckie Romanistyczne Koło Literaturoznawcze AssoSosno, którego aktualnie opiekunem jest dr Magdalena Malinowska, działa od 2002 r. w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki. We wcześniejszych latach opiekunami Koła byli także dr hab. Magdalena Zdrada-Cok, dr Adam Knapik oraz dr hab. Katarzyna Gadomska.


Jakie są główne zadania Koła Literaturoznawczego AssoSosno?

Przede wszystkim zajmujemy się promowaniem różnego rodzaju wydarzeń literackich i kulturalnych w naszym Instytucie. Wspólnie z Wami chcemy dzielić pasję do języka francuskiego i literatury.
Ponadto członkostwo w Kole daje możliwość stałego kontaktu ze współczesną literaturą francuską, a także poszerzania swojej wiedzy na temat języka francuskiego i kultury Francji oraz krajów frankofońskich.
Zachęcamy wszystkich studentów Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ do aktywnego uczestnictwa w działaniach Koła!

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaproszenie na spotkanie Koła Naukowego AssoSosno

W poniedziałek 26 listopada 2018 r. podczas przerwy między 11:15 a 11:30 w sali 2.50 odbędzie się spotkanie Koła Naukowego AssoSosno z opiekunką dr Magdaleną Malinowską. Głównym zadaniem Koła jest promowanie różnego rodzaju wydarzeń literackich i kulturalnych w naszym Instytucie, takich jak Frankofonia, Dzień Quebecki czy Dzień Maghrebski oraz ożywianie życia studenckiego na Wydziale. Ponadto członkostwo w Kole daje możliwość stałego kontaktu ze współczesną literaturą francuską, a także poszerzania swojej wiedzy na temat języka francuskiego i kultury Francji oraz krajów frankofońskich. Jeśli macie inne pomysły na realizowanie swojej pasji do języka francuskiego i na dodatkową działalność poza zajęciami, podzielcie się nimi w trakcie spotkania! Oprócz „burzy mózgów” i ustalania zadań na bieżący rok akademicki, 26 listopada planujemy wybór zarządu Koła.

Zachęcamy wszystkich studentów Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ do przyjścia na spotkanie oraz do aktywnego uczestnictwa w działaniach Koła!

Assososno

 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ KOŁO ASSOSOSNO

XX Edycja Listy Goncourtów – polski wybór

W dniu 26 października 2018 w Instytucie Francuskim w Krakowie został wybrany dwudziesty już laureat nagrody Lista Goncourtów – polski wybór. Jury składające się z dwunastu studentów romanistyki z całej Polski obradowało pod honorowym przewodnictwem Bernarda Pivot, przewodniczącego Académie Goncourt.

Obrady były burzliwe, ze względu na dużą różnorodność powieści z tegorocznej listy Goncourtów – w zasadzie każda miała swojego zwolennika. Ostatecznie, po zawężeniu wyboru do kilku pozycji (w tym La Vraie vie, książki nominowanej do nagrody w naszym instytucie), jury zdecydowało, że nagroda zostanie przyznana Ça raconte Sarah autorstwa Pauline Delabroy-Allard, pięknie skomponowanej powieści o nieszczęśliwej miłości dwóch kobiet. Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu, nagrodę przyznano „zwłaszcza za muzykalną kompozycję, która podkreśla obłęd narratorki, a także niejednoznaczny odbiór lektury”.

Werdykt ogłoszono nieoficjalnie podczas tradycyjnego Obiadu Goncourtów w restauracji Cyrano de Bergerac, w którym wzięło udział wielu gości honorowych, m.in. Konsul Generalny Frédéric de Touchet, a oficjalnie na Festiwalu Conrada w Pałacu Czeczotki, tuż przed spotkaniem z Bernardem Pivot.

Katarzyna Rusin 4 FA

 

Kolejna edycja konkursu LISTA GONCOURTÓW – POLSKI WYBÓR w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ!

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w dniu 19 października 2018 odbył się w naszym Instytucie pierwszy etap XX jubileuszowej edycji konkursu Lista Goncourtów – polski wybór. To prestiżowe wydarzenie literackie organizowane jest corocznie przez Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z polskimi Instytutami romanistycznymi.

Studenci I JF, II JF, III F-A obradowali pod przewodnictwem pani Katarzyny Rusin (I F-A cykl magisterski) w obecności pani dr hab. Magdaleny Zdrady-Cok. Po prezentacji wszystkich książek z II selekcji Listy Goncourtów oraz po długiej dyskusji jury uznało za najciekawszą powieść Adeline Dieudonné pt „La vraie vie”.

Finałowe obrady jurorów Listy Goncourtów- polski wybór rozpoczną się 26 października w Instytucie Francuskim w Krakowie. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 27 października w obecności Przewodniczącego Akademii Goncourtów Pana Bernarda Pivot na konferencji prasowej, która odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki uŚ będzie reprezentować pani Katarzyna Rusin.

Więcej na temat Nagrody Goncourtów i najbliższych wydarzeń literackich:

https://www.academie-goncourt.fr

https://www.institutfrancais.pl

http://conradfestival.pl

XIX Edycja Listy Goncourtów – polski wybór

W dniu 27 października 2017 w Instytucie Francuskim w Krakowie został wybrany dwudziesty już laureat nagrody Lista Goncourtów – polski wybór. Jury składające się z dwunastu studentów romanistyki z całej Polski obradowało pod honorowym przewodnictwem Erica-Emmanuela Schmitta, członka Akademii Francuskiej.

Narada dotyczyła w zasadzie tylko dwóch z piętnastu powieści, a wybór jury pozostawał niepewny aż do ostatniej minuty obrad. Ostatecznie jednak, po drugim głosowaniu, zdecydowano, że tegoroczna nagroda trafi do Alice Zeniter za L’Art de perdre. Jury swój wybór uzasadniło w sposób następujący:

„Książka przedstawia historię algierskiej rodziny, która opuszcza swój kraj po wojnie o niepodległość. Powieść ujmuje przede wszystkim aktualną problematyką dotyczącą poszukiwania własnej tożsamości, wpływu historii na życie jednostki, sytuacji imigrantów w Europie oraz konfliktu pokoleń.”

Największą konkurencją dla L’art de perdre okazała się Bakhita autorstwa Véronique Olmi, czyli książka nominowana do nagrody między innymi w naszym instytucie. W głosowaniu przegrała z nagrodzoną powieścią wyłącznie jednym głosem. Jury poświęciło też uwagę powieści Un certain M. Piekielny, której autorem jest François-Henri Désérable.

Werdykt ogłoszono nieoficjalnie podczas tradycyjnego Obiadu Goncourtów w restauracji Cyrano de Bergerac, w którym wzięło udział wielu gości honorowych, m.in. Kosul Generalny Frédéric de Touchet, a oficjalnie na Festiwalu Conrada w Pałacu Czeczotki, tuż przed spotkaniem z Erikiem-Emmanuelem Schmittem.

Katarzyna Rusin III FA

 

 Kolejna edycja konkursu LISTA GONCOURTÓW – POLSKI WYBÓR w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ!

XIX Edycja Listy Goncourtów – polski wybór w IJRiT

W dniu 26 października 2017 odbył się w naszym Instytucie pierwszy etap dwudziestej edycji konkursu Lista Goncourtów – polski wybór organizowanego corocznie przez Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z polskimi Instytutami Romanistyki. Studenci III roku FA przedstawili książki z II selekcji Listy Goncourtów, a następnie wybrali propozycję naszej uczelni do nagrody Goncourtów – Bakhitę autorstwa Véronique Olmi, poruszającą powieść biograficzną o życiu świętej Kościoła Katolickiego, Józefiny Bakhity, która jako mała dziewczynka została porwana przez handlarzy niewolnikami, a przede wszystkim o jej pełnej cierpienia drodze do wolności. Książka porusza swoją prostotą oraz postawą głównej bohaterki, która nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie traci nadziei i nie poddaje się.

Największą dla Bakhity konkurencją było L’Art de perdre Alice Zeniter, opowieść o poszukiwaniu utraconej tożsamości narodowej z perspektywy trzech pokoleń algierskich imigrantów, a także Nos vies autorstwa Marie-Hélène Lafon, historia emerytki, która śledzi młodych ludzi i żyje ich życiem, aby zapomnieć o własnej samotności.

Dużym zainteresowaniem studenci obdarzyli powieści Tiens ferme ta couronne, Un loup pour l’homme, Trois jours chez ma tante i Nos richesses. Największe kontrowersje wzbudziła powieść La Disparition de Josef Mengele, która ostatecznie spotkała się z krytyką za pójście w kierunku zbyt rozpowszechnionej w ostatnich latach fascynacji złem i przedstawiania zbrodniarzy jako wrażliwych ludzi, z którymi czytelnik może się utożsamiać.

Finałowe obrady Listy Goncourtów- polski wybór odbędą się 27 października w Instytucie Francuskim w Krakowie pod honorowym przewodnictwem Érica-Emmanuela Schmitta.

                                                          Katarzyna Rusin

                                                  Przewodnicząca studenckiego Jury w IJRiT

20171026 09453720171026 081751

 

Lista Goncourtów 2016 – polski wybór

Już po raz dziewiętnasty w Instytucie Francuskim w Krakowie został wybrany laureat „Listy Goncourtów: polski wybór”. Jury składające się dwunastu studentów romanistyki reprezentujących uniwersytety z całej Polski obradowało pod przewodnictwem pani Małgorzaty Szczurek, redaktor naczelnej wydawnictwa Karakter i pana Jacka Giszkaka (tłumacza Alaina Mabanckou).
Obrady odbyły się 29 października 2016r. w obecności Konsula Generalnego Francji Frédérica de Touchet. Po bardzo burzliwej naradzie, trwającej ponad 6 godzin, spośród 16 książek wybrano tę jedyną: „Petit Pays” napisaną przez Gaëla Faye. Największą konkurencją dla tegorocznego laureata były powieści „Laëtitia ou la fin des hommes” i „L’autre qu’on adorait”.
Ostateczne głosowanie odbyło się w trzech turach i w każdej z nich to właśnie „Petit pays” wiodło prym. Decyzja, by nagrodzić właśnie tę powieść narodziła się podczas obrad w trzech uniwersytetach, m.in. w naszym Instytucie. Jury „Liste des Goncourt: choix polonais” uzasadniło swój wybór w sposób następujący:
"Książka opowiada historię chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną         domową w Burundi. Ten literacki debiut doceniliśmy za bezpretensjonalny ton i rytmiczny język, poruszający     wyobraźnię. Książka dotyka problemu wykorzenienia, utraty i poszukiwania tożsamości. Historia została         opowiedziana w niebanalny i pełen wrażliwości sposób."
Oficjalne ogłoszenie laureata nastąpiło podczas Gali Nagrody Conrada, natomiast nieoficjalne odbyło się podczas tradycyjnego „Obiadu Goncourtów” w restauracji Cyrano de Bergerac, w którym wzięło udział wielu gości honorowych m.in. Kosul Generalny Frédéric de Touchet, Małgorzata Szczurek, Jacek Giszczak, Vera Michalski oraz prof. Marcela Świątkowska, pomysłodawczyni konkursu „Liste des Goncourt: choix polonais”. Dzięki temu członkowie jury mieli okazję do długiej rozmowy o literaturze, a także do poznania historii „Listy Goncourtów: polski wybór” opowiedzianej przez osoby, które ją tworzyły.
Było to niesamowite wydarzenie, połączone z Międzynarodowymi Targami Książek i Festiwalem Conrada, dlatego miłośnicy literatury współczesnej mieli szansę do spotkania z wieloma wspaniałymi autorami.

Anna Chodur III FLA

 

 Komunikat prasowy obwieszczajacy wybór zwycięzcy konkursu „Lista Goncourtów: polski wybór” 2016

 

Lista Goncourtów 2015 – polski wybór

15 października 2015 r. członkowie Literaturoznawczej Sekcji Koła Naukowego Assososno wraz z opiekunem naukowym dr Magdaleną Zdradą-Cok mieli zaszczyt i przyjemność przeprowadzić pierwszy etap konkursu Lista Goncourtów – polski wybór w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki.
Studenckie jury pod przewodnictwem pana Andrzeja Homańczyka (II rok II stopnia F-A) zaprezentowało publiczności (IV rok filologii romańskiej, III rok FLA) piętnaście utworów wybranych przez Akademię Goncourtów w ramach I selekcji. Po długiej debacie jurorzy uznali za najciekawszą książkę powieść Tobie Nathana Ce pays qui te ressemble (Stock). 
Ogólnopolskie obrady Listy Goncourtów odbędą się 23 października w Instytucie Francuskim w Krakowie pod honorowym przewodnictwem laureata zeszłorocznej polskiej edycji konkursu pana Davida Foenkinosa. IJRiT reprezentowany będzie przez panią Oliwię Listewnik, studentkę II roku FLA.
Więcej informacji na temat Nagrody Goncourtów oraz konkursu Lista Goncourtów – polski wybór organizowanego przez Instytut Francuski od 1998 znajdą Państwo na stronach internetowych : 
http://www.academie-goncourt.fr/
http://institutfrancais.pl/culture/2015/10/16/liste-goncourt-le-choix-polonais-2015/ 
http://institutfrancais.pl/culture/2015/10/06/foire-du-livre-a-cracovie/

GONCOURTY 2015

 

 

Symulacja Konferencji 2015

 

Wzorem lat ubiegłych, 11 maja 2015r. o godz. 13.00 Sekcja Tłumaczeniowa Koła Naukowego AssoSosno pracująca pod kierunkiem mgr Adama Knapika i mgr Agnieszki Loski,  organizuje „Symulację Konferencji”. Jest to konferencja przygotowywana i  tłumaczona symultanicznie przez studentów, którzy w naszym Instytucie  realizują zajęcia z różnego rodzaju tłumacze . Tego dnia mają oni  okazję sprawdzić swoje umiejętności poza laboratorium tłumaczeniowym w  zawodowych kabinach, w prawdziwej sali konferencyjnej z rzeczywistą publicznością – pracownikami i studentami naszej uczelni oraz  zaproszonymi gośćmi ze współpracujących z Instytutem liceów. „Symulacja Konferencji” prowadzona będzie w czterech językach: angielskim, francuskim, włoskim i polskim. Tematem tej  specyficznej konferencji są zawsze języki obce, aczkolwiek za każdym  razem mówi się o nich w innym ujęciu (tłumaczenia, nauki czy  wykorzystywania ich jako narzędzia do zdobywania nowych doświadczeń w  czasie wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus). Najbliższa „Symulację Konferencji” odbędzie się w auli Kazimierza Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, a jej tematem będzie Wielojęzyczność w Unii Europejskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.

IV Symulacja Konferencji

„Wielojęzyczność w Unii Europejskiej”

11.05.2015, godz. 13.00-15.00

Rektorat Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice

Aula im. Kazimierza Lepszego

Pod patronat honorowym

JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego

oraz

Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Organizator:

Sekcja Tłumaczeń Konferencyjnych Studenckiego Koła Naukowego AssoSosno działającego w

Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki .

*Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane wzięciem udziału w Symulacji Konferencji proszone są o wcześniejszą rezerwację przesyłając zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROGRAM

Wielojęzyczność w Europie *

1. Aleksandra Serwotka,– „Wielojęzyczność w Unii Europejskiej” (FR)

2. Marta Jacek – „Unijna polityka wielojęzyczności” (ENG)

3. Krystyna Stachura – „Kierunek – wielojęzyczność” (FR)

4. Mateusz Stasica – „ Języki stosowane – kierunek inny niż wszystkie?” (ENG)

5. Anne-Sophie Basta-Szczygieł – „Wielojęzyczność w praktyce” (FR)

Wielojęzyczni Europejczycy **

1. Sławomir Wasiński, Agnieszka Kempka– „Wielojęzyczność – jasna czy ciemna strona mocy?” (ENG)

2. Marcelina Kopaczka, Małgorzata Wylęgała – „Wielojęzyczność w mikroskali, czyli włoskie regiony” (IT)

3. Kamil Środa – „Wielojęzyczność w makroskali, czyli języki stosowane” (ENG)

4. Aleksandra Bator – „ Erasmus – studia w wielojęzycznym wydaniu” (IT)

5. Iwo Czerniejewski – „Języki stosowane – wielojęzyczna szkoła przetrwania” (ENG)

Konferencję poprowadzą Monika Wydrzyńska i Dominik Falkus (PL)

* - wystąpienia będą tłumaczone na języki: angielski, polski i francuski

 IV SYMULACJA

XI FESTIWAL NAUKI W INSTYTUCIE JĘZYKÓW ROMAŃSKICH I TRANSLATORYKI


Jak co roku Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno wraz z opiekunem naukowym dr Magdaleną Zdradą-Cok organizuje Festiwal Nauki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki. Główne obchody (prelekcje, prezentacje, recital) odbędą się 13 kwietnia 2015 w Sali Rady Wydziału w godzinach 9.45 – 13.00. Konkursy odbędą się w salach 2.50, 2.13, 1.23.


Uczestnicy: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z Sosnowca, Olkusza, Częstochowy, Rudy Śląskiej i Żywca (201 uczestników konkursów i słuchaczy prelekcji), 10 zaproszonych nauczycieli języka francuskiego. Uprzejmie informujemy równocześnie, że zapisy na konkursy zostały zakończone ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Program :

SALA RADY WYDZIAŁU

Sala 1.23

Sala 2.50

Godz. 9.45-10.15

Uroczysta inauguracja Festiwalu Nauki w IJRiT

Powitanie uczestników konkursu literackiego i konkursu językowego

10.15 – 11.15

Prelekcje dla uczestników konkursu literackiego

- Dorota Zygadło, Iwona Sapeta, Julia Adamek (II J. Francuski): Recital piosenki francuskiej

- dr Aleksandra Komandera (IJRIT) : La littérature de jeunesse en français / Literatura młodzieżowa w języku francuskim

- Iwona Sapeta, Julia Adamek   (II J. francuski):Studiuj za granicą z IJRiT ! Relacja z pobytu we Francji w ramach programu Erasmus +”

Godz. 9.45-11.15

Powitanie słuchaczy prelekcji (nie zgłoszonych do konkursów)

-Klaudia Kisiała, Janik Martyna (I j. francuski)

Frankofońskie podróże

- Dr Grażyna Starak (IJRIT) :

Allons au théâtre! / Chodźmy do teatru !

Godz. 9.45-10.15

10.15–11.15

Konkurs językowy

Lire pour rire

SALA RADY WYDZIAŁU

SALA 2.13

SALA 1.23

GODZ. 11.30-12.30

Prelekcje dla uczestników konkursu językowego i dla słuchaczy nie zgłoszonych do konkursów

- Dorota Zygadło, Iwona Sapeta, Julia Adamek (II J. Francuski): Recital piosenki francuskiej

- dr Aleksandra Komandera (IJRIT) : La littérature de jeunesse en français / Literatura młodzieżowa w języku francuskim

- Iwona Sapeta, Julia Adamek   (II J. francuski):Studiuj za granicą z IJRiT ! Relacja z pobytu we Francji w ramach programu Erasmus +”

GODZ. 11.30-12.30

Konkurs literacki

na temat:

 1. Camus „Obcy”
 2. Camus „Dżuma”

GODZ. 11.30-12.30

Konkurs literacki

na temat:

Molier „Świętoszek”

Balzak: „Ojciec Goriot”

Zakończenie spotkania

Zakończenie spotkania

Zakończenie spotkania

OPISY KONKURSÓW :


1.    Konkurs Wiedzy o Literaturze  :
Konkurs ma formę testu w języku POLSKIM.
Uczestnik wybiera JEDEN utwór z poniższej listy:
•    Molier : Świętoszek
•    Honoriusz Balzak : Ojciec Goriot
•    Albert Camus : Obcy
•    Albert Camus : Dżuma
                      Pytania testowe dotyczą :
                        - treści lektury
                        - biografii autora
             - kontekstu historyczno-literackiego dzieła (geneza utworu, dzieło wobec   
               prądów literackich)
                       - analizy utworu
(pod względem stylistycznym, gatunkowym, kompozycyjnym, narracyjnym, analiza postaci i innych elementów świata przedstawionego, itp)
                      - podstawowych informacji na temat polskiego tłumaczenia
Czas trwania konkursu: 40 min.

2.    Konkurs Języka Francuskiego „Lire pour rire”
Konkurs ma formę ZABAWNEGO testu językowego na poziomie  podstawowym/średniozaawansowanym.
Hasło przewodnie ćwiczeń:  livre (dominować będzie słownictwo związane z polem leksykalnym książki). Ćwiczenia mają lekką formę rebusów, łamigłówek, rozsypanek, itp.
Czas trwania konkursu: 40 min.
Każdy uczeń może przystąpić do obydwu konkursów.
Opieka Naukowa:
dr Magdalena Zdrada-Cok


Regulamin Konkursu wiedzy o literaturze francuskiej oraz Konkursu językowego

„Lire pour rire”

organizowanych 13 kwietnia 2015r. przez Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno
działające w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.

 1. Organizatorem konkursu jest Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno.
 2. Nadzór merytoryczny nad przebiegiem konkursu sprawuje opiekun naukowy Koła Naukowego Assososno.
 3. Konkursy odbywają się w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5 w dniu 13 04 2015.
 4. Konkursy są elementami Festiwalu Nauki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.
 5. Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej jest w formie testu i odbywa się w języku polskim.
 6. Uczestnicy konkursu literackiego wybierają jedną lekturę spośród listy zaproponowanej przez organizatora. Lista jest dostępna na stronie internetowej Koła Assososno.
 7. Konkursu językowy Lire pour rire ma formę pisemnego testu.
 8. Jeden uczestnik może wziąć udział w konkursie literackim oraz w konkursie językowym.
 9. Maksymalna liczba uczestników konkursu literackiego to 130 osób. Maksymalna liczba uczestników konkursu literackiego to 50 osób. Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy wpisania na listę uczestników, jeśli limit ten został przekroczony.
 10. Zgłoszenia uczestników odbywają się drogą mailową do 27 marca 2015. Uczestnicy konkursów zgłaszani są przez nauczycieli. drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 11. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Koła Assososno Instytutu do tygodnia od przeprowadzenia konkursu.
 12. Laureaci zostaną poinformowani mailowo (za pośrednictwem nauczycieli) o terminie odbioru nagród rzeczowych. Laureaci powinni osobiście pokwitować odbiór nagród.

 

Wyniki konkursów zorganizowanych w ramach Festiwalu Nauki 2015 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki:


Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej i frankofońskiej:
I miejsce
Karolina Soboń, I LO im. K.K. Wielkiego w Olkuszu
II miejsce (ex aequo)
Katarzyna Męzik, IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
Ewa Rutkowska, IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
III miejsce (ex aequo)
Łukasz Woźniak, ZSO im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
Kornelia Zielińska, ZSO im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
4 równorzędne wyróżnienia (dyplomy)
Joanna Kretkowska, IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie
Karolina Kułas, I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu
Iza Pawik, VI LO im. J. Korczaka w Sosnowcu
Marta Żurkiewicz, IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu
Konkurs języka francuskiego (Licealiści)
I miejsce
Patrycja Szatan, I LO im. K. Wielkiego w Olkuszu
II miejsce
Monika Kemona, I LO im. K. Wielkiego w Olkuszu
III miejsce
Paweł Brychcy, I LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
Konkurs języka francuskiego (gimnazjaliści)
Zwycięzca: Julia Gruca, Gimnazjum nr 25 im. St. Staszica w Sosnowcu


SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM lAUREATOM!

 

 

PREZENTACJA W CZASIE DNI OTWARTYCH

 

W dniu 4 marca 2015 w Centrum Neofilologii w Sosnowcu odbyły się Gry Wydziałowe – dni otwarte, w których uczestniczyli licealiści. Wydarzenie było okazją do prezentacji działających na naszym Wydziale Kół Naukowych, a wśród nich Sekcji Tłumaczeń Konferencyjnych Koła Naukowego AssoSosno. Z tej okazji studentki III roku języka włoskiego p. Katarzyna Sznurawa oraz Martyna Eichhorn przygotowały dwie prezentacje multimedialne oraz ulotki informacyjne na temat działalności Sekcji Tłumaczeń Konferencyjnych. Koordynatorem przygotowań była p. mgr Agnieszka Loska.
Opiekunowie Sekcji mgr Adam Knapik oraz mgr Agnieszka Loska kierują szczególne podziękowania do autorek prezentacji oraz biorącego udział w przygotowaniach zarządu Sekcji w składzie Anna Pelka, Katarzyna Sowa, Magdalena Stachuła oraz Marlena Wodniok.


Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie AssoSosno.

 

„Charlotte” Davida Foenkinosa uznana za najlepszą książkę XVI edycji Konkursu „Lista Goncourtów: polski wybór”

 

W dniu 26 października w Instytucie Francuskim w Krakowie odbyły się obrady jury XVI edycji Konkursu „Liste des Goncourts: choix polonais”. Funkcję honorowego przewodniczącego pełnił p. Frédéric Verger. Reprezentantem studentów Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki był p. Andrzej Homańczyk (I rok II stopnia F-A). 

Rano członkowie jury – studenci dwunastu polskich wydziałów romanistycznych – zebrali się w siedzibie Insytutu Francuskiego w Krakowie. Narada trwała kilka godzin, wnikliwie analizowano atuty i słabości wszystkich nominowanych dzieł.

Po zakończeniu głównej części obrad członkowie komisji udali się do restauracji Cyrano de Bergerac, gdzie odbył się uroczysty obiad, w którym uczestniczył m.in. p. Thierry Guichoux, Konsul Generalny Republiki Francuskiej. Podczas spotkania członkowie komisji rozmawiali o najwyżej ocenianych tekstach, w tym również o książce Davida Foenkinosa „Charlotte”, która uznana została za najlepszą w tegorocznej edycji nagrody.

Informacja o wynikach na stronie Instytutu Francuskiego w Krakowie:
http://institutfrancais.pl/culture/pl/2014/10/27/david-foenkinos-laureat-2014-listy-goncourtow-polski-wybor/

 

FESTIWAL NAUKI – WYNIKI KONKURSÓW


Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej i francuskojęzycznej:

I MIEJSCE (ex aequo) :
Marta Czyż – III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
Sara Weichamer – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

II MIEJSCE:
Wiktoria Duda – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

III MIEJSCE (ex aequo):
Małgorzata Kozieł - V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamojskiego w Dąbrowie Górniczej
Katarzyna Męzik – IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

Konkurs wiedzy o krajach i regionach frankofońskich:

I MIEJSCE (ex aequo) :
Agnieszka Gucwa - Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu
Piotr Seemann - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

II MIEJSCE:
Julia Nawaro - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

III MIEJSCE:
Joanna Woźniczko - I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu

WYRÓŻNIENIA:
Wiktoria Duda - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
Andrzej Olszewski - IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie
Kacper Surma - IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

Gratulujemy wszystkim Laureatom! W najbliższym czasie poinformujemy Państwa o terminie przekazania nagród.

 

Festiwal Nauki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki

 

W dniu 10 kwietnia 2014, jak co roku, członkowie Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno działającego w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki pod opieką naukową dr Magdaleny Zdrady-Cok  zaprosili licealistów do udziału w konkursie wiedzy o literaturze francuskiej i frankofońskiej oraz w konkursie wiedzy o krajach i regionach frankofońskich. 

Honorowymi gośćmi Festiwalu Nauki byli pan Prodziekan prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, pani Z-Ca Dyrektora IJRiT prof. dr hab. Halina Widła,  pani prof. dr hab. Magdalena Wandzioch Kierownik Zakładu Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej oraz pani dr Aneta Chmiel, Z-Ca Dyrektora  IJRiT. 

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć 230 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych.
Poniżej znajduje się lista nauczycieli, którym pragniemy gorąco podziękować za udział w Festiwalu Nauki i przygotowanie uczniów do udziału w konkursach:

Pani mgr Małgorzata Balcerzak – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Gustawa Morcinka
w Rudzie Śląskiej

Pani mgr Ewa Balcer – Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dąbrowie Górniczej

Pani mgr Marta Drobińska – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu

Pani mgr Joanna Szymik-Kurach – VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka
w Sosnowcu

Pani mgr Agnieszka Paciej-Motyl – VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka
w Sosnowcu

Pani mgr Jadwiga Justkowska – I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

Pani mgr Irena Majda – I Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Wielkiego w Olkuszu, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu

Pani mgr Marta Pasich - I Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Wielkiego w Olkuszu, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu

Pani mgr Ewa Łuczak - I Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Wielkiego w Olkuszu, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu

Pani mgr Jacek Augustyn - IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Pani mgr  Monika Olesik - I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jaworznie

Pani mgr Izabela Pordzik-Olcha - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu

Pani mgr Agata Kamińska - IV Liceum Ogólnokształcąceim. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Pani mgr Agnieszka Górska - III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach

Pani mgr  Agata Benduska - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Pani mgr Anna Adamuszek - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Pani mgr Emilia Horowska - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Pani mgr  Ewa Król - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Pani mgr Ewa Łudzień – II LO im. E. Plater w Sosnowcu

Serdecznie dziękujemy  Pani dr Aleksandrze Komanderze, Panu dr. Andrzejowi Rabsztynowi i Panu mgr. Jeremiemu Sallustio za wygłoszenie ciekawych prelekcji. Wierzymy, że to festiwalowe spotkanie w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki było dla naszych gości miłym sposobem na pogłębienie wiedzy o języku i  kulturze frankofońskiej.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Koło Naukowe Assososno w IJRiT!  Wszystkie informacje są dostępne w stale aktualizowanej witrynie Instytutu.


członkowie Koła wraz z opiekunem

 

FESTIWAL NAUKI 2014
INSTYTUCIE JĘZYKÓW ROMAŃSKICH I TRANSLATORYKI
WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

 

Literaturoznawcze Koło Naukowe AssoSosno pod opieką naukową dr Magdaleny Zdrady-Cok serdecznie zaprasza zainteresowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Festiwal Nauki, który odbędzie się 10 kwietnia 2014, w godz. 9.45-13.00 w auli 0.1 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki,w Sosnowcu, przy ul. Grota-Roweckiego 5.

W programie spotkania m.in.:

- uroczysta inauguracja z udziałem honorowych gości Festiwalu
- prezentacja dr Aleksandry Komandery : Królestwo Belgii i sławni Belgowie
- prezentacja dr. Andrzeja Rabsztyna na temat programu Erasmus
- prelekcja mgr. Jeremiego Sallustio : Culture de la Belgique francophone
- recital piosenki w j. francuskim (studentki I-go roku J. Francuski : Dorota Zygadło, Iwona Sapeta, Julia Adamek)

Gorąco zachęcamy uczniów do udziału w  Konkursie wiedzy o literaturze  oraz w Konkursie wiedzy o krajach i regionach frankofońskich. Konkursy przygotowane są przez studentów I-go roku J. francuskiego i II roku J. francuskiego i j. angielskiego pod opieką naukową dr Magdaleny Zdrady-Cok.

W programie:

- Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej i francuskojęzycznej (w języku polskim, opis konkursu: pkt 1)
- Konkurs wiedzy o krajach i regionach frankofońskich (w języku polskim, opis konkursu: pkt 2)
- prelekcje i warsztaty wykładowców i studentów IJRiT na temat literatury i kultury krajów frankofońskich

Czas spotkania:

9.45-10.00: uroczyste rozpoczęcie
13.00: zakończenie Festiwalu

Zaproszenie kierujemy do wszystkich uczniów szkół średnich zainteresowanych literaturą oraz kulturą krajów frankofońskich.

Każdy uczestnik spotkania może wziąć udział w obydwu konkursach (po dokonaniu zgłoszenia, zob. pkt 1, 2) lub w wybranym konkursie.

OPISY KONKURSÓW:

1. Konkurs Wiedzy o Literaturze :
Konkurs ma formę testu w języku POLSKIM. Sprawdza znajomość treści
i umiejętność analizy JEDNEGO z poniższych utworów:
• Molier: „Świętoszek”
• Wolter: „Kandyd”
• Denis Diderot: „Kubuś Fatalista i jego pan ”
• Pierre Choderlos de Laclos: „Niebezpieczne Związki”
• Honoriusz Balzak : „Ojciec Goriot”
• Emil Zola: „Germinal”
• Albert Camus: „Obcy”
• Albert Camus: „Dżuma”
• Antoine de Saint-Exupéry: „Mały Książę”
• Antoine de Saint-Exupéry: „Nocny lot”
• Amélie Nothomb: „Z pokorą i uniżeniem”
• Éric-Emmanuel Schmitt: „Małe zbrodnie małżeńskie ”
• Éric-Emmanuel Schmitt: „Oskar i pani Róża”
• J.M.G. Le Clezio : „Onitsza”
Prosimy Nauczycieli o przesyłanie listy uczestników z danej szkoły wraz
z informacją o wybranej lekturze na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do
7 kwietnia 2014 roku. Wszelkie pytania i wątpliwości można również kierować na powyższy adres mailowy.
Czas trwania testu: 40 min.

2. Konkurs wiedzy o krajach i regionach frankofońskich
Konkurs ma formę testu w języku POLSKIM. Sprawdza wiedzę o wybranych krajach i regionach frankofońskich : ustrój i instytucje państwowe (w przypadku państw), geografia fizyczna, demografia, zwyczaje, kultura, gastronomia itp. Uczestnik przygotowuje się na temat JEDNEGO wybranego z listy zagadnienia:
• Bretania i Alzacja
• Quebec (Kanada francuskojęzyczna)
• Belgia francuskojęzyczna
• Szwajcaria francuskojęzyczna

Prosimy Nauczycieli o przesyłanie listy uczestników z danej szkoły wraz
z informacją o wybranym zagadnieniu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7 kwietnia 2014 roku.

Wszelkie pytania i wątpliwości można również kierować na powyższy adres mailowy.
Czas trwania konkursu: 40 min.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Opieka Naukowa:
Dr Magdalena Zdrada-Cok

 

Regulamin Konkursu wiedzy o literaturze francuskiej i francuskojęzycznej oraz Konkursu wiedzy o krajach i regionach frankofońskich
 organizowanych przez
 Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno
działające w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.

 

1.    Organizatorem konkursu jest Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno zwane dalej Organizatorem.
2.    Nadzór merytoryczny nad przebiegiem konkursu sprawuje opiekun naukowy Koła Naukowego Assososno.
3.    Konkursy odbywają się w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5 w dniu 10 04 2014.
4.    Konkursy są elementami Festiwalu Nauki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.
5.    Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej jest w formie testu i odbywa się w języku polskim.
6.    Uczestnicy konkursu literackiego wybierają jedną lekturę spośród listy zaproponowanej przez organizatora. Lista jest dostępna na stronie internetowej Koła Assososno.
7.    Konkursu wiedzy o krajach i regionach frankofońskich  jest w formie testu i odbywa się w języku polskim.
8.    Uczestnicy konkursu wiedzy o krajach i regionach frankofońskich  wybierają jeden temat spośród listy zaproponowanej przez organizatora. Lista jest dostępna na stronie internetowej Koła Assososno.
9.    Jeden uczestnik może wziąć udział w konkursie literackim i konkursie wiedzy o krajach i regionach frankofońskich.
10.    Każda szkoła może zgłosić nieokreśloną ilość uczniów.
11.    Maksymalna liczba uczestników konkursu literackiego to 100 osób. Maksymalna liczba uczestników konkursu wiedzy o krajach i regionach francuskojęzycznych to 50 osób. Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy wpisania na listę uczestników, jeśli limit ten został przekroczony.
12.    Zgłoszenia uczestników odbywają się drogą mailową do 7 kwietnia 2014 roku.
13.    Uczestnicy konkursu i/lub dyktanda zgłaszani są przez nauczycieli. Prosimy o podanie nazwy szkoły, ilości uczniów oraz  wybranych lektur (w przypadku konkursu literackiego) i zagadnień (w przypadku konkursu wiedzy o krajach i regionach).
Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
14.    Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki do tygodnia od przeprowadzenia konkursu.
15.    Laureaci zostaną poinformowani mailowo o terminie odbioru nagród rzeczowych. Laureaci powinni osobiście pokwitować odbiór nagród.

 

 plakat F N 2014

 

 

 

 

 

BOŻE NARODZENIE W KRAJACH FRANKOFOŃSKICH - WARSZTATY 

Studenci z Koła Naukowego AssoSosno oraz studenci studiów licencjackich języka francuskiego, pracujący pod kierunkiem dr Magdaleny Zdrady-Cok, zapraszają uczniów gimnazjów i szkól podstawowych 15 stycznia na Boże Narodzenie w krajach frankofońskich - warsztaty w IJRiT. W programie spotkania:

1.    Powitanie uczestników ( aula 01, godz. 09.00 ) - prof. dr hab. Magdalena Wandzioch 2.    Prelekcja : Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich, dr Andrzej Rabsztyn 3.    Prelekcja : Boże Narodzenie wczoraj i dziś - święta w średniowiecznej Francji (i nie tylko),  dr Magdalena Zdrada-Cok 4.    Kolędowanie z I rokiem j. francuskiego 5.    Językowe warsztaty świąteczne (podział na 2 grupy, aula 01 i sala Rady Wydziału) -  prowadzenie: studenci II-go i III-go roku  j. francuski 6.    Quiz na temat tradycji Bożego Narodzenia - prowadzenie: studenci I-go roku j. francuski 7.    Zakończenie spotkania (około 12.30)

 WARSZTATY LITERACKO-KULTUROZNAWCZE  DLA UCZNIÓW FRANKOFOŃSKICH KLAS IV-VI  z SP 45 IM. JANUSZA KORCZAKA  należącej do ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH nr 2 w Sosnowcu

13 maja 2013

Instytut Języków Romańskich i Translatoryki
ul. Grota-Roweckiego 5
sala 01 i Sala Rady Wydziału

PROGRAM

9.00- 9.10 – powitanie (aula 01)
9.15 – 10.00 – Konkurs literacki (test pisemny) : „ Mikołajek” (aula 01)
10.00-10.15 – poznajemy IJRiT (spacer po budynku z przewodnikiem)
10.15-11.00 – prelekcje studentów IJRiT (aula 01):
Aleksandra Golemo (III  st. Lic. j. fr.) : „Mont Saint-Michel”
Justyna Kulawik (I studia mag. J. fr.):  „Belgia stolicą komiksu” 
Monika Foit (II F-A): „ Musical we Francji”
11.00-11.15 – przerwa
11.15- 12.00 – warsztaty związane z hip-hopem francuskim prowadzący : Natalia Wójcik (II F-A)  i zaproszeni goście
12.00-12.15 – informacja o wynikach konkursu, zakończenie
 


PO FESTIWALU NAUKI 2013

Członkowie Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno wraz z opiekunami naukowymi dr Magdaleną Zdradą-Cok i dr Aleksandrą Komanderą składają serdeczne podziękowanie Pani doktor Katarzynie Gadomskiej za cenną pomoc w organizacji Festiwalu Nauki 2013. Dziękujemy za możliwość skorzystania z wieloletniego doświadczenia Pani Doktor, wieloletniej opiekunki Koła i inicjatorki Festiwalu Nauki w IJRiT.

Wyniki konkursu wiedzy o literaturze francuskiej i przygody z dyktandem i komiksem belgijskim:

Mamy przyjemność przedstawić Państwu laureatów konkursu wiedzy o literaturze francuskiej i dyktanda, które odbyły się w czasie Festiwalu Nauki:

Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej:

I miejsce:  Anna Grebla,  III LO im. Adama Mickiewicza  w Katowicach (opiekun: p. mgr Agnieszka Górska )
II miejsce:  Żaneta Musiał, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących: I LO w Chorzowie(opiekun: p. mgr Lilianna Myszka)
III miejsce (ex aequo): Aleksandra Górska, ZSO nr 11 Zabrze (opiekun: p. mgr Iza Pordzik-Olcha);
Anna Osiewacz, IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie (opiekun: p. mgr Agata Kamińska)
wyróżnienie: Magdalena Ples, II LO w Jaworznie (opiekun: p. mgr Maria Nowakowska)                   

Dyktando:

I miejsce: Dominika Marzec, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących : I LO w Chorzowie (opiekun: p.mgr Lilianna Myszka)
II miejsce: Iwona Sapeta, I LO im. M. Kopernika w  Żywcu (opiekun: p. mgr Jadwiga Justkowska)
III miejsce: Marta Rodzik, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących: I LO w Chorzowie(opiekun: p. mgr Lilianna Myszka)

Laureatom oraz Opiekunom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się w dniu 10 maja o godzinie 13.00 w sali Rady Wydziału. Równocześnie pragniemy zaprosić Państwa na symulację konferencji, przygotowaną przez sekcję tłumaczeniową Koła Naukowego Assososno pod kierunkiem mgr Adama Knapika, która odbędzie się bezpośrednio po rozdaniu nagród.  

 ***

Za nami kolejny Festiwal Nauki! 24 kwietnia, jak co roku, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki oraz członkowie Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno zaprosili licealistów do udziału w Konkursie Wiedzy o Literaturze Francuskiej oraz dyktandzie – w tym roku w nowej formule, łączącej znajomość ortografii i belgijski komiks. Koordynatorem Konkursu Wiedzy o Literaturze była pani dr Magdalena Zdrada-Cok, opiekę naukową nad Przygodą z Dyktandem i Komiksem Belgijskim objęła pani dr Aleksandra Komandera. Do udziału w Konkursie Wiedzy o Literaturze Francuskiej zostało zgłoszonych 270 osób z 24 szkół z całego województwa, chętnych do zmierzenia się z zawiłościami francuskiej ortografii znalazło się 27.


Poniżej znajduje się lista nauczycieli oraz szkół, którym pragniemy gorąco podziękować za udział w Festiwalu Nauki i przygotowanie uczniów do udziału w konkursach:

 • Maria Nowakowska - II Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie
 • Magdalena Jajkiewicz - Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu
 • Patrycja Hładoń, Monika Olesik – I Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie
 • Małgorzata Kornacka - Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha pl. Hoffa 5 Wisła, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta  ul. Reymonta 2 Wisła
 • Grażyna Stelmach, Bogdan Barucha -  I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie – Koźlu
 • Agata Kamińska - IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
 • Joanna Szymik-Kurach, Agnieszka Paciej-Motyl - VI Liceum Ogólnokształcące  im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
 • Grażyna Scipniak -II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
 • Agnieszka Wróbel - I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Mysłowicach
 • Anna Kazek-Tomza - III Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej
 • Jacek Augustyn - IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
 • Ewa Maj - II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śl. w Mysłowicach
 • Lilianna Myszka - I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
 • Barbara Porębska, Ewa Balcer - Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej
 • Ewa Balcer – III Liceum Ogólnokształcące im. Lucjana Szenwalda w Dąbrowie Górniczej
 • Ewa Kijowska-Kita - V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
 • Aleksandra Szabłowska - II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu
 • Iza Pordzik-Olcha – Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 11 w Zabrzu
 • Jadwiga Justkowska - I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu
 • Katarzyna Stanik - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rudzie Śl
 • Ewa Łudzień - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu
 • Patrycja Loewe - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
 • Anna Mruzek - II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim
 • Agnieszka Górska – III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach


Honorowymi gośćmi Festiwalu Nauki byli pan Prodziekan prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, pani Dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki dr hab. Ewa Miczka, pani Wicedyrektor IJiT prof. dr hab. Halina Widła oraz pani prof. dr hab. Magdalena Wandzioch Kierownik Zakładu Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej a także pan Karl Zangerle dyrektor Ośrodka Alliance Française de Katowice. Swoją obecnością zaszyczyli nas również panowie dr Bayran Kose i dr Duran Icel, którzy przybyli do Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki w  ramach programu LPP Erasmus a także pan dr Andrzej Rabsztyn, koordynator programu Erasmus oraz pani mgr Izabela Front.
Ponadto studentki II roku specjalności języki stosowane: język angielski z językiem francuskim przygotowały warsztaty na temat cywilizacji frankofońskiej. Zorganizowane w Sali Rady Wydziału prezentacje były wygłaszane przez Monikę Foit: Musical we Francji, Natalię Wójcik: Hip-hop francuski oraz Karolinę Kaletę i Martę Kosmala Historia kina francuskiego.
Ponadto dla wszystkich uczestników konkursu przeznaczone były: prelekcja wygłoszona przez  dyrektora Alliance Française de Katowice, pana Karla Zangerle na temat Ośrodka Alliance Française, wystąpienia przygotowane przez studentów - Aleksandrę Golemo o Mont Saint Michel, Justynę Kantor na temat komiksu belgijskiego oraz Adama Barabasza pt „Listy Goncourtów Wybór Polski 2012”.
Wierzymy, że to festiwalowe spotkanie w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki było dla naszych gości miłym sposobem na pogłębienie wiedzy o języku i  kulturze frankofońskiej.
W najbliższych dniach (w terminie do 30 kwietnia 2013) zamieścimy listę laureatów naszych konkursów.
Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez IJRiT! Wszystkie informacje są dostępne w stale aktualizowanej witrynie Instytutu www.ifr.us.edu.pl.


Adam Barabasz


FESTIWAL NAUKI 2013 (sale 0.1 oraz 0.51)

Studenci Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno wraz z opiekunami naukowymi serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w Festiwalu Nauki, który odbędzie się 24 kwietnia 2013 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu, przy ul. Grota Roweckiego 5.

W programie:

- Konkurs Wiedzy o Literaturze  (w języku polskim, opis konkursu: pkt 1)
- Przygoda z Dyktandem i Komiksem Belgijskim (konkurs w języku francuskim poziom A2/B1, opis konkursu:  pkt 2)
- prelekcje honorowych gości IJRiT
- prelekcje i warsztaty studentów IJRiT na temat literatury i kultury Francji i Belgii  frankofońskiej (w j. polskim)  
Czas spotkania:
 9.45-10.00:  uroczyste rozpoczęcie z udziałem Dyrekcji IJRiT i zaproszonych gości
13.00: zakończenie Festiwalu
Zaproszenie kierujemy do wszystkich uczniów szkół średnich zainteresowanych literaturą oraz kulturą Francji i Belgii.
Każdy uczestnik spotkania może wziąć udział w obydwu konkursach (po dokonaniu zgłoszenia, zob. pkt 1, 2) lub w wybranym konkursie.

OPISY KONKURSÓW:

1.    Konkurs Wiedzy o Literaturze:

Konkurs ma formę testu w języku POLSKIM. Sprawdza znajomość treści i umiejętność analizy JEDNEGO  z poniższych utworów:
•    Pierre Choderlos de Laclos: „Niebezpieczne Związki”
•    Victor Hugo: „Katedra Marii Panny w Paryżu”
•    Gustave Flaubert: „Pani Bovary”
•    Emil Zola: „Nana”
•    Eugène Ionesco: „Nosorożec”
•    Albert Camus: „Obcy”
•    Antoine de Saint-Exupéry: „Mały Książę”
•    René Goscinny, Jean-Jacques Sempé : « Mikołajek », « Rekreacje Mikołajka »
•    Amélie Nothomb: „Z pokorą i uniżeniem”
•    Éric-Emmanuel Schmitt: „Małe zbrodnie małżeńskie ”
•    Éric-Emmanuel Schmitt: „Przypadek Adolfa H”
•    Éric-Emmanuel Schmitt: „Kiedy byłem dziełem sztuki”

Prosimy Nauczycieli o przesyłanie listy uczestników z danej szkoły wraz z informacją o wybranej lekturze na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 21 kwietnia 2013 roku. Wszelkie pytania i wątpliwości można również kierować na powyższy adres mailowy.
Czas trwania testu: 40 min.

2.    Przygoda z Dyktandem i Komiksem Belgijskim

Konkurs w języku francuskim ma formę pisemną i w zabawny sposób łączy elementy dyktanda z lekturą komiksu belgijskiego. Sprawdza znajomość języka francuskiego na poziomie A2/B1. Skierowany jest do uczniów zainteresowanych nauką języka francuskiego „na wesoło” oraz kulturą Belgii francuskojęzycznej.
Prosimy Nauczycieli o przesyłanie listy uczestników z danej szkoły na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 21 kwietnia 2013 roku. Wszelkie pytania i wątpliwości można również kierować na powyższy adres mailowy.
Czas trwania konkursu: 40 min.

Na stronie internetowej IJRiTbędziemy Państwa na bieżąco informowali o przygotowaniach do Festiwalu.

 


Regulamin Konkursu Wiedzy o Literaturze  i dyktanda „Przygoda z dyktandem i komiksem belgijskim” organizowanego przez Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno działające w Instytucie Języków Romańskich i TranslatorykiUŚ

 1. Organizatorem konkursu jest Literaturoznawcze Koło Naukowe Assososno zwane dalej Organizatorem.
 2. Nadzór merytoryczny nad przebiegiem konkursu sprawują opiekunowie naukowi Koła Naukowego Assososno.
 3. Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej i dyktando odbywają się w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5.
 4. Konkurs i dyktando są elementami Festiwalu Nauki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.
 5. Konkurs wiedzy o literaturze francuskiej jest w formie testu i odbywa się w języku polskim.
 6. Uczestnicy konkursu literackiego wybierają jedną lekturę spośród listy zaproponowanej przez organizatora. Lista jest dostępna na stronie internetowej  www.assososno.us.edu.pl
 7. Dyktando odbywa się w języku francuskim na poziomie podstawowym (A2-B1).
 8. Jeden uczestnik może wziąć udział w konkursie literackim i dyktandzie.
 9. Każda szkoła może zgłosić nieokreśloną ilość uczniów.
 10. Maksymalna liczba uczestników jednego konkursu to 250 osób. Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy wpisania na listę uczestników, jeśli limit ten został przekroczony.
 11. Zgłoszenia uczestników odbywają się drogą mailową do 21 kwietnia 2013 roku.
 12. Uczestnicy konkursu i/lub dyktanda zgłaszani są przez nauczycieli.Prosimy o podanie nazwy szkoły, ilości uczniów oraz (w przypadku konkursu wiedzy o literaturze) wybranych lektur. Konkurs wiedzy o literaturze: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Dyktando: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 13. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki do tygodnia od przeprowadzenia konkursu.
 14. Laureaci zostaną poinformowani mailowo o terminie odbioru nagród.

Opieka Naukowa:

Dr Magdalena Zdrada-Cok
Dr Aleksandra Komandera
Przewodniczący LKN Assososno:
Adam Barabasz


Partnerzy:

Alliance Française
Délégation Wallonie-Bruxelles