PRAKTYKI ZAWODOWE
OPIEKUNOWIE PRAKTYK ZAWODOWYCH
STUDIA STACJONARNE I STOPNIA:
JĘZYKI STOSOWANE: F-A, JĘZYKI STOSOWANE: H-P, JĘZYK HISZPAŃSKI, JĘZYK HISZPAŃSKI Z PROGRAMEM: KULTURA, LITERATURA I MEDIA W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ – dr Anna DRZAZGA
JĘZYK FRANCUSKI, JĘZYK WŁOSKI, JĘZYKI STOSOWANE: W-A,
JĘZYK FRANCUSKI W MEDIACH I BIZNESIE, JĘZYK WŁOSKI
W MEDIACH I W BIZNESIE – dr Anna KUNCY-ZAJĄC
STUDIA STACJONARNE II STOPNIA:
WSZYSTKIE SPECJALNOŚCI – dr Michał HRABIA
STUDIA NIESTACJONARNE I i II STOPNIA:
WSZYSTKIE SPECJALNOŚCI – mgr Zuzanna LAMŻA
INFORMACJE OGÓLNE
1. Praktyki zawodowe odbywają studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Praktyki mają charakter obowiązkowy.
2. Czas trwania praktyk wynosi 30 h na studiach I i II stopnia. Szczegółowy harmonogram godzinowy praktyk jest ustalany indywidualnie między studentem a pracodawcą.
3. Pobyt na praktyce nie zwalnia studenta z obowiązku uczęszczania w zajęciach i nie może być wykorzystywany jako usprawiedliwienie absencji. Praktyki można realizować w czasie wakacji.
4. Praktykę można rozpocząć po zaliczeniu co najmniej pierwszego semestru studiów. Praktyki muszą zostać zrealizowane do końca:
- czwartego semestru na studiach I stopnia,
- trzeciego semestru na studiach II stopnia - specjalności: język francuki, języki stosowane, język włoski, język hiszpański,
- czwartego semestru na studiach II stopnia - specjalność język francuski z programem tłumaczenia specjalistycznego i wspomaganego komputerowo.
5. Charakter praktyki powinien odpowiadać profilowi kształcenia na danym kierunku studiów.
6. Student może odbywać praktykę zawodową we wszelkich placówkach państwowych lub prywatnych, w kraju lub za granicą, które umożliwią mu wykonywanie prac zgodnych z profilem kształcenia. Do czynności takich należą na przykład:
- pomoc w prowadzeniu sekretariatu,
- tłumaczenia,
- pomoc w organizowaniu różnego typu wymian, imprez kulturalnych,
- umawianie spotkań,
- wszelkie prace administracyjne leżące w zakresie umiejętności studenta.
Praktykę można więc podjąć m.in. w:
- wydawnictwach i redakcjach czasopism,
- biurach tłumaczeniowych,
- środkach masowego przekazu,
- instytucjach kulturalnych i oświatowych,
- biurach podróży,
- placówkach kulturalnych.
Praktyki zawodowe nie mogą mieć charakteru pedagogicznego.
7. Student jest odpowiedzialny za znalezienie zakładu pracy, w którym będzie odbywał praktykę. Samodzielność studenta w tej kwestii należy traktować jako istotny element realizacji jednego z podstawowych celów praktyki – rozpoczęcia samodzielnej aktywności zawodowej.
8. Studentowi nie przysługują od Uniwersytetu żadne świadczenia finansowe z tytułu praktyki.
9. Student jest kierowany na praktykę na podstawie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a zakładem pracy, w którym student odbywa praktykę (patrz: ścieżka „standardowa”).
10. Student zobowiązany jest do
- należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków zawodowych,
- przestrzegania regulaminu pracy obowiązującego w miejscu odbywania praktyki,
- stosowania się do zaleceń pracodawcy i uwzględniania jego uwag dotyczących wykonywanych zadań.
11. Praktyka jest zaliczana na podstawie raportu opisującego przebieg praktyki i realizowane zadania.
12. Dziekan może zaliczyć również praktykę zrealizowaną za granicami kraju, praktyki w ramach programu LLP ERASMUS lub praktykę w ramach projektu „Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy”. Możliwe jest również zaliczenie praktyk na podstawie udokumentowanej pracy zawodowej lub udokumentowanej nieodpłatnej formy zatrudnienia (patrz: ścieżka „niestandardowa”).
13. Opiekun praktyk dokonuje rozliczenia praktyk poprzez odpowiedni wpis do indeksu w semestrze czwartym na studiach I stopnia i semestrze trzecim na studiach II stopnia.
WYMAGANE DOKUMENTY – ŚCIEŻKA „STANDARDOWA”
1. Po znalezieniu zakładu pracy student jest zobowiązany dostarczyć opiekunowi praktyk wydrukowane i wypełnione następujące dokumenty:
- porozumienie (obowiązuje od 2017/2018) w dwóch egzemplarzach (adresowane do Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Jolanty Latkowskiej),
- skierowanie, (obowiązuje od 2017/2018)
- oświadczenie. (obowiązuje od 2017/2018)
Powyższe dokumenty powinny być dostarczone miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyki.
2. Przed rozpoczęciem praktyki student odbiera podpisane dokumenty i przekazuje je pracodawcy.
3. Po zakończeniu praktyki student zobowiązany jest złożyć u opiekuna praktyk jeden egzemplarz porozumienia, raport z przebiegu praktyki zawodowej oraz opisową opinię-ocenę wystawioną przez opiekuna praktyki w instytucji przyjmującej (która obejmować powinna m.in. ocenę przygotowania studenta do podejmowanej w ramach praktyki pracy).
WYMAGANE DOKUMENTY – ŚCIEŻKA „NIESTANDARDOWA”
A. Praktyka zagraniczna indywidualna
Studenci, którzy odbywają praktykę za granicą zobowiązani są przywieźć dokument potwierdzający ich praktykę w danej firmie, zawierający następujące informacje:
Pan(i) ………….. student(ka) …………..roku języka ………….. w okresie od ………….. do…………..był na praktyce w …………..gdzie wykonywał następujące czynności …………...
oraz opisową opinię-ocenę wystawioną przez opiekuna praktyki w instytucji przyjmującej. Wszystkie dokumenty należy następnie przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i przekazać opiekunowi praktyk. Należy również dołączyć podanie do Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia z prośbą o zaliczenie praktyki.
B. Praktyki w ramach LLP ERASMUS
Student realizujący praktyki w ramach programu LLP ERASMUS zobowiązany jest dostarczyć opiekunowi praktyk następujące dokumenty:
- kopię TRAINING AGREEMENT,
- oryginał i tłumaczenie przysięgłe zaświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki (analogiczne jak w przypadku studentów realizujących indywidualną praktykę zagraniczną, patrz: pkt A),
- opisową opinię-ocenę wystawioną przez opiekuna praktyki w instytucji przyjmującej,
- podanie do Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia z prośbą o zaliczenie praktyki.
C. Praca zawodowa
Jeżeli student pracuje zawodowo, możliwe jest uznanie pracy zawodowej jako praktyki, pod warunkiem, że wykonywana praca jest zgodna z profilem kształcenia. W celu zaliczenia pracy zawodowej jako praktyki student dostarcza opiekunowi praktyk wypełniony wniosek, zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające jego zatrudnienie oraz opisową opinię-ocenę wystawioną przez pracodawcę (która obejmować powinna m.in. ocenę przygotowania studenta do pracy zawodowej). Po wydaniu opinii przez opiekuna wniosek jest kierowany do Dziekana. Wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 30 dni od rozpoczęcia semestru, którego decyzja dotyczy.
AKTY PRAWNE
We wszystkich sytuacjach nieomówionych powyżej należy odwoływać się do odpowiednich aktów prawnych.
Uchwała nr 117 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dn. 28 maja 2013 r. w sprawie określenia warunków zwalniania studentów Uniwersytetu Śląskiego z obowiązku odbywania praktyk zawodowych