Zakład Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej

adiunkt

Dyscyplina naukowa: literaturoznawstwo

Prowadzone badania naukowe sytuują się w następujących obszarach:

• Literatura francuska i frankofońska XX i XXI wieku
  • Dyskurs Shoah
  • Narracje postpamięci (wg Marianne Hirsch)
  • Komparatystyka literacka, zwłaszcza w obrębie aszkenazyjskości
  • Proza narracyjna w pierwszej osobie (autobiografia, autofikcja, dzienniki, wspomnienia)

• 2018 - dyplom doktora nauk humanistycznych (dyscyplina: literaturoznawstwo). Wydział Filologiczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tytuł rozprawy doktorskiej: „La figure du Juif errant dans la prose française du XXe siècle”. Promotor: prof. zw. dr hab. Magdalena Wandzioch, promotor pomocniczy: dr hab. Andrzej Rabsztyn
  • 2013 - dyplom magistra (filologia, specjalność: filologia romańska). Wydział Filologiczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tytuł pracy magisterskiej: „Ramsès – roman historique de Christian Jacq : analyse structurale et pragmatique”. Promotor: prof. zw. dr hab. Magdalena Wandzioch

• « Analyse intertextuelle et intersémiotique du Golem dans Le Kabbaliste de Prague de Marek Halter ». In : Frankofoni, n° 31. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Ankara, Türkiye, 2017, p. 217-226.
  • « L’identité hybride d’un exilé à l’exemple de L’oublié d’Élie Wiesel ». In : Quêtes littéraires, n° 6 : Hybride(s). KUL, Wydawnictwo Werset, Lublin, 2016, p. 128-137.
  • « La légende du Juif errant dans La Mémoire d’Abraham de Marek Halter ». In : Quêtes littéraires, no 4 : Sur les traces du vagabond. KUL, Lublin, Wydawnictwo Werset, 2014, p. 138-146.
  • « Les rites du Mal : l’univers romanesque de Jean Genet en tant que jeu d’un péché sanctifié ». In : Romanica Silesiana, no 9 : Rites et cérémonies. Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014, p. 299-309.
  • « Il faut mentir pour être vrai. Jean Genet, ou une philosophie de saineté et de mensonge ». In : ReVue – elektroniczne czasopismo naukowe studentów, no 3, Katowice, 2012, p. 37-41.

Udział w konferencjach naukowych:

• Międzynarodowa konferencja pt. Stéréotypes, idées reçues et lieux communs dans les littératures d’expression française, Uniwersytet Śląski, 25-26 października 2018 r.

• Opiekun roku na kierunku Języki Stosowane: język francuski i język angielski, I rok (2018/2019)
  • Prowadzenie Święta Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim, organizowanego przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki. Hasło przewodnie święta: „Francophonie 2018: Entre tradition et modernité” (2018)
  • Prowadzenie obchodów Jubileuszu 45-lecia Romanistyki Śląskiej (2018)
  • Prowadzenie Dni Franfofonii na Uniwersytecie Śląskim, organizowanych przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki (2009)