Zakład Lingwistyki Tekstu

adiunkt

językoznawstwo, słowotwórstwo historyczne języka angielskiego

2008 doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, Uniwersytet Śląski, Katowice.
1999 magister filologii angielskiej, Uniwersytet Śląski
1994-1997 licencjat, Uniwersytet Śląski, filologia angielska.

Monografie:
Nomina Agenstis in the Language of Shakespearean Drama, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego (w druku)

1. “Shakespeare’s neologisms: a reappraisal”, w: Piotr Kakietek, Joanna Nykiel (red.) Topics in Shakespeare’s English. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej,s. 201-208, 2010.
  2. Kakietek, P., J. Nykiel, A. Kalaga. ”A bibliography of publications on Shakespeare’s language”, w: Piotr Kakietek (red.) Academic Papers of College of Foreign Languages. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej, s. 165-180, 2007.
  3. ”Automatyzacja a kategoryzacja: dynamika relacji między rzeczywistością a kategoriami językowymi”, w: Piotr Fast, Przemysław Janikowski (red.) Idea Przemiany w kulturze, literaturze, języku i edukacji. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej, s. 173-179, 2007.
  4. “Nomina Agentis and Nomina Instrumenti in the light of categorization theory: a case for prototype-semantics approach”, w: Piotr Kakietek (red.) Academic Papers of College of Foreign Languages. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej, s. 51-59, 2007.
  5. “Morphological productivity. A review of the problem”. Linguistica Silesiana 27, s. 57-68, 2006.
  6. “Morphological, semantic, and functional analysis of Shakespearean agent nouns in –er”, w: Piotr Kakietek, Wojciech Kalaga (red.). Literature and Linguistics vol. 3. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej, s. 187-198, 2005.

“Lexical conversion in Shakespeare: a morphosemantic study”, Kwartalnik Neofilologiczny

1. 2011: The Seventh International Conference on Middle English. Lviv: University of Lviv. Tytuł referatu: Morphological Conversion in Middle English.
  2. 2011: Cognitive Perspectives on Contrastive Grammar. Bielsko-Biała: Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna.
  3. 2010: Alternate Construals in Language, Literature, and Culture. Wrocław: Wyższa Szkoła Filologiczna.
  4. 2010: Syntax in Cognitive Grammar. Częstochowa: Wyższa Szkoła Lingwistyczna.
  5. 2010: 16th International Conference on English Historical Linguistics, Pécs, Węgry: University of Pécs. Tytuł referatu: Lexical conversion in Shakespeare’s plays.
  6. 2009: Foreign Influences on Medieval English. Warszawa: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania.
  7. 2008: 7th Medieval English Studies Symposium (MESS 7), Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Tytuł referatu: Agentive neologisms in Shakespeare's plays.
  8. 2008: 15th International Conference on English Historical Linguistics, Monachium: University of Munich. Tytuł referatu: Diachronic analysis of the agentive suffix –er.
  9. 2007: 6th Medieval English Studies Symposium (MESS 6), Poznań: Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tytuł referatu: Techniques of agent formation in Geoffrey Chaucer's Canterbury Tales.
  10. 2006: Idea przemiany w kulturze, literaturze, języku i edukacji, Częstochowa: Wyższa Szkoła Lingwistyczna. Tytuł referatu: Automatyzacja, a kategoryzacja: dynamika relacji między rzeczywistością a kategoriami językowymi.

Societas Linguistica Europaea

2010: asystent redaktora tomu Topics in Shakespeare’s English, Piotr Kakietek, Joanna Nykiel (red.), Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Lingwistycznej.
2010: współorganizator konferencji Syntax in Cognitive Grammar. Częstochowa: Wyższa Szkoła Lingwistyczna.

2012: brązowy medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Długoletnią Służbę
2010: nagroda Prezydenta Wyższej Szkoły Lingwistycznej za dokonania w pracy naukowej

Stypendia:
2012: University of Cadiz, Hiszpania