Zakład Lingwistyki Tekstu

lektor

• socjolingwistyka; kontynuacja pracy nad rozprawą doktorską (tytuł: A Contrastive Analysis of the Language of the Press: Male and Female Authors and Readers in Polish and English-language Magazines)

• październik 2004 – czerwiec 2008: Studium Doktoranckie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (ukończone studia trzeciego stopnia, otwarty przewód doktorski)
  • czerwiec 2003: magister filologii angielskiej, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • czerwiec 2001: licencjat filologii angielskiej, Uniwersytet Śląski w Katowicach

1. Pabian, Elżbieta. 2007. On action verbs, gender and translation. Academic Papers of College of Foreign Languages. Literature and Linguistics. English Studies, Vol. 4: 113-119.
  2. Pabian, Elżbieta. 2007. The language of the press in a sociolinguistic perspective: male and female authors and readers. Academic Papers of College of Foreign Languages. Literature and Linguistics. English Studies, Vol. 4: 121-144.

1. Język płci – płeć języka, Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, 19-20.11.2009. Referat: Kto, jak, do kogo? Kobiety i mężczyźni jako autorzy i czytelnicy – studium kontrastywne na podstawie polskich i anglojęzycznych magazynów.
  2. Surplus, Uniwersytet Śląski, Ustroń, 16-19.09.2009. Referat: The Pan-European Union of Words. Life in the Times of Political Correctness.
  3. Interiors, Uniwersytet Śląski, Ustroń, 18.-21.09.2008. Referat: ‘Yin and Yang’ of Gender-Directed Magazines (Illustrated with the Example of Polish Sukces)
  4. PASE, Szczyrk, 20.04.2007, Referat: The Language of the Press in a Sociolinguistic Perspective. Male and Female Authors and Readers.

• Pomoc przy organizacji gry wydziałowej 2015 w ramach dnia otwartego Wydziału Filologicznego z ramienia Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki w Uniwersytecie Śląskim.