Zakład Literatury i Kultury Włoskiej

• Literatura postkolonialna
  • Literatura podróżnicza
  • Realizm magiczny
  • Wielokulturowość, tożsamość, podmiotowość w kontekście postkolonialnym
  • Dyskurs ciała i cielesności
  • Dwudziestowieczna forma reportażu podróżniczego

• 2013 – Dyplom doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Wydział Filologiczny, Uniwersytet Śląski. Tytuł rozprawy: Middle Easts: The Rhetoric of Somatics, Otherness and Sublimity in Selected Polish and British Travel Reportages of the 20th and 21st Century. Rozprawa pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Białasa
  • 2008 – Dyplom magistra w zakresie filologii angielskiej. Wydział Filologiczny, Uniwersytet Śląski. Tytuł rozprawy: Enchanted Realms of Post-colonial Fiction: Revision of Western Reality in the Light of I-Thou Discourse in The Famished Road and Midnight’s Children. Rozprawa pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Białasa
  • 2006 – Dyplom licencjata w zakresie filologii angielskiej. Wydział Filologiczny, Uniwersytet Śląski. Tytuł rozprawy: Lars von Trier: A Realist Magician. Three Case Studies in Cinematic Magic. Rozprawa pod kierunkiem dr hab. Pawła Jędrzejki

1. “Amidst the Wonders of the City: Countenances of Moscow in Barbara Włodarczyk’s Wide Tracks,” Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2015.
  2. “In Search for the Exotic: Colin Thubron and William Dalrymple’s Journeys to the Eastern Fount of Christianity,” Przegląd Humanistyczny, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, nr 2/2015.
  3. “Peregrinating Objects: Consumptive Capacities of The Traveler’s Personal Items In Robert Byron’s Road to Oxiana and Jason Elliot’s Unexpected Light”, Identity and Intercultural Exchange in Travel and Tourism (Tourism and Cultural Change series), Multilingual Matters/Channel View Publications, 2015.
  4. “On the Reverse Side of Europe: Images of Poland in Michael Moran, Edward Enfield and Tom Fort’s Reportages from the East,” Studia Litteraria Universitatis Iagellonicae Cracoviensis, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, nr 9/2014.
  5. “Heat Wave and Fever: Lucjan Wolanowski’s Somatic Experience of The East,” Interiors: Interiority/Exteriority in Literary and Cultural Discourse, Cambridge Scholars Publishing, 2010.
  6. „Podróż do wnętrza Imperium: Wschód najbliższy oczami Ryszarda Kapuścińskiego,” Er(r)go, nr 18(1/2009), Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2009.
  7. „Między magią a rzeczywistością: Kilka uwag o specyfice realizmu doby ponowoczesnej”, Er(r)go, nr 15 (2/2007), Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2007.

• Współredakcja tomu pt. Urban Amazement, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2015.

1. Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego Journeys, Szczyrk, maj 2013, referat: “The Museums of the Past : Michael Moran, Edward Enfield and Tom Fort’s Journeys to the Polish Exotic.”
  2. Międzynarodowa konferencja naukowa 'Routes and Roots’: Identity and Intercultural Exchange in Travel and Tourism, Cultural Studies Centre, Department of Languages and Cultures, Uniwersytet w Aveiro, Portugalia, czerwiec 2012, referat: "Peregrinating Objects."
  3. Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego (“Work in progress”), Szczyrk maj 2011, referat:“Devouring the Body of Land: a Cannibalistic Act of Travel in Jason Elliot’s Mirrors of the Unseen.”
  4. Międzynarodowa konferencja naukowa Civilization and Fear. Writing and the Subject/s of Ideology, Ustroń, wrzesień 2010, referat: “Exposing the Fear: Jason Elliot's “Unexpected Light” on the (Un)Civilised.”
  5. Międzynarodowa konferencja naukowa The Surplus of Culture: Sense – Common-Sense – Non-Sense, Ustroń, wrzesień 2009, referat: “Does This Journey Make Sense? : On the Search of Meaning Among ‘Illogical’ Travel Experiences.”
  6. Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego Beyond the Walls of Sleep: Dreams, Visions, Illusions, Szczyrk, maj 2008, referat: “Lars von Trier – A Realist Magician: Two Case Studies In the Illusion of The Real.”

• Organizacja konferencji Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego Urban Amazement, Szczyrk, maj 2014.
  • Członkostwo w komisji XXXVIII Olimpiady Języka Angielskiego Okręgu Śląskiego w 2014 roku.
  • Współorganizacja międzynarodowej konferencji naukowej Grievings, Ustroń, wrzesień 2012.
  • Współorganizacja Dni Otwartych Wydziału Filologicznego w 2009 roku.
  • Współorganizacja międzynarodowej konferencji naukowej Interiors w Ustroniu, wrzesień 2008.