Zakład Literatury i Kultury Włoskiej

lektor

• Komparatystyka (literatura europejska)
  • Teoria i praktyka przekładu
  • Metodologia nauczania języków obcych

• 2013 – 2015: Filologia włoska (studia magisterskie), Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • 2010 – 2013: Język włoski z programem tłumaczeniowym (studia licencjackie), Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • 2013 – 2016: Język hiszpański z programem tłumaczeniowym (studia licencjackie), Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • 2016 – : Język hiszpański w biznesie i turystyce (studia podyplomowe), Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
  • 2003 – 2008: Filologia klasyczna (studia magisterskie), Uniwersytet Śląski w Katowicach

1. Nec sidera pacem semper habent. Gigantomachy as modus interpretandi of reality in Claudian’s poetry, [w:] A. Kucz (red.), Scripta Classica, vol. 8, Katowice 2011, s. 55-65.
  2. Symboliczny wymiar czasu w poezji Klaudiana, [w:] J. Korpanty (red.), Nowy Filomata, Kraków 2010, s. 265-278.
  3. Tożsamość kulturowa w retoryce literackiej Klaudiana, [w:] J. Bujak-Lechowicz (red.), Językowo-kulturowy obraz tożsamości, Piotrków Trybunalski 2010, s. 433-450.
  4. Mit w Panegirykach Klaudiana, [w:] I. Błocian, E. Kwiatkowska (red.), Studia mitoznawcze. Filozoficzne i socjologiczne aspekty mitu, Toruń 2010, s. 58-82.
  5. Poemat Klaudiana a sztuka baroku. Fontanna Prozerpiny na Starym Rynku w Poznaniu, [w:] H. Kowalski, K. Gutkowski, A. Bińkowska (red.), Antyk, Antyk! Kulturowa tradycja antyku od epoki baroku do postmodernizmu, Warszawa 2010, s. 15-27.
  6. Panegyricus dictus Probino et Olybrio consulibus. Analiza poetologiczna konsularnej mowy Klaudiana, [w:] Classica Catoviciensia. Scripta Minora, Katowice 2009, s. 15-35.

1. Ogólnopolska konferencja naukowa Strategie cielesności w humanistyce, Uniwersytet Śląski w Katowicach, 11/04/2016. Referat: Kulturowy kontekst cielesności w powieści Powtórnie narodzony Margaret Mazzantini.
  2. Konferencja naukowa Przestrzeń światła-przestrzeń cienia. Językowe środki wyrażania kontrastu, Politechnika Śląska (Kolegium Języków Obcych), 19/10/2016. Referat: Bohater w cieniu autora. Rzeczywistość istnienia postaci fikcyjnej i echa filozofii Luigi Pirandella (Tragedia postaci oraz Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu autora) w powieści Mgła Miguela de Unamuno.
  3. Ogólnopolska konferencja naukowa Tożsamość w języku i kulturze, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Piotrków Trybunalski, 1-2/12/2009. Referat: Tożsamość kulturowa w retoryce literackiej Klaudiana.
  4. III Krakowskie Spotkanie Starożytnicze – Konferencja Wojna i wojskowość w starożytności, Uniwersytet Jagielloński, 16-18/03/2011. Referat: Nec sidera pacem semper habent. Gigantomachia w relacji Klaudiana.
  5. Konferencja Mythopoeia II. Definicje mitu – formy mitopodobne i mitopochodne, Uniwersytet Wrocławski, 23-24/09/2009. Referat: Mit w Panegirykach Klaudiana.
  6. V Studencka Konferencja Starożytnicza: Święto, zabawa, uroczystość w świecie starożytnym, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań, 7-9/05/2009. Referat: O przyczynach wykluczania ludności rzymskiej ze świąt o charakterze państwowym. Związki z historią, tradycją i mitem.
  7. Międzynarodowa studencko-doktorancka konferencja Kultura i Anarchia, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz, 24-26/11/2009. Referat: Styl wysoki w twórczości Klaudiana.

• Stowarzyszenie Dante Alighieri (Komitet w Katowicach)