Zakład Literatury i Kultury Włoskiej

• Older Germanic languages
  • Historical and comparative linguistics
  • English phonology

• Magister / MA in English philology, Poznań, 2011: Idiomatic expression in Anglo-Saxon prose
  • Licencjat / BA in English philology, Poznań, 2010: When two languages meet in translation – investigating interlingual and intralingual errors in L1 to L2 translation

Monografie:

1. Górski, Rafał, L, Karolina Jaworska, Kamila Korcz and Izabela Kozera (eds.), “Young perspectives on linguistics: Proceedings of CYLAT 2013”. Kraków: Wydawnictwo elektroniczne.
  2. Gregulec, Agnieszka, Jacek Kaczmarski, Kamila Korcz, Wiktoria Niedźwiedź, Colin Phillips, Maciej Przybysz and Monika Wójcik. 2010. „Angielski dla rodziców: Pakiet audio [English for Parents: Audio Package]”. Warszawa: DeDOMO.

Korcz, Kamila. 2013. „Ikoniczność w prozie anglosaskiej [Iconicity in Anglo-Saxon prose]”, in: Tabakowska, Elżbieta, Natalia Palich and Adam Nowakowski (eds.). Ikoniczność w języku, literaturze i przekładzie [Iconicity in Language, Literature, and Translation]. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Korcz, Kamila. Forthcoming. “Semantic and syntactic structures of Anglo-Saxon prose”, in: Górski, Rafał L., Karolina Jaworska, Kamila Korcz and Izabela Kozera (eds.). Young perspectives on linguistics: Proceedings of CYLAT 2013. Kraków.

Granty i projekty badawcze:

2012: The Universal Expression Project ‒ interdisciplinary joint project for scholars all over the world; University of California, Berkeley

1. “Productivity of derivational ablaut in Old English on the example of the Vespasian Psalter”. 25-26/11/2017. History of English Language in Poznań Biannual Conference (HEL-P). Poznań.
  2. „Migracja semantycznych i syntaktycznych struktur w prozie anglosaskiej [Migration of semantic and syntactic structures in Anglo-Saxon prose texts]”. 23/05/2017. Session on Indo-European Historical Linguistics 2017 (SIEHL 2017). Sosnowiec.
  3. 21/05/2015. Session on Indo-European Historical Linguistics 2015 (SIEHL 2015). Sosnowiec.
  4. „Struktury semantyczne i składniowe prozy staroangielskiej [Semantic and syntactic structures of Old English prose]”. 16-17/05/2013. The Cracow Young Linguists and Translation Researchers’ Conference (CYLAT 2013). Kraków.
  5. 17-18/11/2012. 11th Medieval English Studies Symposium (MESS). Poznań.
  6. 25/05/2012. Session on Indo-European Historical Linguistics 2012 (SIEHL 2012). Sosnowiec.
  7. „Ikoniczność w prozie anglosaskiej [Iconicity in Anglo-Saxon prose]”. 27/04/2012. Ikoniczność w języku, literaturze i przekładzie [Iconicity in Language, Literature, and Translation]. Kraków.
  8. “The linguist’s role in the process of name changes: The South African case.” 24-26/04/2009. 1st Young Linguists’ Meeting in Poznań (YLMP 2009). Poznań.

2013: Współorganizator międzynarodowej konferencji / A co-organizer of an international conference; The Cracow Young Linguists and Translation Researchers’ Conference (CYLAT 2013). 16-17/05/2013. Kraków.

2008: Stypendium w RPA / A month scholarship for the best student in the South African specialization in the Republic of South Africa