Zakład Lingwistyki Tekstu

adiunkt

• Językoznawstwo kognitywne, lingwistyka tekstu.
  • Wyidealizowane modele kognitywne: analiza konceptualizacji odmiennych stanów świadomości.
  • Kognitywna teoria metafory: wyodrębnienie i analiza metafor o odmiennym lub podwójnym kierunku rzutowania w świetle tezy o jednokierunkowości metafory.
  • Kognitywna analiza dyskursu: analiza porównawcza obrazu depresji w różnych językach i rodzajach dyskursu.

• stopień doktora: 14 grudnia 2010
  • stopień magistra: 26 czerwca 2003

Monografie:

• La concettualizzazione di alcuni stati di coscienza alterata nella lingua italiana. Analisi linguistico-cognitiva. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2014.

1. „The concepts of sleep and death in the Italian language and the unidirectionality of metaphor”, K. Rudnicka-Szozda, A. Szwedek (red.): Cognitive Linguistics in the Making. Peter Lang Edition. Frankfurt am Main / Bern / Bruxelles / New York / Oxford / Warszawa / Wien, 2014, s. 133-144
  2. „La nozione di moto nelle concettualizzazioni degli stati di sonno, sogno, meditazione e ipnosi nella lingua italiana”, W. Banyś (red.): Neophilologica 23, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2011, s. 168-190.
  3. „Corpo, spazio, movimento, nella concettualizzazione della meditazione nella lingua italiana.”, W. Banyś (red.): Neophilologica 21, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2009, s. 41-61
  4. “La concettualizzazione del passaggio dallo stato di veglia all'ipnosi nella lingua italiana” K. Bogacki i A. Dutka-Mańkowska (red.): Les relations sémantiques dans le lexique et dans le discours, Warszawa 2005, s.189-202.

• Depresja w metaforze, metaforyka depresji. Acta Philologica.

1. „Czym (nie) jest depresja.” – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: „Językoznawstwo kognitywne w roku 2016”, zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego w dniach 22-24 września 2016 r. w Olsztynie.
  2. „La categorizzazione del concetto di rosso nella lingua italiana.” – udział w sesji posterowej na międzynarodowej konferencji: „XIV Congresso della SILFI. Nauka i dydaktyka języka włoskiego”, zorganizowanej przez Uniwersytet Complutense w Madrycie oraz stowarzyszenie SILFI w dniach 4-6 kwietnia 2016 r. w Madrycie.
  3. Depresja w dyskursie, dyskurs w depresji. – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: „Językoznawstwo kognitywne w roku 2015”, zorganizowanej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego w dniach 24-26 września 2015 roku w Lublinie.
  4. „Metafora w konceptualizacji odmiennych stanów świadomości. Analiza kognitywno-lingwistyczna konceptów snu, marzenia sennego, medytacji i hipnozy w języku włoskim.” – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: „Językoznawstwo kognitywne w roku 2014” zorganizowanej przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego w dniach: 15-16 września 2014 roku w Częstochowie.
  5. „Koncepty snu i śmierci w języku włoskim a teza o jednokierunkowości metafory.” – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: „Językoznawstwo kognitywne w roku 2013” zorganizowanej przez Społeczną Akademię Nauk oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego, w dniach: 16-17 września 2013 roku, w Warszawie
  6. „Ciało, ruch i przestrzeń w konceptualizacji medytacji w języku włoskim” - referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: "Semantics without borders: morphemes, words, constructions, texts", zorganizowanej przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej w dniach: 11-13 września 2008 r. w Bielsku-Białej.
  7. La concettualizzazione del passaggio dallo stato di veglia all'ipnosi nella lingua italiana – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji: “Relations sémantiques dans le lexique et dans le discours", zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski w dniach 2-3 grudnia 2005 r. w Warszawie.

• Członkini Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego
  • Członkini Międzynarodowego Towarzystwa Lingwistyki i Filologii Włoskiej (SILFI)

• Opiekun praktyk zawodowych od roku akademickiego 2014/2015.
  • Opiekun praktyk pedagogicznych w roku akademickim 2010/2011
  • Udział w pracach komisji rekrutacyjnych w latach 2004, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015
  • Koordynator Praktycznej Nauki Języka Włoskiego w latach akademickich 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017.

• Udział w warsztatach prowadzonych przez Marka Turnera, odbywających się w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w dniu 26 października 2016 r.
  • Udział w roli słuchacza w konferencji „Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki” współorganizowanej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach w dniu 27 listopada 2014 r.
  • Udział w wykładach Ronalda Langackera, zorganizowanych przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dniach 13-14 maja 2014 r.