Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki

adiunkt

Językoznawstwo
Prowadzone badania sytuują się w ramach szeroko rozumianego językoznawstwa kognitywnego. Głównym obszarem zainteresowań jest semantyka leksykalna, ze szczególnym uwzględnieniem figuratywnego wymiaru języka. Badania dotyczą języka francuskiego oraz polskiego, co stanowi również punkt wyjścia do analiz kontrastywnych. Ponadto, prowadzone badania obejmują swym zakresem tematykę związaną z możliwościami oraz sposobami zastosowania narzędzi językoznawstwa kognitywnego w dydaktyce języków obcych.

2012 – doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Śląski)

Monografie:

• 2014 – Taraszka-Drożdż, B. Schémas d’extension métaphorique. À partir de l’analyse des contenus et des organisations conceptuels de certaines unités lexicales se référant à la lumière. Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

1. 2016 – Taraszka-Drożdż, B. „Lexical and grammatical dimensions of metaphor – a Cognitive Grammar perspective” w: G. Drożdż (red.) Studies in Lexicogrammar: Theory and Applications, Human Cognitive Processing, 54. Amsterdam, Philadelphia, John Benjamins Publishing, 175-192.
  2. 2016 – Taraszka-Drożdż, B. „Zmysłowe wymiary dźwięku w terminologii muzycznej” w: G. Gwóźdź, P. Mamet (red.) Dyskursy specjalistyczne. Rejestry, gatunki, tłumaczenia. Częstochowa, Wydawnictwo im. S. Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza, 171-187.
  3. 2016 - Taraszka-Drożdż, B. „Patrons d’extension métaphorique et leur potentiel didactique”, Linguistica Silesiana 37, 301-317.
  4. 2016 - Taraszka-Drożdż B. „La dimension axiologique des extensions sémantiques de clair et de sombre”, Neophilologica 28, 256-272.
  5. 2015 – Taraszka-Drożdż, B., G. Drożdż „Metaforyka zwierzęca w dyskursie biznesowym na przykładzie macierzy BGK” w: G. Gwóźdź, P. Mamet (red.) Dyskursy specjalistyczne. Rejestry, gatunki, tłumaczenia. Częstochowa, Wydawnictwo im. S. Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza, 59-74.
  6. 2015 – Drożdż, G., B. Taraszka-Drożdż, 2015 „English, French, and Polish conceptualizations of Strategic Business Units”, Linguistica Silesiana 36, 89-109.
  7. 2014 – Taraszka-Drożdż, B. 2014 „Encyclopaedic knowledge in an account of metaphorical extension” w: G. Drożdż, A. Łyda (red.) Extension and its Limits. Newcastle upon Tyne, Cambridge Scholars Publishing, 126-142.
  8. 2008 – Taraszka-Drożdż, B. 2008 „Teoria metafory konceptualnej w nauczaniu języka obcego” w: J. Florczak, M. Gajos (red.) Językoznawstwo a dydaktyka języków obcych. Warszawa, MSCDN, 121-127.
  9. 2007 – Taraszka-Drożdż, B., G. Drożdż „Kategoryzacja kontinuum wokalicznego w języku polskim, angielskim i francuskim a praktyka nauczania” w: H. Kardela i T. Zygmunt (red.) Rola językoznawstwa w metodyce nauczania języków obcych, Chełm, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, 251-261.

1. B. Taraszka-Drożdż, „Angielskie zapożyczenia onomatopeiczne w języku perkusistów”.
  2. B. Taraszka-Drożdż, „Rozszerzenia semantyczne nazw dźwięków wydawanych przez istotę żywą w opisie muzycznych wrażeń słuchowych”.
  3. B. Taraszka-Drożdż, „Słowa o onomatopeicznych rdzeniach w terminologii perkusyjnej”.

1. O cyknięciach, sykach, wybuchach i piskach w języku perkusistów (referat wygłoszony na konferencji naukowej w Dąbrowie Górniczej, 1 grudnia 2016, „Języki specjalistyczne – nauczanie, badanie i tłumaczenie” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej)
  2. O ciepłych atakach, długich ogonach i tłustych dołach w języku perkusistów (referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji w Olsztynie, 22-24 września 2016, „Językoznawstwo kognitywne w roku 2016” zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwo Kognitywne)
  3. Cultural Influences in Business Terminology (referat wygłoszony 17 maja 2016 w ramach „Jornadas de Tradução e Terminologia”, Universidade de Aveiro, Portugalia (współautor)
  4. Sposoby konceptualizacji Strategicznych Jednostek Biznesowych (SJB) w języku polskim oraz francuskim (referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji w Lublinie, 24-26 września 2015, „Językoznawstwo kognitywne w roku 2015” zorganizowanej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Językoznawstwo Kognitywne)