Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki

adiunkt

- językoznawstwo ogólne i stosowane
- leksykologia i leksykografia
- tłumaczenie automatyczne, komputerowe bazy danych

02. 2012 – doktor, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Filologiczny.
Temat rozprawy doktorskiej : „Classe de « phénomènes naturels » en français et en polonais une description orientée-objets.
Promotor : prof. dr hab. Wiesław Banyś

06. 2007 – magister, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Filologiczny.

1. Quelques réflexions sur le traitement automatique des collocations, w : Peter Lang, Translation and Meaning .New Series, Vol. 2, Pt. 1, 2016.
  2. La sémantique des adjectifs et les questions d’équivalence linguistique entre le français et le polonais, Neophilologica, vol 27, Études sémantico-syntaxiques des langues pod redakcją W. Banysia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2015.
  3. Différences dans la conceptualisation entre le français et le polonais selon l’approche orientée-objets, w : Neophilologica, vol 25 : Études sémantico-syntaxiques des langues pod redakcją W. Banysia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2013.
  4. La polysémie adjectivale - un défi pour le traitement automatique des langues, w : Roczniki Humanistyczne, Tom LXI, Lublin 2013.
  5. Quelques spécificités du champ lexical « phénomènes naturels, w: Neophilologica, vol 21 :
  6. Études sémantico-syntaxiques des langues pod redakcją W. Banysia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2009.
  7. La classe de « phénomènes naturels » – essai de définition, w : Neophilologica, vol. 19: Études sémantico-syntaxiques des langues pod redakcją W. Banysia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2007.
  8. Phénomènes naturels – une esquisse orientée-objets, w : Neophilologica, vol. 18: Études sémantico-syntaxiques des langues pod redakcją W. Banysia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2006.

Wyrażanie smutku w języku polskim i francuskim – ujęcie lingwistyczne.

1. „La question des adjectifs prédicatifs exprimant la tristesse”, Languages & Emotions, NBB Project, Katowice, kwiecień 2016.
  2. „Quelques réflexions sur le traitement automatique des collocations”, 6th International Maastricht-Lodz Colloquium on Translation and Meaning, Łódź, wrzesień 2015.
  3. „Zjawisko kolokacji w języku polskim, angielskim i francuskim a tłumaczenie automatyczne”, Tłumacz a komputer i Centrum Lokalizacji C&M, Wrocław, październik 2014.
  4. „La polysémie adjectivale - un défi pour le traitement automatique des langues », Terminy i relacje a korpusy dwujęzyczne, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin, październik 2013.
  5. « Différences dans la conceptualisation entre le français et le polonais selon l’approche orientée-objets, Pluralité des cultures : chances ou menaces ? », Colloque International sous le patronage d’honneur du maire de Łódź, Łódź 2011.

Udział w konferencjach bez referatu:

1. Colloque International : L’Europe des Langues et des Cultures : « Le sens et sa complexité », czerwiec, Kraków 2008.
  2. Troisième Colloque International franco-coréen, Université Paris 13 : « Actualisation des prédicats nominaux », wrzesień, Paryż 2004.

Inna działalność naukowa:

1. „Humanistyka Cyfrowa”, spotkanie informacyjne na temat konsorcjum DARIAH, Uniwersytet Śląski, Katowice 2014.
  2. Działalność administracyjno-organizacyjna:
  3. 2016 / 2017 – sekretarz w Komisji Rekrutacyjnej w roku akademickim 2016/2017.
  4. 2016/2017 – członek Komisji Rekrutacyjnej w roku akademickim 2016/2017
  5. 2016 – praca przy organizacji konferencji naukowej : POE, GRABINSKI, RAY, LOVECRAFT. Współzależności, paralele, przenikanie organizowanej przez Wydział Filologiczny, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki.
  6. 2015 – udział w pracach Komisji Olimpiady Języka Francuskiego.
  7. 2014/2015 –sekretarz w Komisji Rekrutacyjnej w roku akademickim 2014/2015
  8. 2014 – organizacja spotkania informacyjnego na temat konsorcjum DARIAH, Prezentacja: Humanistyka Cyfrowa.
  9. 2012 – udział w organizacji warsztatów : I Ty możesz zostać dzwonnikiem z Notre-Dame w ramach 7-mej Śląskiej Nocy Naukowców.
  10. 2010/2011 –z-ca przewodniczącego w Komisji Rekrutacyjnej w roku akademickim 2010/2011
  11. 2007/2008 –z-ca przewodniczącego w Komisji Rekrutacyjnej w roku akademickim 2007/2008.
  12. 2006 – egzaminator w Komisji Rekrutacyjnej na studia pierwszego stopnia.

2012 – Nagroda Zespołowa III stopnia z okazji Dnia Edukacji Narodowej za działalność organizacyjną na rzecz Uniwersytetu Śląskiego.