Wizyta w XIV LO im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że 7 czerwca br. mgr Anna Gryglaszewska, asystent w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego w IJRiT UŚ, odwiedziła XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach i reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas uroczystego rozdania nagród w konkursie plastycznym pt. „Osobliwości Hiszpanii”.
Młodzież z klas ósmych szkół podstawowych, która odwiedziła liceum, miała okazję wysłuchać wykładu Pani Magister pt. „Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego.
Wizyta w ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 6 czerwca br. mgr Marcin Gliński, lektor w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego w IJRiT UŚ, został zaproszony do ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Pan Magister przygotował dla uczniów Szkoły gościnny wykład pt. JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ SŁOWNICTWA OBCOJĘZYCZNEGO.
Spotkanie zostało organizowane z okazji odbywającej się w tym dniu kolejnej już edycji konkursu języka angielskiego YOU CAN DO IT! dla uczniów dyslektycznych. Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość zapoznania się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w LO im. Maczka w Katowicach
Miło nam poinformować, że w najbliższy piątek, tj. 24 maja, dr Dominika Dykta i dr Małgorzata Puto odwiedzą Liceum Ogólnokształcące im. Generała Maczka w Katowicach, gdzie odbędzie się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Włoszech.
Uczestnicy konkursu będą także mieli przyjemność wysłuchać wykładu przygotowanego przez Panie Doktor pt. "Włoskie gesty w komunikacji werbalnej i niewerbalnej” oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w XIV LO im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że 5 i 6 kwietnia br. mgr Anna Gryglaszewska reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dni Otwartych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach. Pani Magister przygotowała dla gości Liceum - uczniów trzecich klas gimnazjów oraz ósmych klas szkół podstawowych - warsztaty języka hiszpańskiego pt. "Nos vamos de vacaciones" oraz quiz wiedzy na temat krajów Półwyspu Iberyjskiego. Licealiści mieli również okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w CKZiU w Sosnowcu
Miło nam poinformować, że 5 kwietnia br. dr hab. Andrzej Rabsztyn, adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej IJRiT, został zaproszony do Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w CKZiU w Sosnowcu. Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia Pana Doktora pt. "Malarstwo francuskie XIX wieku" oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w II LO w Raciborzu
Miło nam poinformować, że 5 kwietnia br. dr Katarzyna Gutkowska-Ociepa, adiunkt w Zakładzie Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich IJRiT, została zaproszona do II LO w Raciborzu, które po raz kolejny było gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej.
Pani Doktor reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, biorąc udział w pracach jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej.
Wizyta w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu
Wizyta w Zespole Szkół nr 2 w Żorach
Miło nam poinformować, że 2 kwietnia br. mgr Aleksandra Ziobrowska została zaproszona do Zespołu Szkół nr 2 w Żorach. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w organizowanym przez Szkołę Dniu Kultury Luzofońskiej.
W trakcie wydarzenia mgr Aleksandra Ziobrowska przedstawiła okolicznościowy wykład pt. Os caminhos e os portos da Lusofonia – drogi i porty Luzofonii. Uczniowie Szkoły mieli także okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Zespole Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie GórniczejW dniu 25 marca br., na zaproszenie pani wicedyrektor mgr Teresy Konieczniak, mgr Frédéric Mounier odwiedził Zespół Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister przeprowadził zajęcia pt. „La Francophonie en chantant” z grupą uczniów realizującą program Klasy Frankofońskie na Śląsku.
Miło nam poinformować, że 21 marca br. mgr Aleksandra Bogusławska odwiedziła ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać wykładu pt. "Spotkanie z bohaterami Nędzników Wiktor Hugo", który poprzedził wyjazd licealistów na musical Les Misérables w reżyserii Claude'a Michela Schonberga i Alaina Boublila do Teatru Muzycznego w Łodzi. W trakcie spotkania Uczniowie zapoznali się także z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Miło nam poinformować, że 25 marca br. mgr Edyta Rakoczy oraz mgr Lorenzo Fraddosio, praktykant z Uniwersytetu w Bari odbywający w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ praktyki dydaktyczne pod kierunkiem dr Lucyny Marcol-Cacoń, zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. W trakcie spotkania uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia pt. "La Pasqua in Italia" i zapoznać się ze zwyczajami obchodzenia Świąt Wielkanocnych we Włoszech.
Wizyta w I LO im. T. Kościuszki w MysłowicachMiło nam poinformować, że 12 marca br. mgr Agata Tęcza, lektor w Zakładzie Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość IJRiT, została zaproszona do I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia pt. "Fiestas curiosas de Espana" oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Technikum TEB Edukacja w GliwicachMiło nam poinformować, że w dniu 28 lutego br. panie dr Dominika Dykta, adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki IJRiT, oraz dr Małgorzata Puto, starszy wykładowca w Zakładzie Literatury i Kultury Włoskiej, odwiedziły Technikum TEB Edukacja w Gliwicach.
Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać prelekcji pt. Włochy wczoraj i dziś oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu. Wizyta była wsparciem kulturowym dla młodzieży uczestniczącej w programie wymiany Erasmus+.
Wizyta w Zespole Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie GórniczejW dniu 25 lutego br., na zaproszenie pani wicedyrektor mgr Teresy Konieczniak, mgr Frédéric Mounier odwiedził Zespół Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister przeprowadził zajęcia komunikacyjne z grupą uczniów realizującą program Klasy Frankofońskie na Śląsku. Ćwiczenia obejmowały tematykę egzaminu ustnego DELF A1 i A2, do którego przygotowują się uczniowie.
Miło nam poinformować, że w dniu 8 lutego br. mgr Anna Swoboda została zaproszona do XIV LO im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w organizowanym przez Szkołę wydarzeniu pt. Dzień Języków Obcych.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły mgr Anna Swoboda przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "The Smiling Coast of Africa - podróż do Gambii". Uczestnicy wydarzenia mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
W dniu 4 lutego br., na zaproszenie mgr Anny Dziechciarz - nauczycielki języka hiszpańskiego, dr Cecylia Tatoj wygłosiła prelekcję pod tytułem "Ci dziwni Hiszpanie. Słów kilka o różnicach kulturowych" podczas Dnia Języków Obcych organizowanego w X Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. W trakcie wydarzenia uczniowie Szkoły mieli także okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Miło nam poinformować, że w dniu 4 lutego br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w organizowanym przez Szkołę wydarzeniu pt. Dzień Języków Obcych.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły mgr Aleksandra Bogusławska przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "Podróż do świata literatury francuskiej". Uczestnicy wydarzenia mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Miło nam poinformować, że w dniu 1 lutego br. dr Agnieszka Loska została zaproszona do IV Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w organizowanym przez Szkołę wydarzeniu pt. Festiwal Języków Obcych.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Agnieszka Loska przedstawi okolicznościowy wykład pt. "La France à découvrir". Uczestnicy wydarzenia będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Warsztaty dr Izabeli Mrochen pt. "Cyberprzestrzeń współczesnego tłumacza - narzędzia CAT (Computer Assisted Translation) wspomagające tłumaczenie"W ramach Festiwalu Języków Obcych w IV Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, 29 stycznia 2019 roku dr Izabela Mrochen, adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki IJRiT, przeprowadziła warsztaty praktyczne pt. "Cyberprzestrzeń współczesnego tłumacza - narzędzia CAT (Computer Assisted Translation) wspomagające tłumaczenie".
Warsztaty w pracowni komputerowej poświęcone były tłumaczeniu maszynowemu z wykorzystaniem narzędzia memsource cloud. Dzięki samodzielnym ćwiczeniom uczniowie z zaangażowaniem wykonali post-edycję treści wybranej strony www.
Miło nam poinformować, że 19 grudnia br. mgr Anna Gryglaszewska odwiedziła Zespół Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Pani Magister wygłosiła dla uczniów okolicznościowy wykład pt. “¡Feliz Navidad! Tradiciones navideñas en España y otros países hispanohablantes”. Warto dodać, że w spotkaniu uczestniczył też mgr Antonio Naranjo Mantero, lektor współpracujący z Instytutem Języków Romańskich i Translatoryki UŚ i nauczyciel języka hiszpańskiego w tutejszym technikum, który chętnie wziął udział w dyskusji na temat obchodów świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii.
Wizyta w IV LO im. S. Staszica w SosnowcuW ramach IV edycji Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji, 28 listopada 2018 roku na zaproszenie dr Elżbiety Saneckiej z IV Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, dr Izabela Mrochen wygłosiła prelekcję oraz przeprowadziła warsztaty pt. „Razem w cyberprzestrzeni – usłyszeć obraz w mediach społecznościowych”.
Uczniowie klasy ID oraz 2 BCH mieli okazję, aby zapoznać się z tematyką audiodeskrypcji oraz transkrypcji w multimediach. Omówione zagadnienia mają ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami. W trakcie ćwiczeń praktycznych uczniowie stworzyli własną transkrypcję do filmu animowanego. Więcej informacji na temat szkolenia na stronie szkoły: http://www.staszic.edu.pl/razem-w-cyberprzestrzeni-uslyszec-obraz-w-mediach-spolecznosciowych/
Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. dr Magdalena Malinowska została zaproszona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w organizowanym przez Szkołę wydarzeniu pt. Tydzień Języków Obcych.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Magdalena Malinowska przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Jak obchodzi się święta po francusku? Przegląd tradycji bożonarodzeniowych w krajach francuskojęzycznego obszaru kulturowego". Uczestnicy wydarzenia będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w IV LO im. Bolesława Chrobrego w BytomiuMiło nam poinformować, że 13 grudnia br. dr Katarzyna Gutkowska-Ociepa została zaproszona do IV LO im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu.
Podczas spotkania z uczniami Szkoły Pani Doktor wygłosi wykład pt. "Potyczki z Hiszpanią. Kilka uwag o prozie hiszpańskiej ostatnich dekad.” Uczestnicy spotkania będą także mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w KatowicachMiło nam poinformować, że 6 grudnia br. mgr Anna Gryglaszewska reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Hiszpańskiego, zorganizowanego w Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.
Podczas spotkania z młodzieżą technikum Pani Magister wygłosiła prelekcję pt. "Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz przybliżyła uczniom kilka ciekawostek na temat historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-GórniczejMiło nam poinformować, że w dniu 23 listopada br. mgr Ryszard Wylecioł odwiedził V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie reprezentował Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Ryszard Wylecioł przedstawił okolicznościowy wykład pt. "Diversi aspetti di traduzione della triade polacco-italiano-inglese". Uczniowie zapoznali się również z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Miło nam poinformować, że w dniu 21 listopada br. mgr Aleksandra Bogusławska odwiedziła V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Aleksandra Bogusławska przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "Podróż do świata literatury francuskiej". Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Miło nam poinformować, że w dniu 8 listopada br. dr Lucyna Marcol-Cacoń została zaproszona do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w realizowanym przez Szkołę projekcie edukacyjnym "Niepodległość na językach".
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Lucyna Marcol-Cacoń przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Senti che stora! o miłości Włochów do ojczyzny i nie tylko". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Halloween w XIV Liceum Ogólnokształcącym w KatowicachMiło nam poinformować, że 31 października br. dr Ewa Drab i mgr Anna Gryglaszewska odwiedziły XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach, które współpracuje z Wydziałem Filologicznym UŚ. Obie Panie poświęciły swoje wykłady tematyce związanej ze świętem ku czci zmarłych przodków, obchodzonym w krajach anglojęzycznych i hispanojęzycznych.
Pani Doktor zapoznała uczniów z tradycjami anglosaskimi, omawiając przygotowaną przez siebie prezentację pt. “Trick or Treat? A Few Words on Halloween”, a Pani Magister w wykładzie pt. “Święto Zmarłych inne niż wszystkie. Meksykańskie obchody Día de Muertos” odwołała się do wierzeń prekolumbijskich i chrześcijańskich, które ukształtowały współczesny sposób celebrowania wspomnianego wydarzenia.
Imprezie towarzyszył szereg atrakcji przygotowanych przez nauczycieli języka angielskiego, takich jak konkurs wiedzy o Halloween czy konkurs na najciekawsze przebranie. Ponadto - za sprawą upiornych i mrocznych dekoracji - szkoła zmieniła się nie do poznania!
Wizyta w Szkole Podstawowej nr 1 w Raciborzu
Miło nam poinformować, że w dniu 23 października br. mgr Aleksandra Ziobrowska została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Raciborzu. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas obchodów II edycji "Dnia Kolumba". W trakcie wydarzenia uczniowie Szkoły mieli przyjemność wziąć udział w warszatach językowo-kulturowych pt. "Regionalizm i folklor w Hiszpanii" oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w V LO w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 9 października br. dr Cecylia Tatoj została zaproszona do V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas święta Dia de la Hispanidad.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Cecylia Tatoj przedstawiła okolicznościowy wykład nt. różnic kulturowych. Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Więcej informacji na temat wydarzenia bezpośrednio na stronie Szkoły: www.liceumzamoyski.pl
Wizyta w Zespole Szkół nr 1 w TychachMiło nam poinformować, że 25 września br. pani dr Ewa Śmiłek odwiedziła Zespół Szkół nr 1 w Tychach, reprezentując Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków.
Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu Pani Doktor pt. „Kwintesencja hiszpańskiej awangardy, czyli o twórczości Ramona Gomeza de la Serny słów kilka” oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat literatury i kultury Półwyspu Iberyjskiego.
Miło nam poinformować, iż w dniu 15 czerwca br., na zaproszenie Pani Dyrektor Anety Gawin, mgr Aniela Kucharska przeprowadziła warsztaty "Un paseo por España" w Szkole Podstawowej nr 4 w Trzebini. Warsztaty dla klas 1-7 odbyły się w ramach szkolnego Dnia Języków.
Miło nam poinfomować, że w dniach 12-13 czerwca br. mgr Anna Krawczyk została zaproszona do X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. Pani Magister przeprowadzi dwie serie warsztatów językowo-kulturowych w ramach programu PO WER:
- w dniu 12 czerwca br. Pani Magister przeprowadzi warsztaty językowe pt. "Język włoski w szkole, w pracy, na wakacjach. Przydatne zwroty dla wyjeżdżających na wymianę zagraniczną";
- w dniu 13 czerwca br. Pani Magister przeprowadzi warsztaty kulturowe pt. "Włoskie zwyczaje, tradycje, styl życia i mentalność. Najważniejsze aspekty kultury Włoch".
W dniu 13 czerwca br. zorganizowano Dzień Hiszpanii w Szkole Podstawowej nr 65 w Katowicach, w ramach którego uczniowie klas trzecich wysłuchali wykładu dr Cecylii Tatoj oraz wzięli udział w warsztatach języka hiszpańskiego poprowadzonych przez mgr Aleksandrę Ziobrowską z Zakładu Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich, Rafaela Jimeneza Arandę z Uniwersytetu w Kordobie i Miguela Sillero Romero z Uniwersytetu w Grenadzie, odbywających praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Dzień Kultury Hiszpanii w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej
W dniu 4 czerwca br. Szkoły Katolickie w Dąbrowie Górniczej zorganizowały Dzień Kultury Hiszpanii, w którym, na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, wzięli udział mgr Aleksandra Ziobrowska z Zakładu Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich IJRiT oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu w Kordobie, przebywający na praktykach pedagogicznych pod opieką dr Cecylii Tatoj.
Pani Magister przedstawiła prezentację "Andaluzja, Katalonia i Kraj Basków - trzy oblicza Hiszpanii", a Rafael Jiménez Aranda opowiadał o ciekawostkach związanych z jego ojczystym regionem - Andaluzją. Uczniowie natomiast w części artystycznej przygotowali dla zaproszonych gości pokaz taneczny do utworów Alvaro Soler oraz zaprezentowali dwa spektakle hispanojęzyczne.
Miło nam poinformować, że 29 maja br. mgr Magdalena Łachacz będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w wydarzeniu "Akademicka Emilka". Wydarzenie będzie miało miejsce w II LO im. E. Plater w Sosnowcu.
Pani Magister przeprowadzi warsztaty językowo-cywilizacyjne pt. Ciało w mundurze i przeszywające spojrzenie - jak funkcjonuje podmiot faszystowski w literaturze.
Lekcje hiszpańskiego dla najmłodszychW dniu 21 maja br., na zaproszenie mgr Anieli Kucharskiej, David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu de Córdoba w Andaluzji, odbywający w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ praktyki dydaktyczne pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 12 w Katowicach. Praktykanci poprowadzili serię lekcji hiszpańskiego dla drugoklasistów oraz uczniów klas siódmych, którzy od września 2017 roku rozpoczęli naukę tego języka.
Miło nam poinformwać, że w dniu 14 maja br. Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid, Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze oraz Mercedes de la Torre Fuentes z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Zespół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili zajęcia z uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
W dniu 11 maja br. Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ praktyki dydaktyczne pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28 w Katowicach. Praktykanci, na zaproszenie mgr Magdaleny Daniłowskiej, poprowadzili serię lekcji hiszpańskiego dla początkujących.
W dniu 26 kwietnia br., na zaproszenie mgr Aleksandry Rabsztyn, Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze oraz Mercedes de la Torre Fuentes i David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ praktyki dydaktyczne pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać przygotowanych przez Praktykantów prelekcji na temat wybranych regionów Hiszpanii.
Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Przystanek Hiszpania”
W dniu 24 kwietnia br. Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze oraz Mercedes de la Torre Fuentes i David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ praktyki dydaktyczne pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 41 w Gliwicach. Praktykanci, na zaproszenie szkolnych koordynatorek programu Erasmus+ pani Beaty Haładus i pani Doroty Prażuch, przeprowadzili prelekcję na temat Hiszpanii. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Przystanek Hiszpania” realizowanego w ramach szkolnego programu Erasmus+ „Otwarci na naukę, otwarci na świat. Nasz pomysł na paszport do wiedzy”.
Szczegółowe informacje na temat wizyty można znaleźć na stronie szkoły: http://www.sp41-gliwice.pl/erasmus,138,37,0
VIII Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich
Miło nam poinformować, że 23 kwietnia br. mgr Anna Gryglaszewska reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas VIII Wojewódzkiego Konkursu Języków Romańskich, który odbył się w murach V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej i został objęty patronatem UŚ.
W czasie konkursu, który został przygotowany przez nauczycieli „Zamoyskiego”, młodzież zmagała się z zadaniami związanymi z jednym z trzech języków obcych: francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Ponadto zgromadzeni licealiści, gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych wysłuchali wykładu mgr Anny Gryglaszewskiej pt. „Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz zapoznali się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu. Dodatkowo, interesujące prelekcje wygłosili sami licealiści: Adriana Turek przybliżyła kolegom kilka ciekawostek na temat Francji, Marlena Żejmo przedstawiła specjały kuchni hiszpańskiej, zaś Maciej Kokot zaprezentował słoneczną Italię.
Wizyta w LO im. Gen. Maczka w Katowicach
W najbliższy poniedziałek, 23 kwietnia, dr Małgorzata Puto i dr Aleksandra Żłobińska-Nowak odwiedzą, jak co roku, katowickie Liceum im. Generała Maczka, gdzie odbędzie się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech. Po zakończeniu konkursu uczestnicy konkursu będą mieli przyjemność wysłuchać wykładu pt. „Leonardo da Vinci – geniusz wyobraźni”.
Wizyta w Zespole Szkół nr 1 w Tychach
Miło nam poinformować, że 11 kwietnia br. mgr Anna Gryglaszewska odwiedziła Zespół Szkół nr 1 w Tychach. Pani Magister reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas XIII Międzypowiatowych Igrzysk Ortograficznych „Korrida-corrida”, imprezy organizowanej w szkole corocznie. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu Pani Magister pt. „Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego.
Hiszpania i Meksyk- podobieństwa i różnice
Miło nam poinformować, że w dniu 12 kwietnia br. Denisse Almaguer z meksykańskiego Uniwersytetu w Guadalajarze oraz Fernando Sainz de la Maza z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, przyjęli zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej i spotkali się z uczniami SP 28 w Katowicach. Głównym celem spotkania było przedstawienie uczniom podobieństw i różnic pomiędzy Hiszpanią a Meksykiem.
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Hiszpanii
Miło nam poinformować, że w dniu 11 kwietnia br. w I LO w Mysłowicach odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Hiszpanii. W trakcie wydarzenia Instytut Języków Romańskich i Translatoryki był reprezentowany przez panią mgr Agatę Tęczę, która wygłosiła dla finalistów konkursu okolicznościowy wykład pt. "Dziwne zwyczaje w krajach hispanojęzycznych".
Studenci o Kastylii i Katalonii
W dniu 6 kwietnia br. Mercedes de la Torre Fuentes i David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Olena Basanets z Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie, odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28 w Katowicach. Na zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej przeprowadzili prelekcje na temat wybranych regionów Hiszpanii.
Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim
Miło nam poinformować, że 26 marca br. Pani mgr Anna Gryglaszewska - na zaproszenie Pani mgr Zofii Sekuły - odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Doktorantka reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Hiszpańskiego, święta organizowanego w szkole corocznie. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu Pani Magister pt. „Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego. Warto podkreślić, że podczas imprezy przygotowanej pod okiem nauczycieli języka hiszpańskiego uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i kulinarne oraz wzięli udział w konkursie na najbardziej oryginalne przebranie.
Festiwal Wiedzy w I LO w Wodzisławiu Śląskim
Uprzejmie informujemy, że 16 marca br. odbyła się kolejna edycja Festiwalu Wiedzy w I LO w Wodzisławiu Śląskim. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i wspomaganie uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia oraz prezentacja możliwości rozwoju i planowania kariery zawodowej dzięki podjęciu studiów na wybranej uczelni.
Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem: „Nauka - sposób na sukces”. Uczestnicy festiwalu wzięli udział w licznych prelekcjach, pokazach i warsztatach, które poprowadzili pracownicy naukowi, doktoranci i przedstawiciele 21 kół naukowych z 9 uczelni wyższych, w tym również z Uniwersytetu Śląskiego.
Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ rezprezentowała pani dr Magdalena Perz (Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki), która przeprowadziła wykład pt. Leksykograf czyli kto? Jakie słowa można znaleźć w słownikach i kto je pisze?
Szczegółowy harmonogram wydarzenia tutaj.
Wizyta w Zespole Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 21 marca br. mgr Anna Krawczyk została zaproszona do Zespołu Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach. Pani Magister przeprowadzi warsztaty kulturowo-językowe pt."Światowa stolica mody, finansowo-gospodarcze centrum Włoch. Co warto wiedzieć o Mediolanie?" Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Praktykanci odwiedzają SP nr 28 w Katowicach
W dniu 8 marca Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający praktyki dydaktyczne w naszym Instytucie pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28 w Katowicach. Na zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej przeprowadzili prelekcje dla siódmoklasistów na temat swojego kraju.
Hiszpanie w Dąbrowie Górniczej
Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający praktyki dydaktyczne w naszym Instytucie pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili 5 marca Zespół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili kilka prelekcji na temat Hiszpanii. Zostali bardzo życzliwie przyjęci przez młodzież.
Wizyta w V LO w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 27 lutego br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt."The English Animals in the Victorian Age and the Use of Their Names in the Contemporary Idiomatic Expressions." Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w ZSO nr 3 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lutego br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do ZSO nr 3 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt."Paryż ma swoje cœur..., Paryż ma swoje Sacré Cœur. Szlakiem zabytków Paryża - wycieczka na Montmartre." Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej
W dniu 31 stycznia br. dr Cecylia Tatoj przeprowadziła czterogodzinne zajęcia z zakresu przygotowania kulturowego i językowego dla uczniów Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej, wyjeżdżających na praktykę zawodową w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści ZSB w Europie” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER)”. Towarzyszyli jej Mercedes de la Torre Fuentes oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w Technikum nr 6 CKZiU w Sosnowcu
Miło nam poinformować, że w dniu 25 stycznia br. dr hab. Andrzej Rabsztyn gościł w Technikum nr 6, wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Pan Doktor wygłosił wykład na temat kierunków w malarstwie francuskim XVIII-go wieku, który był dedykowany uczniom klas trzecich i czwartych. Analiza wybranych dzieł sztuki francuskiej posłuży uczniom klas czwartych w przygotowaniach maturalnych.
Wizyta w Szkole Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej
Miło nam poinformować, że w dniu 23 stycznia br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Tygodnia Języków Obcych.
Pani Magister przeprowadzi okolicznościowe warsztaty językowe pt. "Zaśpiewajmy razem po francusku", które pozwolą najmłodszym uczniom poznać język francuski poprzez zabawę z piosenką francuską. Uczniowie starszych klas będą także mogli poznać podstawowe informacje na temat oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 21 grudnia br. mgr Agata Tęcza została zaproszona do I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pani Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt. Święta w Ameryce Południowej. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta uczniów z Gimnazjum nr 1 w Chorzowie
Uprzejmie informujemy, że w dniu 20 grudnia br. gośćmi Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ będą gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 w Chorzowie.
Uczniowie, wraz z nauczycielką języka włoskiego panią mgr Dorotą Mazur, będą mieli przyjemność wysłuchać wykładu dr Aleksandry Żłobińskiej-Nowak i dr Małgorzaty Puto pt. "Boże Narodzenie we Włoszech-tradycje i zwyczaje świąteczne".
Wizyta w X LO im. J. Paderewskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. dr Aleksandra Komandera została zaproszona do X LO im. J.Paderewskiego w Katowicach. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Dnia z Wydziałem Filologicznym UŚ.
W trakcie wydarzenia uczniowie klas francuskojęzycznych będą mieli przyjemność wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez dr Aleksandrę Komanderę pt. "Jean-Claude Mourlevat i jego dystopijna wizja świata w utworach dla młodzieży". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w X LO im. J. Paderewskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. dr Katarzyna Gutkowska-Ociepa została zaproszona do X LO im. J.Paderewskiego w Katowicach. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Dnia z Wydziałem Filologicznym UŚ. Pani Doktor przedstawi okolicznościowy wykład pt. "W sieci fikcji. O powieściowych grach Enrique Vili-Matasa". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w IV LO w Chorzowie
Miło nam poinofmormować, że w dniu 8 grudnia br. mgr Anna Swoboda została zaproszona do IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas obchodów Jubileuszu urodzin Patronki Szkoły. W trakcie wydarzenia mgr Anna Swoboda przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Paryż śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Zespole Szkół w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 5 grudnia br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do Zespołu Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pan Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt. Victorian Christmas Traditions: Then and Now! Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w II LO w Sosnowcu
Miło nam poinformować, że w dniu 27 listopada br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos oraz mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do II LO im. Emilli Plater w Sosnowcu. W trakcie spotkania, uczniowie Szkoły będą mieli przyjemność wsyłuchania wykładu pt. "Kolumbia jakiej nie znacie!" oraz mozliwośźć zapoznania się z ofertą Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.
Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej
Miło nam poinofmormować, że w dniu 23 listopada br. mgr Natalia Wiśniewska została zaproszona do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Natalia Wiśniewska przedstawi okolicznościowy wykład pt. '!Sevilla, qué maravilla! Co zobaczyć w Sewilli?'. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Dzień Erasmusa w IJRiT dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Z okazji nadchodzących imienin Erazma serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Dzień Erasmusa w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, który odbędzie się 23 listopada br.
W ramach imprezy, która odbędzie się w sali Rady Wydziału, przewidujemy:
9:45-10:45 wykład dr Cecylii Tatoj pt. „Ten wspaniały Erasmus!”.
10:45-11:15 prezentację w języku hiszpańskim Marii Pacheco pt. "Todo lo que hay que saber sobre las Islas Canarias".
11:30-13:00 prezentację w języku hiszpańskim Xabiera Vazqueza Casanovy pt. „Galicia sabe a mar. Un viaje por el noroeste de España”.
Serdecznie zapraszamy!
Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej
Miło nam poinofmormować, że w dniu 21 listopada br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Marcin Gliński przedstawi okolicznościowy wykład pt. „O wzbogacaniu zasobów obcojęzycznego słownictwa: psycholingwistyczne wskazówki”. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej
Miło nam poinofmormować, że w dniu 17 listopada br. dr Barbara Taraszka-Drożdż została zaproszona do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami dr Barbara Taraszka-Drożdż przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Językowy Obraz Świata". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
Miło nam poinofmormować, że w dniu 10 listopada br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanego przez Szkołę finału konkursu literackiego Prix Goncourt. W trakcie spotkania z uczniami mgr Aleksandra Bogusławska przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Podróż poprzez historię literatury francuskiej". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim
Miło nam poinofmormować, że w dniu 6 listopada br. dr Lucyna Marcol-Cacoń została zaproszona do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Języków.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Lucyna Marcol-Cacoń przedstawi okolicznościowy wykład pt. 'Cantare' italiano. Il viaggio nel mondo dei suoni. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Zespole Szkół w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 30 października br. dr Ewa Drab została zaproszona do Zespołu Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pani Doktor przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "Ghosts, pumpkins and more. A few words on Halloween." Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.
Wizyta w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie
Miło nam poinformować, że w dniu 26 października br. pani dr Ewelina Berek, adiunkt w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego IJRiT, odwiedziła II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. Pani Doktor reprezentowała Instytutut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia z Językami. Podczas wydarzenia uczniowie klas II i III mieli przyjemność wysłuchać wykładu przygotowanego przez Panią Doktor pt. "Literatura pachnąca żywicą, czyli o współczesnej literaturze quebeckiej słów kilka" oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia zostały zamieszczone na stronie Szkoły: http://www.kopernik.netus.pl/index.php?pokaz=page2968.
Wizyta w V LO im. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 12 października br. dr Agnieszka Szyndler została zaproszona do V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas święta Dia de la Hispanidad.
W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Agnieszka Szyndler przedstawiła okolicznościowy wykład pt. „Jeden język, wiele kultur, czyli różnorodności języka hiszpańskiego”. Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Więcej informacji na temat wydarzenia bezpośrednio na stronie Szkoły: http://www.liceumzamoyski.pl/
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie
Miło nam poinformować, że w dniu 2 października br. mgr Ryszard Wylecioł został zaproszony do Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Pan Magister reprezentował Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Języków Obcych. W trakcie spotkania z uczniami klas II i III mgr Ryszard Wylecioł przedstawił wykład pt."Powrót do szkoły - jak o niej mówimy? Porównanie wyrażeń dotyczących szkoły i nie tylko w językach polskim, angielskim i włoskim w ujęciu kognitywnym". Uczniowie mogli również zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Zespole Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 26 września br. dr Magdalena Malinowska została zaproszona do Zespołu Katolickich Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Święta Języków. W trakcie spotkania z uczniami najstarszych klas dr Magdalena Malinowska przedstawiła okolicznościowy wykład pt. Drugie Imperium Kolonialne: Francuzi w Afryce Północnej. Uczniowie szkoły mogli również zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie
Miło nam poinformować, że w dniu 20 czerwca br. mgr Ryszard Wylecioł został zaproszony do Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Pan Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dni Akademickich, wydarzeniu mającym na celu przybliżenie świata nauki młodzieży szkolnej. W trakcie spotkania z uczniami klas II i III mgr Ryszard Wylecioł przedstawi wykład pt.„Traduttore o traditore: czyli jak tłumaczyć, aby nie tłumoczyć… na przykładach z języka polskiego, włoskiego oraz angielskiego”. Uczniowie będą również mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w X LO im. J. Paderewskiego w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 20 czerwca br. mgr Aleksandra Bogusławska oraz mgr Anna Swoboda zostały zaproszone do X Liceum Uniwersyteckiego im. J. Paderewskiego w Katowicach. Panie Magister będą reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia z Humanistyką. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt.„Le roman gothique - un genre qui se sert de la peur”, przygotowanych przez mgr Aleksandrę Bogusławską oraz w warsztatch pt. “Your hair is on fleek! Teen slang terms decoded”, przygotowanych przez mgr Annę Swobodę. W trakcie spotkania uczniowie będą również mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Hiszpania w Gliwicach
Dnia 16 maja br. studentki Beatriz Paniagua Saez i Alicia Barroso Montes odbywające w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki praktyki pedagogiczne pod opieką dr Cecylii Tatoj oraz studentka Noelia Gutierrez Lorenzo, z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, przebywająca na naszym uniwersytecie w ramach programu Erasmus+, przeprowadziły warsztaty językowe dla uczniów Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Podczas wizyty uczniowie mieli przykemność zapoznać się z ciekawostaki na temat kultury i cywilizacji Hiszpanii.
Wizyta w ZSP nr 4 w Jaworznie
11 maja br. dr Aleksandra Żłobinska-Nowak i dr Małgorzata Puto odwiedzą wyjeżdżających na praktyki do Włoch uczniów ZSP nr 4 w Jaworznie. W ramach przybliżenia uczniom kultury regionu, do którego się udają Panie Doktor przedstawią wykład pt. Umbria - co warto wiedzieć i zobaczyć.
Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie
25 kwietnia br., w dniu rocznicy portugalskiej Rewolucji Goździków, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie mieli przyjemność wysłuchać wykładu mgr Aleksandry Ziobrowskiej, doktorantki Zakładu Hispanistyki IJRT, na temat kultury Portugalii. Spotkanie zorganizowane z ramach przygotowań do praktyk programu Erasmus +, miało na celu zapoznać uczestników wyjazdu z historią i kulturą kraju Camõesa.
Wizyta w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 25 kwietnia br. mgr Anna Krawczyk została zaproszona do III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przeze Panią Magister warsztatach językowych pt. O językowych związkach polsko-włoskich oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 20 kwietnia br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos i mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Wykład pt. Różne oblicza Kolumbii przybliżył uczniom klas drugich historię, kulturę, język oraz atrakcje turystyczne tego kraju.
Wizyta w V LO w Dąbrowie-Górniczej
Miło nam poinformować, że w dniu 11 kwietnia br. o godz. 9.00 w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej odbędzie się VII Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich. W trakcie wydarzenia Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ reprezentować będę pani mgr Agnieszka Loska oraz pani dr Barbara Taraszka-Drożdż, która wygłosi wykład pt. "Świat zakodowany w języku".
Wizyta w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
Miło nam poinformować, że w dniu 7 kwietnia br. dr Aneta Chmiel oraz mgr Anna Krawczyk gościły w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej. Licealiści mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt. Rola spotów reklamowych w nauczaniu języka włoskiego, przygotowanych przez panią dr Anetę Chmiel oraz w warsztatach pt. O językowych związkach polsko-włoskich, które przeprowadziła pani mgr Anna Krawczyk.
W trakcie wydarzenia uczniowie mieli również okazję zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wizyta w II LO im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim
Miło nam poinformować, że w dniu 6 kwietnia br. pan dr Michał Hrabia został zaproszony przez Dyrekcję II Liceum Ogólnokształcące im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym pt. "Nauka na językach". Z tej okazji uczniowie Szkoły wzięli udział w przygotowanej przez Pana Doktora prelekcji pt. "Invisible idiot, czyli o tym, czy maszyna może zastąpić tłumacza".
Wizyta w LO im.Gen. Maczka w Katowicach
Miło nam poinformować, że w dniu 5 kwietnia br., w Liceum im. Gen. Maczka w Katowicach odbyła się tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Włoszech. Z tej okazji w Szkole gościły dr Aleksandra Żłobińska-Nowak, dr Małgorzata Puto i mgr Dominika Dykta, które przedstawiły młodzieży wykład pt. Kobiety w kulturze włoskiej.
Wizyta w II LO im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim
Miło nam poinformować, że w dniu 3 kwietnia br. pani mgr Aleksandra Serwotka została zaproszona przez II Liceum Ogólnokształcące im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim mieli okazję wysłuchać przygotowanego przez Panią Magister wykładu pt. The Language of the Web and its Effects.
Wizyta w LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach
Miło nam poinformować, że 3 kwietnia br. na zaproszenie mgr Natalii Wójcik, nauczycielki z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach mgr Natalia Wiśniewska z Zakładu Hispanistyki przeprowadziła wykład pt. "Galicja. Hiszpański koniec świata".
Uczniowie poznali celtycką kulturę zachodniej części Hiszpanii oraz dowiedzieli się, dlaczego warto podróżować Szlakiem św. Jakuba.
Konkurs języka angielskiego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W środę 29 marca br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach odbył się konkurs języka angielskiego ”I CAN DO IT”, skierowany do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a w szczególności z dysleksją rozwojową. Udział w konkursie był dla uczestników ciekawym doświadczeniem edukacyjnym i dobrą okazją do rozwoju umiejętności językowych. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował mgr Marcin Gliński z Zakładu Lingwistyki Tekstu w IJRiT UŚ. W przyszłym roku przewidziana jest kolejna edycja konkursu
Wykłady z języka hiszpańskiego w Dąbrowie Górniczej
W dniu 21 marca br. Maria De Los Angeles Pérez García, studentka z Uniwersytetu w Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie), która obecnie odbywa praktyki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, wygłosiła serię wykładów w Zespole Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak. Studentka z Wysp Kanaryjskich -pod opieką dr Cecylii Tatoj - odbywa na naszym Wydziale praktyki pedagogiczne w ramach Programu Erasmus+.
Wizyta w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach
W dniu 21 marca br. pani dr Ewa Drab oraz pani dr Marta Oracz gościły w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach w trakcie Dnia Francuskiego. Uczniowie mieli przyjemność wziąć udział w przygotowanych przez panią dr Ewę Drab warsztatach językowych pt. Humor po francusku oraz wysłuchać wykładu pt. Od impresjonizmu do współczesności, przygotowanego przez panią dr Martę Oracz oraz pana mgr Aleksandra Żywieckiego.
Kolejna edycja konkursu ”I CAN DO IT” dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W dniu 17 marca br. w Gimnazjum nr 3 im. Alfreda Szramka w Katowicach odbyła się kolejna już edycja konkursu języka angielskiego ”I CAN DO IT” skierowanego do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co roku konkurs jest dużym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem edukacyjnym, w szczególności dla uczniów z dysleksją rozwojową. Od czasu zainicjowania konkursu, opiekę merytoryczną nad nim sprawuje pan mgr Marcin Gliński z Zakładu Lingwistyki Tekstu w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Reportaż z obchodów Hispanofonii 2017
W dniu 16 marca br. mieliśmy przyjemność świętować tegoroczną edycję Hispanofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w przygotowanym przez nas wydarzeniu i zachęcamy do obejrzenia pamiątkowego reportażu, dostępnego na stronie głównej Uniwersytetu Śląskiego: https://www.us.edu.pl/node/596873
Wizyta w IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie
W dniu 21 marca br. dr Aneta Chmiel oraz mgr Anna Krawczyk reprezentowały Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia Języków Obcych, który został zorganizowany przez IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie.
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt. Rola spotów reklamowych w nauczaniu języka włoskiego, przygotowanych przez panią dr Anetę Chmiel oraz w warsztatach pt. O językowych związkach polsko-włoskich, które przeprowadziła pani mgr Anna Krawczyk. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli również okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Wizyta w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
Miło nam poinformować, że 17 marca 2017 r. mgr Anna Gryglaszewska została zaproszona do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.
Podczas spotkania uczniowie klasy pierwszej mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Mroczne historie, czyli opowieść o tym, jak rodził się Meksyk.
O Hiszpanii w Czechowicach-Dziedzicach
W dniu 11 marca br. mgr Aniela Kucharska wraz z dr Cecylią Tatoj przeprowadziły szkolenie dotyczące historii, kultury i geografii Królestwa Hiszpanii. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, którzy podzieli się swoimi opiniami na temat szkolenia pod adresem: https://padlet.com/nauczyciel_gs/e2zwz6a0ilq3
Seminarium z doradztwa zawodowego w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego
W dniu 7 marca br. dr Cecylia Tatoj, jako koordynator Programu Erasmus+, została zaproszona na seminarium z doradztwa zawodowego pt. „Eurokariera” organizowane przez Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego. Podczas imprezy Pani Doktor wygłosiła prelekcję na temat kompetencji interkulturowej oraz wraz ze studentkami z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, Marią De Los Angeles Perez Garcią oraz Noelią Gutierrez Lorenzo, opowiadała o możliwościach, które stwarza Program Erasmu+.
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich
Miło nam poinformoważ, że w dniu 2 marca br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos oraz mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Nasi wykładowcy przygotowali dla uczniów klasy 3 A - lingwistycznej wykład pt. Różne oblicza Kolumbii.
Wykład w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego
W dniu 25 lutego br. dr Cecylia Tatoj wygłosiła wykład o kulturze, geografii i historii Hiszpanii podczas warsztatów „Atrakcyjna reklama” organizowanych przez Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego. Podczas wizyty Pani Doktor towarzyszył student przebywający obecnie na naszym Wydziale w ramach Programu Erasmus+, David Molina García z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, który opowiadał uczestnikom kursu o ciekawostkach dotyczących Hiszpanii.
Meksyk w Dąbrowie Górniczej
W dniu 10 lutego br. José Fredman Mendoza Ibarra, doktorant z Uniwersytetu Nuevo León w Meksyku, goszczący w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w ramach programu Erasmus poza Unią Europejską, wygłosił wykład na temat meksykańskiej kultury w Katolickich Szkołach w Dąbrowie Górniczej, które niedawno podpisały oficjalną umowę o współpracy z naszym Uniwersytetem.
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich
W dniu 8 lutego 2017 r. pani mgr Anna Gryglaszewska została zaproszona do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Uczniowie klas pierwszych liceum mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Mroczne historie, czyli opowieść o tym, jak rodził się Meksyk.
Warto dodać, że piekarski AZS ściśle współpracuje z Instytutem Języków Romańskich i Translatoryki, a nasi pracownicy często odwiedzają mury szkoły.
Wizyta w Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach
W dniu 8 lutego br. mgr Aniela Kucharska gościła w Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach. Uczniowie klas II mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pt. "¡Que viva España!”. W rytmie gorącego flamenco dzieci zapoznały się z pierwszymi hiszpańskimi słowami, zwyczajami oraz ulubionymi potrawami małych Hiszpanów.
Wizyta w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej
W dniu 27 stycznia br. dr Cecylia Tatoj gościła w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich w Katowicach.
Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać przygotowanego przez panią Doktor wykładu pt. "Podróże po Hiszpanii".
Dzień z Uniwersytetem Śląskim w X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach
W dniu 13 stycznia 2017 r. w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Katowicach organizowany był Dzień z Uniwersytetem Śląskim, w trakcie którego Uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów Uniwersytetu Śląskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała pani dr hab. Grażyna Starak, która wygłosiła wykład pt. "Przy kawiarnianym stoliku. Rozważania na temat egzystencjalizmu J.-P. Sartre`a i A. Camusa". Więcej na temat wydarzenia: http://www.us.edu.pl/node/586803
Wizyta w X LO im. Paderewskiego w Katowicach
W dniu 14 grudnia br. dr Andrzej Rabsztyn gościł w X LO im. Paderewskiego w Katowicach.
Uczniowie mieli przyjemność wysłuchać przygotowanego przez pana Doktora wykładu pt. Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich.
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich
W dniu 14 grudnia br. dr Ewa Drab została zaproszona do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich.
Uczniowie mieli przyjmność wysłuchać przygotowanego przez panią Doktor wykładu pt. Oblicza współczesnej komedii francuskiej, czyli jak zmienił się ekranowy humor od czasów Louisa de Funèsa.
Wizyta uczniów z LO im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach
W dniu 14 grudnia br. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki miał zaszczyt gościć uczniów katowickiego Liceum im. Generała Stanisława Maczka, którzy nie po raz pierwszy odwiedzili mury naszej uczelni.
Tym razem Uczniowe wraz z towarzyszącym im nauczycielem języka włoskiego mgr Dariuszem Krzyżewskim wysłuchali wykładu pt. Tradycje i zwyczaje świąteczne we Włoszech, przygotowanego i wygłoszonego przez panie dr Aleksandrę Żłobińską-Nowak, dr Małgorzatę Puto oraz mgr Dominikę Dyktę.
Nawiązanie współpracy z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie
Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o współpracy dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Filologicznym UŚ a II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
Wydział Filologiczny objął patronatem naukowym klasy o rozszerzeniu językowym, w których przedmiotami wiodącymi są języki: angielski, rosyjski, niemiecki oraz francuski. Koordynatorem umowy z ramienia Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki została pani dr Ewelnia Berek z Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego.
Więcej na temat wydarzenia: https://www.us.edu.pl/nawiazanie-wspolpracy-z-ii-lo-im-mikolaja-kopernika-w-cieszynie
Wizyta w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie
30 września 2016r. w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Stefana Batorego w Chorzowie odbył się Szkolny Dzień Języków Obcych. Fotoreportaż z tego wydarzenia przygotowała pani mgr Alicja Melcher, nauczycielka języka włoskiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie oraz współorganizatorka tego święta.
W programie znalazł się między innymi konkurs Pasta i basta!, skierowany do młodzieży uczącej się języka włoskiego i wszystkich amatorów kuchni włoskiej. W trakcie tego święta nasz Instytut reprezentowała pani mgr Barbara Janikula, która jednocześnie brała udział w obradach jury w konkursie Pasta i basta!
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich
3 kwietnia 2016 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbył się Szkolny Dzień Języków Obcych. Fotoreportaż z tego wydarzenia przygotowała maturzystka Karolina Sieczkowska.
W programie znalazły się:
a). wykład dr Eweliny Szymoniak pt.: "Hiszpania: złote wieki i krwawe dekady"';
b). hiszpańskojęzyczna część poetycko-muzyczna;
c). parodia telenoweli latynoamerykańskiej w językach: hiszpańskim i polskim;
d). prezentacja chińskiego horoskopu;
d). chińskie łamańce językowe, piosenka o tygrysku;
e). pokaz tai chi;
Uczniów witała (wraz z para chińską i hiszpańską) maskotka UŚ.
Więcej zdjęć znaleźć można na stronie internetowej szkoły . Informację o tymże dniu znaleźć można na stronie Urzędu Miasta Piekary Śląskie .
Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Mgr Aniela Kucharska z Zakładu Hispanistyki przyjęła zaproszenie Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach i w środę 13.04.2016, w ramach odbywających się tam XI Powiatowych Igrzysk Ortograficznych „Korrida-corrida 2016”, wygłosiła wykład na temat różnorodności i bogactwa archipelagu Wysp Kanaryjskich.
IV Liceum im. generała Maczka w Katowicach
W najbliższy czwartek 21.04.2016 dr Małgorzata Puto i mgr Dominika Dykta odwiedzą IV Liceum im. generała Maczka w Katowicach. Będą uczestniczyć w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech, który jak co roku będzie miał miejsce w katowickim liceum oraz zaproszą na krótki wykład: Scegli l’Italia-kilka ciekawostek kultury włoskiej.
Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku
Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku zorganizowało po raz pierwszy konkurs wiedzy o Portugalii i krajach luzofońskich RYBNICKA PORTUGALIADA 2016. Konkurs organizowany byłvpod honorowym patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Celem konkursu bylo promowanie kultury krajów luzofońskich oraz sprawdzenie podstawowej wiedzy z zakresu historii, geografii oraz kultury Portugalii, a w mniejszym stopniu także innych państw portugalskojęzycznych.
W trakcie PORTUGALIADY Instytut reprezentowały: prof. dr hab. Halina Widła oraz mgr Aleksandra Ziobrowska, która wyglosiła prelekcję nt. Portugalia - praojczyzna kultury luzofońskiej.
Warsztaty w LO im. Jana Paderewskiego w Katowicach
5 lutego 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego, współpracującym z naszym Instytutem, dr Michał Krzykawski przeprowadził warsztaty nt. "Miłość w czasach egzystencjalizmu. Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir".
Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach
W sobotę 30.01.2016, pracownicy IJRiT: dr Małgorzata Puto, mgr Dominika Dykta i mgr Przemysław Ślizak odwiedziły Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie przeprowadziły serię wykładów dla nauczycieli. Tematem wiodącym spotkania były kultura, sztuka, język i codzienność Półwyspu Apenińskiego.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej
W piątek 4 grudnia 2015 prof. dr hab. Halina Widła będzie reprezentować nasz Instytut w Katolickim Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej, gdzie zostanie podpisana umowa z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji o współpracy w zakresie projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie
W czwartek 19.11. 2015., w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie, w klasie o profilu turystyczno-językowym, dr hab. Katarzyna Kwapisz-Osadnik wygłosi wykład nt. “ Turystyka poprzez język i kulturę, czyli czy można zwiedzać świat nie wychodząc z domu?”.
ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
Kolejne zaproszenie do szkoły w Rudzie Śląskiej otrzymała pani mgr Magdalena Cebula - koordynator IJRiT ds. współpracy ze szkołami w języku francuskim. Będzie to prezentacja pt. "Gwadelupa - Francja na Karaibach" w ramach Tygodnia języków obcych w ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka. Osobą odpowiedzialną z ramienia szkoły jest p. Patrycja Loewe.
Śląskie Kuratorium Oświaty
Do udziału w grancie sponsorowanym przez Kuratorium Oświaty zaproszony został mgr Marcin Gliński. Prowadzi kursy z zakresu praktycznej znajomości języka angielskiego dla pracowników dydaktycznych przedszkoli i szkół podstawowych, którzy ubiegają się o zdobycie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego wśród dzieci.
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Wykład „Rola Włoch w kształtowaniu się bielskiego przemysłu po okresie transformacji ustrojowej” dr. Claudio Salmeriego, w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego (AFH), zorganizowanego pod egidą Dziekana Wydziału Humanistycznego ATH, odbędzie się w pn 9 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w auli Akademii Techniczno-Humanistycznej (ul. Willowa 2, budynek L, sala L128) w Bielsku-Białej.
Radio EM
12 października, na zaproszenie pani redaktor Anety Kuberskiej-Bębas, dr Cecylia Tatoj była gościem przedpołudniowej audycji w Radiu EM. Z okazji Święta Narodowego Hiszpanii ogłoszonego na pamiątkę odkrycia Ameryki oraz Międzynarodowego Dnia Języka Hiszpańskiego dr Cecylia Tatoj promowała naukę języka hiszpańskiego oraz przybliżała słuchaczom kulturę Hiszpanii.
SP 45 im. Janusza Korczaka
Dnia 6 października 2015 roku w SP 45 im. J. Korczaka miała miejsce uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Instytutem Francuskim w Warszawie, Urzędem Miejskim w Sosnowcu, Szkołą Podstawową nr 45 oraz Polskim Stowarzyszeniem – Europa Języków i Kultur.
W uroczystości tej wzięło udział wielu gości - między innymi M. Stanislas Pierret - radca do spraw współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji i dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie, M. Xavier Wasson- attaché ds. współpracy edukacyjnej Ambasady Francji, pan Zbigniew Byszewsk i- pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. edukacji, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół . Nasz Instytut reprezentowała prof. dr hab. Halina Widła.
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie
W dniu 16 kwietnia 2015 mgr Marcin Gliński przeprowadził dwa warsztaty metodyczno-dydaktyczne dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Tytuły warsztatów to:
1. READY-STEADY-GO!!!: the warm-up training for the Oral Matura Exam;
2. SITUATIONAL ENGLISH: that is what you need to say at the Oral Matura Exam;
Kolejne sześć warsztatów, ktore poprowadzi również mgr Marcin Gliński, odbędzie się w tej samej szkole w dniach 13 i 20 maja. Tym razem uczestnikami warsztatów będą klasy I i II LO.
VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
30 kwietnia 2015 r. prof. Halina Widła uczestniczyła w uroczystym rozdaniu świadectw maturalnych w VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, z którym Instytut Języków Romańskich i Translatoryki współpracuje od wielu już lat. W najbliższym czasie naszymi gości będą uczniowie klas IV, V i VI szkoły podstawowej, pracujący pod kierunkiem mgr Agnieszki Paciej-Motyl, na specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach jezykowo-cywilizacyjnych. Z kolei 11 czerwca licealiści pod opieką mgr Joanny Szymik-Kurach wezmą udział w Symulacji Konferencji.
Gimnazjum Publiczne w Kryrach
26 marca miłośnicy języka francuskiego spotkali się w Gimnazjum Publicznym w Kryrach na obchodach IX Powiatowej Frankofonii. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała prof. Halina Widła. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Belgii, Francj i Szwajcarii, miejscowe władze powiatu i gminy oraz nauczyciele i uczniowie pięciu szkół uczestniczących w projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku” z powiatu pszczyńskiego. Współorganizatorami tegorocznej Frankofonii były Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur i Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Patronat medialny objęły czasopisma Języki Obce w Szkole oraz Nowiny Suszeckiej Gminy.
II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu
Z satysfakcją przyjmujemy propozycję objęcia patronatem honorowym III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 2 w Raciborzu .
Obrady jury III edycji konkursu odbędą się 17 kwietnia 2015 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Tradycyjnie już, Instytut reprezentować będzie pani dr Sabina Deditius z Zakładu Hispanistyki.
Koordynatorem Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej jest mgr Joanna Opiela. Życzymy Organizatorom wiele satysfakcji z pracy a Uczestnikom sukcesów i dobrej zabawy.
II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim
25 lutego 2015 mgr Ewa Drab była gościem wydarzenia zorganizowanego w II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim: "Film na językach". Składało się ono z wystąpień i warsztatów łączących tematykę językową i filmową prowadzonych przez gości z zewnątrz.
Prelekcja mgr Ewy Drab, powtórzona dla dwóch grup różnych odbiorców, miała tytuł: "Oblicza współczesnej komedii francuskiej czyli jak zmienił się ekranowy humor od czasów Louisa de Funesa".
Dzień kultury (nie tylko) quebeckiej
17 grudnia 2014 w Instytucie języków Romańskich i Translatoryki odbędą się Dni Quebeckie. Tradycyjnie, w programie przewidziano:
Wykłady w języku angielskim – dr Zuzanna Szatanik, mgr Ewa Drab, 9.45-11.15
Wykłady w języku francuskim – dr Ewelina Bujnowska, dr Ewa Figas, 11.30 -13.00
Wykład w języku polskim nt. HOKEJA – pan Dawid Dryżałowski, 13.15 -14.45, sala 0.1
15.00 – projekcja filmu – prowadzący: dr Ewa Figas
Dodatkowo wygłoszona zostanie prelekcja „Odkrywamy Kanadę”– dr Aleksandra Chrupała- dla uczniów z MZS nr 4 w Będzinie, 9.45-11.15
Kolejne spotkanie w LO im. gen. S. Maczka w Katowicach
10 grudnia w środę dr Małgorzata Puto, dr Aleksandra Żłobińska-Nowak oraz mgr Dominika Dykta udały się z wizytą do Liceum Maczka w Katowicach. Wygłosiły prezentacje o dialektach i ciekawostkach włoskich.
Dzień UŚ w LO im. gen. S. Maczka w Katowicach
20 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach odbył się Dzień Uniwersytetu Śląskiego. W ramach wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni oraz uczestniczyć w wykładach pracowników UŚ. Nasz Instytut reprezentowała dr Magdalena Zdrada-Cok.
Wizyta w LO im. Jana Paderewskiego w Katowicach
14 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego, współpracującym z naszym Instytutem, prof. Halina Widła wygłosiła wykład dla uczniów klas drugich, uczących się angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego.
Dzień UŚ w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach
6 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza działającym pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Dzień Uniwersytetu Śląskiego. W ramach wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni oraz uczestniczyć w wykładach pracowników UŚ. Wykład wygłosiła m.in. prof. Halina Widła z naszego Instytutu.
Dzień Uniwersytetu Śląskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej
16 października 2014 r. Uniwersytet Śląski zawita do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, jak również wziąć udział w licznych warsztatach, które wzbogacą ich wiedzę. Aspekt naukowy wydarzenia uzupełnią eksperymenty fizyczne, a także wykład z zakresu filologii klasycznej i kultury antycznej.
Zajęcia dla licealistów poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentować będą dr Aneta Chmiel oraz mgr Ewa Drab.
X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach
15 października 2014 r. o godz. 9.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego podpisane zostało porozumienie o współpracy dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a X Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego w Katowicach. Współpraca realizowana przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego, będzie polegać m.in. na: rozwoju kontaktów w sferze działań dydaktycznych pomiędzy uniwersytetem a liceum; stworzeniu warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i umiejętności młodzieży na poziomie licealnym, w zakresie przedmiotów humanistycznych; wymianie doświadczeń w zakresie nauczania i wychowania oraz popularyzacji twórczych działań młodzieży, a także w zakresie pracy z uczniami szczególnie uzdolnionymi i wspomaganie ich rozwoju naukowego przez nauczycieli akademickich UŚ.
Reportaż z tego wydarzenia dostępny jest na witrynie Uniwersytetu Śląskiego
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie
W dniu 11 czerwca 2014 pani dr Aleksandra Żłobińska-Nowak, pani dr Małgorzata Puto, pani mgr Dominika Dykta będą gościć w ZSO nr 1 w Chorzowie, gdzie wygłoszą prelekcję pt. Italia, mi piace! Po prelekcji zaproszą młodzież na quiz kulturoznawczy.
X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach
W czasie tegorocznej Gali Talentów w LO im. Ignacego Jana Paderewskiego prof. Halina Widła wygłosiła wykład nt. Wiele aspektów wielojęzyczności. Gimnazjaliści zgromadzeni w X LO zaprezentowali się z najlepszej strony, imponując wszestronnością zainteresowań i wspaniałymi osiągnięciami.
VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
25 marca w LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu odbył się konkurs języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego dla gimnazjalistów z terenu miasta Sosnowca oraz okolic. Patronat nad konkursem objął Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, reprezentowany tego dnia przez prof. Halinę Widłę.
Uczniowie LO im. Janusza Korczaka wraz z opiekunami, mgr Agnieszką Paciej-Motyl i mgr Joanną Szymik-Kurach są częstymi gośćmi Instytutu, biorą udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i konkursach.
Liceum Katolickie w Chorzowie
7 marca o godz 10.30 dr Małgorzata Puto z Zakładu Italianistyki IJRiT gościła z wykładem w Katolickim Liceum w Chorzowie. Tematem spotkania była Symbolika Boskiej komedii Dantego (Piekło).
VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
Studenci z Koła Naukowego AssoSosno oraz studenci studiów licencjackich języka francuskiego, pracujący pod kierunkiem dr Magdaleny Zdrady-Cok, zapraszają uczniów gimnazjów i szkól podstawowych 15 stycznia na Boże Narodzenie w krajach frankofońskich - warsztaty w IJRiT.
Dodatkowe spotkanie dla uczniów liceów odbędzie się w piątek 17 stycznia w godz. 09.00 - 10.30 w sali nr 1.23.
W programie:
1. Powitanie uczestników połączone z kolędowaniem ze studentami I roku Języka francuskiego oraz prezentacją oferty Uniwersytetu Śląskiego dla szkół, prof. dr hab. Halina Widła
2. Prelekcja : Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich, dr Andrzej Rabsztyn
3. Prelekcja : Boże Narodzenie wczoraj i dziś - święta w średniowiecznej Francji (i nie tylko), dr Magdalena Zdrada-Cok
V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
W dniu 17 kwietnia 2013 r., na zaproszenie mgr Marty Koloch, absolwentki naszej Hispanistyki, Zakład Hispanistyki gościł w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej w ramach III Wojewódzkiego Konkursu Języków Romańskich. Studentki drugiego roku studiów stacjonarnych II stopnia, Panie Michalina Oczkowicz i Karolina Paciorek, przybliżyły licealistom z regionu specyfikę kierunku Filologia: specjalność język hiszpański, występując z prezentacją zatytułowaną „Moje studia, moja pasja. Kierunek: Hiszpania”.
II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
W dniu 24 kwietnia, na zaproszenie nauczycielki języka hiszpańskiego - naszej absolwentki, p. Marzeny Twardy, dr Cecylia Tatoj była gościem w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego, w którym wygłosiła prelekcję na temat socjolingwistyki.
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach
10 kwietnia odbyła się IX edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Hispanojęzycznych: Meksyk, organizowana przez II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Impreza, objęta patronatem Zakładu Hispanistyk Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, cieszy się z roku na rok większym zainteresowaniem, w tym roku wzięło w niej udziął 17 drużyn ze szkół ponadpodstawowych naszego województwa. Przewodniczącą jury, jak w latach ubiegłych, była dr Cecylia Tatoj.
Zespół Szkół nr 1 w Tychach
II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim
21 marca 2013 odbył się kolejny finał Frankofonii i Italofonii organizowany przez II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Zaproszenia przekazała nam dr Monika Horyśniak, od lat współorganizująca obchody dni języków. W uroczystości wzięły udział dr Magdalena Zdrada-Cok i mgr Lucyna Marcol, autorki wykładów : „Afryka Północna na styku języków i kultur”, „Ciao, parli italiano? W poprzednich edycjach prelekcje wygłaszali m.in.: prof. dr hab. Halina Widła, dr Karolina Kapołka, dr Joanna Janusz, dr Wiesława Kłosek,dr Andrzej Rabsztyn, dr Claudio Salmeri, mgr Agata Tęcza i mgr Martyna Jarząb.
X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach
W dniu 27 lutego dr Cecylia Tatoj wygłosiła wykład zatytułowany "Szok kulturowy, czyli co nas może zaskoczyć w Hiszpanii" w ramach Dnia Hiszpańskiego ogranizowanego w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderwskiego w Katowicach. Impreza przygotowana przez licealistów pod opieką mgr Anny Dziechciach była podsumowaniem trzyletniego projektu współpracy polsko-hiszpańskiej zatytułowanego "Na skrzyżowaniu kultur".
LO im Gen. Maczka w Katowicach
Wponiedziałek 11 marca w LO im Gen. Maczka w Katowicach, będącym pod opieką naukową Uniwesytetu Śląskiego, odbyło się Święto Kultury Włoskiej. W programie znalazły się m.in. konkurs wiedzy o Włoszech a także wykład pani dr Małgorzaty Puto pt.
Primavera nell'arte e nella cultura italiane.
X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach
2 kwietnia 2012 r. dr Cecylia Tatoj wygłosiła również prelekcję w X Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach.
LO im Gen. Maczka w Katowicach
W najbliższy poniedziałek 11 marca 2013 3. w LO im Gen. Maczka w Katowicach, będącym pod opieką naukową Uniwesytetu Śląskiego, odbędzie się Święto Kultury Włoskiej. W programie znajdzie się konkurs wiedzy o Włoszech a także wykład pani dr Małgorzaty Puto pt.
Primavera nell'arte e nella cultura italiane
II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim
W II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim odbyła się kolejna edycja autorskiego projektu edukacyjnego fantasy. W 2010 roku Organizatorzy zaproponowali tematykę związaną z literaturą, kulturą i obyczajami krajów Dalekiego Wschodu, Japonii oraz Rosji. Uczniowie wysłuchali ciekawych prezentacji, wzięli udział w interesujących warsztatach tematycznych, a także charytatywnym koncercie Uczniowie uczniom. Gościem wydarzenia była prof. dr hab. Krystyna Wojtynek-Musik z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki, która przygotowała prelekcję "Duchowośc wschodu".
3 kwietnia 2012 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbył się kolejny finał Frankofonii i Italofonii organizowany przez II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Koordydnatorem tego wydarzenia była dr Monika Horyśniak, od lat współorganizująca obchody dni języków. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowały dr Wiesława Kłosek i mgr Martyna Jarząb, które wygłosily prelekcje. W poprzednich edycjach prelekcje wygłaszali m.in.; Prof. dr hab. Halina Widła, dr Karolina Kapołka, dr Joanna Janusz, dr Andrzej Rabsztyn, dr Claudio Salmeri.
I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie
30 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie odbył się szósty Powiatowy Dzień Frankofonii. W imprezie tradycyjnie wzięli udział uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku", nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz goście reprezentujący władze lokalne, ambasady Belgii i Francji, uczelnie i inne instytucje wspierające nauczanie francuskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała prof. dr hab. Halina Widła. W trakcie spotkania uczniowie poszczególnych szkół rywalizowali w quizie wiedzy o krajach frankofońskich. Poszczególne drużyny rozwiązywały zadania dotyczące francuskiego regionu Nord-Pas-de-Calais, filmu „Jeszcze dalej niż Północ", Belgii frankofońskiej, wielkich francuskich malarzy i ich dzieł. Ponadto ogłoszono wyniki wszystkich rozegranych wcześniej konkursów plastycznych i językowych. Powiatowy Dzień Frankofonii jest imprezą organizowaną każdego roku przez inną szkołę w powiecie pszczyńskim.
I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie jest ponadto gospodarzem cyklicznej imprezy "Forum Frankofońskie", w której każdorazowo biorą udział przedstawiciele IJRiT. Celem projektu jest przygotowanie młodego człowieka do aktywnego uczestnictwa w wielojęzycznej Europie. Forumto niepowtarzalna okazja, aby przedstawić nowoczesne metody nauczania a także zaprezentować możliwości programów europejskich dla uczniów i nauczycieli. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowali w kolejnych edycjach: prof. Magdalena Wandzioch - przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Francuskiego, prof. Halina Widła zastępca dyrektora IJRiT, dr Andrzej Rabsztyn, koordynator programu LLP/Erasmus i dr Małgorzata Twardoń z Zakładu Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość.
Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie
Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie jest objęty patronatem Uniwersytetu Śląskiego.
Uczniowie Akademickiego Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie są częstymi gośćmi Instytutu w ramach wydarzeń związanych z promocją kultur i języków romańskich: francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Co roku biorą też czynny udział w kwietniowym Festiwalu Nauki.
Dr Cecylia Tatoj uczestniczy w Dniu Hiszpańskim organizowanym przez Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.
V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
13 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej odbył się I Regionalny Konkurs Języków Romańskich. W programie przewidziano testy językowe, przedstawienia, piosenki i prezentacje w trzech językach romańskich. Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki. Instytut reprezentowała pani dr Ewelina Szymoniak z Zakładu Hispanistyki.
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
W dniu 29 marca dr Cecylia Tatoj i mgr Weronika Mehlbauer wraz z grupą studentów: Dorotą Bittner, Michaliną Łaz, Rubenem Santiago Munoz, Michałem Sitkiem i Pawłem Żbikowskim - członkami sekcji hiszpańskiej Koła Naukowego Studentów Języków Romańskich, gościli w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej na zaproszenie mgr Marzeny Twardy.
Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich
Pracownicy Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstanców Śląskich na czele z panią Dyrektor Anną Uherek, mgr Barbarą Klimek i mgr Jadwigą Szypułą od 2009 roku współpracują z Instytutem w ramach wydarzeń związanych z promocją kultur i języków romańskich. Uczniowie szkoły od lat nie opuszczają obchodów Hispanofonii i Frankofonii w IJRiT, biorą też udział w kwietniowym Festiwalu Nauki i olimpiadach językowych.
W roku 2012 niezwykłym talentem językowym zabłysnął → Paweł Rduch.