Korczak 1 

Miło nam poinformować, że w dniu 12 kwietnia br. Denisse Almaguer z meksykańskiego Uniwersytetu w Guadalajarze oraz Fernando Sainz de la Maza z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, przyjęli zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej i spotkali się z uczniami SP 28 w Katowicach. Głównym celem spotkania było przedstawienie uczniom podobieństw i różnic pomiędzy Hiszpanią a Meksykiem.

20180412 103456

Miło nam poinformować, że w dniu 11 kwietnia br. w I LO w Mysłowicach odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Hiszpanii. W trakcie wydarzenia Instytut Języków Romańskich i Translatoryki był reprezentowany przez panią mgr Agatę Tęczę, która wygłosiła dla finalistów konkursu okolicznościowy wykład pt. "Dziwne zwyczaje w krajach hispanojęzycznych".

W dniu 6 kwietnia br. Mercedes de la Torre Fuentes i David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Olena Basanets z Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie, odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28 w Katowicach. Na zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej przeprowadzili prelekcje na temat wybranych regionów Hiszpanii.

IMG 20180406 125729IMG 20180406 130005IMG 20180406 130152

Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim

Miło nam poinformować, że 26 marca br. Pani mgr Anna Gryglaszewska - na zaproszenie Pani mgr Zofii Sekuły - odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Doktorantka reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki podczas Dnia Hiszpańskiego, święta organizowanego w szkole corocznie. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu Pani Magister pt. „Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku” oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego. Warto podkreślić, że podczas imprezy przygotowanej pod okiem nauczycieli języka hiszpańskiego uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i kulinarne oraz wzięli udział w konkursie na najbardziej oryginalne przebranie.

29527088 1710251222427607 1464516564 o29633178 1637457986345363 553192169 o29681115 1637457923012036 1680555782 o

Festiwal Wiedzy w I LO w Wodzisławiu Śląskim

Uprzejmie informujemy, że 16 marca br. odbyła się kolejna edycja Festiwalu Wiedzy w I LO w Wodzisławiu Śląskim. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i wspomaganie uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia oraz prezentacja możliwości rozwoju i planowania kariery zawodowej dzięki podjęciu studiów na wybranej uczelni.

Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem: „Nauka - sposób na sukces”. Uczestnicy festiwalu wzięli udział w licznych prelekcjach, pokazach i warsztatach, które poprowadzili pracownicy naukowi, doktoranci i przedstawiciele 21 kół naukowych z 9 uczelni wyższych, w tym również z Uniwersytetu Śląskiego.

Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ rezprezentowała pani dr Magdalena Perz (Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki), która przeprowadziła wykład pt. Leksykograf czyli kto? Jakie słowa można znaleźć w słownikach i kto je pisze?

Szczegółowy harmonogram wydarzenia tutaj.

Wizyta w Zespole Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 21 marca br. mgr Anna Krawczyk została zaproszona do Zespołu Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach. Pani Magister przeprowadzi warsztaty kulturowo-językowe pt."Światowa stolica mody, finansowo-gospodarcze centrum Włoch. Co warto wiedzieć o Mediolanie?" Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Praktykanci odwiedzają SP nr 28 w Katowicach

W dniu 8 marca Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający praktyki dydaktyczne w naszym Instytucie pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28 w Katowicach. Na zaproszenie pani mgr Magdaleny Daniłowskiej przeprowadzili prelekcje dla siódmoklasistów na temat swojego kraju.

 IMG 20180308 120907IMG 20180308 133313IMG 20180308 120926

 

Hiszpanie w Dąbrowie Górniczej

Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, odbywający praktyki dydaktyczne w naszym Instytucie pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, odwiedzili 5 marca Zespół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili kilka prelekcji na temat Hiszpanii. Zostali bardzo życzliwie przyjęci przez młodzież.

P3050105P3050119P3050139

 

Wizyta w V LO w Dąbrowie Górniczej

Miło nam poinformować, że w dniu 27 lutego br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt."The English Animals in the Victorian Age and the Use of Their Names in the Contemporary Idiomatic Expressions." Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta w ZSO nr 3 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

Miło nam poinformować, że w dniu 15 lutego br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do ZSO nr 3 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt."Paryż ma swoje cœur..., Paryż ma swoje Sacré Cœur. Szlakiem zabytków Paryża - wycieczka na Montmartre." Uczniowie Szkoły będą także mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej

W dniu 31 stycznia br. dr Cecylia Tatoj przeprowadziła czterogodzinne zajęcia z zakresu przygotowania kulturowego i językowego dla uczniów Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej, wyjeżdżających na praktykę zawodową w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści ZSB w Europie” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER)”. Towarzyszyli jej Mercedes de la Torre Fuentes oraz David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla-La Mancha, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

katowice 1katowice 2

 

Wizyta w Technikum nr 6 CKZiU w Sosnowcu

Miło nam poinformować, że w dniu 25 stycznia br. dr hab. Andrzej Rabsztyn gościł w Technikum nr 6, wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Pan Doktor wygłosił wykład na temat kierunków w malarstwie francuskim XVIII-go wieku, który był dedykowany uczniom klas trzecich i czwartych. Analiza wybranych dzieł sztuki francuskiej posłuży uczniom klas czwartych w przygotowaniach maturalnych.

 

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej

Miło nam poinformować, że w dniu 23 stycznia br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Tygodnia Języków Obcych.

Pani Magister przeprowadzi okolicznościowe warsztaty językowe pt. "Zaśpiewajmy razem po francusku", które pozwolą najmłodszym uczniom poznać język francuski poprzez zabawę z piosenką francuską. Uczniowie starszych klas będą także mogli poznać podstawowe informacje na temat oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 21 grudnia br. mgr Agata Tęcza została zaproszona do I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pani Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt. Święta w Ameryce Południowej. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta uczniów z Gimnazjum nr 1 w Chorzowie

Uprzejmie informujemy, że w dniu 20 grudnia br. gośćmi Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ będą gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 w Chorzowie.

Uczniowie, wraz z nauczycielką języka włoskiego panią mgr Dorotą Mazur, będą mieli przyjemność wysłuchać wykładu dr Aleksandry Żłobińskiej-Nowak i dr Małgorzaty Puto pt. "Boże Narodzenie we Włoszech-tradycje i zwyczaje świąteczne".

 

Wizyta w X LO im. J. Paderewskiego w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. dr Aleksandra Komandera została zaproszona do X LO im. J.Paderewskiego w Katowicach. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Dnia z Wydziałem Filologicznym UŚ.

W trakcie wydarzenia uczniowie klas francuskojęzycznych będą mieli przyjemność wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez dr Aleksandrę Komanderę pt. "Jean-Claude Mourlevat i jego dystopijna wizja świata w utworach dla młodzieży". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w X LO im. J. Paderewskiego w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. dr Katarzyna Gutkowska-Ociepa została zaproszona do X LO im. J.Paderewskiego w Katowicach. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie organizowanego przez Szkołę Dnia z Wydziałem Filologicznym UŚ. Pani Doktor przedstawi okolicznościowy wykład pt. "W sieci fikcji. O powieściowych grach Enrique Vili-Matasa". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w IV LO w Chorzowie

Miło nam poinofmormować, że w dniu 8 grudnia br. mgr Anna Swoboda została zaproszona do IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas obchodów Jubileuszu urodzin Patronki Szkoły. W trakcie wydarzenia mgr Anna Swoboda przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Paryż śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w Zespole Szkół w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 5 grudnia br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do Zespołu Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pan Magister przedstawi okolicznościowy wykład pt. Victorian Christmas Traditions: Then and Now! Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta w II LO w Sosnowcu

Miło nam poinformować, że w dniu 27 listopada br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos oraz mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do II LO im. Emilli Plater w Sosnowcu. W trakcie spotkania, uczniowie Szkoły będą mieli przyjemność wsyłuchania wykładu pt. "Kolumbia jakiej nie znacie!" oraz mozliwośźć zapoznania się z ofertą Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.

 

Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej

Miło nam poinofmormować, że w dniu 23 listopada br. mgr Natalia Wiśniewska została zaproszona do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Natalia Wiśniewska przedstawi okolicznościowy wykład pt. '!Sevilla, qué maravilla! Co zobaczyć w Sewilli?'. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Dzień Erasmusa w IJRiT dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Z okazji nadchodzących imienin Erazma serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Dzień Erasmusa w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, który odbędzie się 23 listopada br.

W ramach imprezy, która odbędzie się w sali Rady Wydziału, przewidujemy:

9:45-10:45 wykład dr Cecylii Tatoj pt. „Ten wspaniały Erasmus!”.

10:45-11:15 prezentację w języku hiszpańskim Marii Pacheco pt. "Todo lo que hay que saber sobre las Islas Canarias".

11:30-13:00 prezentację w języku hiszpańskim Xabiera Vazqueza Casanovy pt. „Galicia sabe a mar. Un viaje por el noroeste de España”.

Serdecznie zapraszamy!

erasmus uczeń

Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej

Miło nam poinofmormować, że w dniu 21 listopada br. mgr Marcin Gliński został zaproszony do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pan Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami mgr Marcin Gliński przedstawi okolicznościowy wykład pt. „O wzbogacaniu zasobów obcojęzycznego słownictwa: psycholingwistyczne wskazówki”. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Akademia Wiedzy w V LO w Dąbrowie-Górniczej

Miło nam poinofmormować, że w dniu 17 listopada br. dr Barbara Taraszka-Drożdż została zaproszona do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami dr Barbara Taraszka-Drożdż przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Językowy Obraz Świata". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

Miło nam poinofmormować, że w dniu 10 listopada br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanego przez Szkołę finału konkursu literackiego Prix Goncourt. W trakcie spotkania z uczniami mgr Aleksandra Bogusławska przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Podróż poprzez historię literatury francuskiej". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim

Miło nam poinofmormować, że w dniu 6 listopada br. dr Lucyna Marcol-Cacoń została zaproszona do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Języków.

W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Lucyna Marcol-Cacoń przedstawi okolicznościowy wykład pt. 'Cantare' italiano. Il viaggio nel mondo dei suoni. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w Zespole Szkół w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 30 października br. dr Ewa Drab została zaproszona do Zespołu Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pani Doktor przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "Ghosts, pumpkins and more. A few words on Halloween."  Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.

 

Wizyta w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie

Miło nam poinformować, że w dniu 26 października br. pani dr Ewelina Berek, adiunkt w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego IJRiT, odwiedziła II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. Pani Doktor reprezentowała Instytutut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia z Językami. Podczas wydarzenia uczniowie klas II i III mieli przyjemność wysłuchać wykładu przygotowanego przez Panią Doktor pt. "Literatura pachnąca żywicą, czyli o współczesnej literaturze quebeckiej słów kilka" oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.
Pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia zostały zamieszczone na stronie Szkoły: http://www.kopernik.netus.pl/index.php?pokaz=page2968.

 

Wizyta w V LO im. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Dnia 16 maja br. studentki Beatriz Paniagua Saez i Alicia Barroso Montes odbywające w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki praktyki pedagogiczne pod opieką dr Cecylii Tatoj oraz studentka Noelia Gutierrez Lorenzo, z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, przebywająca na naszym uniwersytecie w ramach programu Erasmus+, przeprowadziły warsztaty językowe dla uczniów Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Podczas wizyty uczniowie mieli przykemność zapoznać się z ciekawostaki na temat kultury i cywilizacji Hiszpanii.

 

11 maja br. dr Aleksandra Żłobinska-Nowak i dr Małgorzata Puto odwiedzą wyjeżdżających na praktyki do Włoch uczniów ZSP nr 4 w Jaworznie. W ramach przybliżenia uczniom kultury regionu, do którego się udają Panie Doktor przedstawią wykład pt. Umbria - co warto wiedzieć i zobaczyć.

25 kwietnia br., w dniu rocznicy portugalskiej Rewolucji Goździków, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie mieli przyjemność wysłuchać wykładu mgr Aleksandry Ziobrowskiej, doktorantki Zakładu Hispanistyki IJRT, na temat kultury Portugalii. Spotkanie zorganizowane z ramach przygotowań do praktyk programu Erasmus +, miało na celu zapoznać uczestników wyjazdu z historią i kulturą kraju Camõesa.

 

Wizyta w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 25 kwietnia br. mgr Anna Krawczyk została zaproszona do III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przeze Panią Magister warsztatach językowych pt. O językowych związkach polsko-włoskich oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

Wizyta w II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

Miło nam poinformować, że w dniu 20 kwietnia br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos i mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Wykład pt. Różne oblicza Kolumbii przybliżył uczniom klas drugich historię, kulturę, język oraz atrakcje turystyczne tego kraju.

DSC 1295

 

Wizyta w V LO w Dąbrowie-Górniczej

Miło nam poinformować, że w dniu 11 kwietnia br. o godz. 9.00 w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej odbędzie się VII Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich. W trakcie wydarzenia Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ reprezentować będę pani mgr Agnieszka Loska oraz pani dr Barbara Taraszka-Drożdż, która wygłosi wykład pt. "Świat zakodowany w języku".

Dąbrowa 1Dąbrowa 2Dąbrowa 3

 

Wizyta w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej

Miło nam poinformować, że w dniu 7 kwietnia br. dr Aneta Chmiel oraz mgr Anna Krawczyk gościły w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej. Licealiści mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt. Rola spotów reklamowych w nauczaniu języka włoskiego, przygotowanych przez panią dr Anetę Chmiel oraz w warsztatach pt. O językowych związkach polsko-włoskich, które przeprowadziła pani mgr Anna Krawczyk.

RŚ1RŚ3RŚ2

W trakcie wydarzenia uczniowie mieli również okazję zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Wizyta w II LO im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim

Miło nam poinformować, że w dniu 6 kwietnia br. pan dr Michał Hrabia został zaproszony przez Dyrekcję II Liceum Ogólnokształcące im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym pt. "Nauka na językach". Z tej okazji uczniowie Szkoły wzięli udział w przygotowanej przez Pana Doktora prelekcji pt. "Invisible idiot, czyli o tym, czy maszyna może zastąpić tłumacza".

 

Wizyta w LO im.Gen. Maczka w Katowicach

Miło nam poinformować, że w dniu 5 kwietnia br., w Liceum im. Gen. Maczka w Katowicach odbyła się tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Włoszech. Z tej okazji w Szkole gościły dr Aleksandra Żłobińska-Nowak, dr Małgorzata Puto i mgr Dominika Dykta, które przedstawiły młodzieży wykład pt. Kobiety w kulturze włoskiej.

 

Wizyta w II LO im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim

Miło nam poinformować, że w dniu 3 kwietnia br. pani mgr Aleksandra Serwotka została zaproszona przez II Liceum Ogólnokształcące im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim mieli okazję wysłuchać przygotowanego przez Panią Magister wykładu pt. The Language of the Web and its Effects.

 

Wizyta w LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach

Miło nam poinformować, że 3 kwietnia br. na zaproszenie mgr Natalii Wójcik, nauczycielki z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach mgr Natalia Wiśniewska z Zakładu Hispanistyki przeprowadziła wykład pt. "Galicja. Hiszpański koniec świata".

konopnicka1

Uczniowie poznali celtycką kulturę zachodniej części Hiszpanii oraz dowiedzieli się, dlaczego warto podróżować Szlakiem św. Jakuba.

 

Konkurs języka angielskiego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

W środę 29 marca br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach odbył się konkurs języka angielskiego ”I CAN DO IT”, skierowany do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a w szczególności z dysleksją rozwojową. Udział w konkursie był dla uczestników ciekawym doświadczeniem edukacyjnym i dobrą okazją do rozwoju umiejętności językowych. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował mgr Marcin Gliński z Zakładu Lingwistyki Tekstu w IJRiT UŚ. W przyszłym roku przewidziana jest kolejna edycja konkursu

 

Wykłady z języka hiszpańskiego w Dąbrowie Górniczej

W dniu 21 marca br. Maria De Los Angeles Pérez García, studentka z Uniwersytetu w Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie), która obecnie odbywa praktyki w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, wygłosiła serię wykładów w Zespole Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak. Studentka z Wysp Kanaryjskich -pod opieką dr Cecylii Tatoj -  odbywa na naszym Wydziale praktyki pedagogiczne w ramach Programu Erasmus+.

wyspy1wyspy2wyspy3

 

Wizyta w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach

W dniu 21 marca br. pani dr Ewa Drab oraz pani dr Marta Oracz gościły w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach w trakcie Dnia Francuskiego. Uczniowie mieli przyjemność wziąć udział w przygotowanych przez panią dr Ewę Drab warsztatach językowych pt. Humor po francusku oraz wysłuchać wykładu pt. Od impresjonizmu do współczesności, przygotowanego przez panią dr Martę Oracz oraz pana mgr Aleksandra Żywieckiego.

 

Kolejna edycja konkursu ”I CAN DO IT” dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

W dniu 17 marca br. w Gimnazjum nr 3 im. Alfreda Szramka w Katowicach odbyła się kolejna już edycja konkursu języka angielskiego ”I CAN DO IT” skierowanego do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co roku konkurs jest dużym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem edukacyjnym, w szczególności dla uczniów z dysleksją rozwojową. Od czasu zainicjowania konkursu, opiekę merytoryczną nad nim sprawuje pan mgr Marcin Gliński z Zakładu Lingwistyki Tekstu w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

 

Reportaż z obchodów Hispanofonii 2017

W dniu 16 marca br. mieliśmy przyjemność świętować tegoroczną edycję Hispanofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w przygotowanym przez nas wydarzeniu i zachęcamy do obejrzenia pamiątkowego reportażu, dostępnego na stronie głównej Uniwersytetu Śląskiego: https://www.us.edu.pl/node/596873

 

Wizyta w IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie

W dniu 21 marca br. dr Aneta Chmiel oraz mgr Anna Krawczyk reprezentowały Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia Języków Obcych, który został zorganizowany przez IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie.

IMG 6194IMG 6202IMG 6210

Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt. Rola spotów reklamowych w nauczaniu języka włoskiego, przygotowanych przez panią dr Anetę Chmiel oraz w warsztatach pt. O językowych związkach polsko-włoskich, które przeprowadziła pani mgr Anna Krawczyk. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli również okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

 

 

Wizyta w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

Miło nam poinformować, że 17 marca 2017 r. mgr Anna Gryglaszewska została zaproszona do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

HiszpańskiW Dąbrowie

Podczas spotkania uczniowie klasy pierwszej mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Mroczne historie, czyli opowieść o tym, jak rodził się Meksyk.

 

O Hiszpanii w Czechowicach-Dziedzicach

W dniu 11 marca br. mgr Aniela Kucharska wraz z dr Cecylią Tatoj przeprowadziły szkolenie dotyczące historii, kultury i geografii Królestwa Hiszpanii. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, którzy podzieli się swoimi opiniami na temat szkolenia pod adresem: https://padlet.com/nauczyciel_gs/e2zwz6a0ilq3

szk his 01szk his 17

 

Seminarium z doradztwa zawodowego w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego

W dniu 7 marca br. dr Cecylia Tatoj, jako koordynator Programu Erasmus+, została zaproszona na seminarium z doradztwa zawodowego pt. „Eurokariera” organizowane przez Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego. Podczas imprezy Pani Doktor wygłosiła prelekcję na temat kompetencji interkulturowej oraz wraz ze studentkami z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, Marią De Los Angeles Perez Garcią oraz Noelią Gutierrez Lorenzo, opowiadała o możliwościach, które stwarza Program Erasmu+.

Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich

Miło nam poinformoważ, że w dniu 2 marca br. mgr Małgorzata Ortiz Ramos oraz mgr Juan Pablo Ortiz Ramos zostali zaproszeni do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Nasi wykładowcy przygotowali dla uczniów klasy 3 A -  lingwistycznej wykład pt. Różne oblicza Kolumbii

piekary1piekary2piekary3

 

Wykład w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego

W dniu 25 lutego br. dr Cecylia Tatoj wygłosiła wykład o kulturze, geografii i historii Hiszpanii podczas warsztatów „Atrakcyjna reklama” organizowanych przez Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego. Podczas wizyty Pani Doktor towarzyszył student przebywający obecnie na naszym Wydziale w ramach Programu Erasmus+, David Molina García z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria, który opowiadał uczestnikom kursu o ciekawostkach dotyczących Hiszpanii.

Meksyk w Dąbrowie Górniczej

W dniu 10 lutego br. José Fredman Mendoza Ibarra, doktorant z Uniwersytetu Nuevo León w Meksyku, goszczący w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w ramach programu Erasmus poza Unią Europejską, wygłosił wykład na temat meksykańskiej kultury w Katolickich Szkołach w Dąbrowie Górniczej, które niedawno podpisały oficjalną umowę o współpracy z naszym Uniwersytetem.

dąbrowadąbrowa2dąbrowa3dąbrowa4

 

Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich

W dniu 8 lutego 2017 r. pani mgr Anna Gryglaszewska została zaproszona do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Uczniowie klas pierwszych liceum mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Mroczne historie, czyli opowieść o tym, jak rodził się Meksyk

ania g1

Warto dodać, że piekarski AZS ściśle współpracuje z Instytutem Języków Romańskich i Translatoryki, a nasi pracownicy często odwiedzają mury szkoły.

ania g2

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach

W dniu 8 lutego br.  mgr Aniela Kucharska gościła w Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach. Uczniowie klas II mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pt. "¡Que viva España!”. W rytmie gorącego flamenco dzieci  zapoznały się z pierwszymi hiszpańskimi słowami, zwyczajami oraz ulubionymi potrawami małych Hiszpanów.

 

Wizyta w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej

W dniu 27 stycznia br. dr Cecylia Tatoj gościła w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich w Katowicach.

cecylia katowice

Uczniowie Szkoły mieli przyjemność wysłuchać przygotowanego przez panią Doktor wykładu pt. "Podróże po Hiszpanii".

cecylia katowice2

 

Dzień z Uniwersytetem Śląskim w X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach

W dniu 13 stycznia 2017 r. w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Katowicach organizowany był Dzień z Uniwersytetem Śląskim, w trakcie którego Uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów Uniwersytetu Śląskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała pani dr hab. Grażyna Starak, która wygłosiła wykład pt. "Przy kawiarnianym stoliku. Rozważania na temat egzystencjalizmu J.-P. Sartre`a i A. Camusa". Więcej na temat wydarzenia: http://www.us.edu.pl/node/586803

 

Wizyta w X LO im. Paderewskiego w Katowicach

W dniu 14 grudnia br. dr Andrzej Rabsztyn gościł w X LO im. Paderewskiego w Katowicach.

IMG 1079

Uczniowie mieli przyjemność wysłuchać przygotowanego przez pana Doktora wykładu pt. Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich.

Wizyta w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich

W dniu 14 grudnia br. dr Ewa Drab została zaproszona do Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich.

piekary7

Uczniowie mieli przyjmność wysłuchać przygotowanego przez panią Doktor wykładu pt. Oblicza współczesnej komedii francuskiej, czyli jak zmienił się ekranowy humor od czasów Louisa de Funèsa.

 

Wizyta uczniów z LO im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach

W dniu 14 grudnia br. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki miał zaszczyt gościć uczniów katowickiego Liceum im. Generała Stanisława Maczka, którzy nie po raz pierwszy odwiedzili mury naszej uczelni.

IMG 7522IMG 7526IMG 7523

 

Tym razem Uczniowe wraz z towarzyszącym im nauczycielem języka włoskiego mgr Dariuszem Krzyżewskim wysłuchali wykładu pt. Tradycje i zwyczaje świąteczne we Włoszech, przygotowanego i wygłoszonego przez panie dr Aleksandrę Żłobińską-Nowak, dr Małgorzatę Puto oraz mgr Dominikę Dyktę.

 

Nawiązanie współpracy z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Miło nam poinformować, że w dniu 13 grudnia br. miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o współpracy dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Filologicznym UŚ a II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
Wydział Filologiczny objął patronatem naukowym klasy o rozszerzeniu językowym, w których przedmiotami wiodącymi są języki: angielski, rosyjski, niemiecki oraz francuski. Koordynatorem umowy z ramienia Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki została pani dr Ewelnia Berek z Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego.
Więcej na temat wydarzenia: https://www.us.edu.pl/nawiazanie-wspolpracy-z-ii-lo-im-mikolaja-kopernika-w-cieszynie

 

Wizyta w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie

30 września 2016r. w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Stefana Batorego w Chorzowie odbył się Szkolny Dzień Języków Obcych. Fotoreportaż z tego wydarzenia przygotowała pani mgr Alicja Melcher, nauczycielka języka włoskiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie oraz współorganizatorka tego święta.

zdjęcie grupowe

W programie znalazł się między innymi konkurs Pasta i basta!, skierowany do młodzieży uczącej się języka włoskiego i wszystkich amatorów kuchni włoskiej. W trakcie tego święta nasz Instytut reprezentowała pani mgr Barbara Janikula, która jednocześnie brała udział w obradach jury w konkursie Pasta i basta!

finalistki

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich

3 kwietnia 2016 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbył się Szkolny Dzień Języków Obcych. Fotoreportaż z tego wydarzenia przygotowała maturzystka Karolina Sieczkowska.

46

W programie znalazły się:

a). wykład  dr Eweliny Szymoniak pt.: "Hiszpania: złote wieki i krwawe dekady"';

b). hiszpańskojęzyczna część poetycko-muzyczna;

c). parodia telenoweli latynoamerykańskiej w językach: hiszpańskim i polskim;

d). prezentacja chińskiego horoskopu;

d). chińskie łamańce językowe, piosenka o tygrysku;

e). pokaz tai chi;

Uczniów witała (wraz z para chińską i hiszpańską) maskotka UŚ.

Więcej zdjęć znaleźć można na stronie internetowej szkoły  . Informację o tymże dniu znaleźć można na stronie Urzędu Miasta Piekary Śląskie .

 

74

 

Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach

Mgr Aniela Kucharska z Zakładu Hispanistyki  przyjęła zaproszenie Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach i w środę 13.04.2016, w ramach odbywających się tam XI Powiatowych Igrzysk Ortograficznych „Korrida-corrida 2016”, wygłosiła wykład na temat różnorodności i bogactwa archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

 

IV Liceum im. generała Maczka w Katowicach

W najbliższy czwartek 21.04.2016 dr Małgorzata Puto i mgr Dominika Dykta odwiedzą IV Liceum im. generała Maczka w Katowicach. Będą uczestniczyć w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech, który jak co roku będzie miał miejsce w katowickim liceum oraz zaproszą na krótki wykład:  Scegli l’Italia-kilka ciekawostek kultury włoskiej.

 

Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku

Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku zorganizowało po raz pierwszy konkurs wiedzy o Portugalii i krajach luzofońskich RYBNICKA PORTUGALIADA 2016. Konkurs organizowany byłvpod honorowym patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem konkursu bylo promowanie kultury krajów luzofońskich oraz sprawdzenie podstawowej wiedzy z zakresu historii, geografii oraz kultury Portugalii, a w mniejszym stopniu także innych państw portugalskojęzycznych.

W trakcie PORTUGALIADY Instytut reprezentowały: prof. dr hab. Halina Widła oraz mgr Aleksandra Ziobrowska, która wyglosiła prelekcję nt. Portugalia - praojczyzna kultury luzofońskiej.

 

             Portugaliada 1 Portugaliada 2  

   

Warsztaty w LO im. Jana Paderewskiego w Katowicach

5 lutego 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego, współpracującym z naszym Instytutem, dr Michał Krzykawski przeprowadził warsztaty nt. "Miłość w czasach egzystencjalizmu. Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir". 

 

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach

W sobotę 30.01.2016, pracownicy IJRiT: dr Małgorzata Puto, mgr Dominika Dykta i mgr Przemysław Ślizak odwiedziły Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie przeprowadziły serię wykładów dla nauczycieli. Tematem wiodącym spotkania były kultura, sztuka, język i codzienność  Półwyspu Apenińskiego.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej 

W piątek 4 grudnia 2015 prof. dr hab. Halina Widła będzie reprezentować nasz Instytut w Katolickim Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej, gdzie zostanie podpisana umowa  z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji o współpracy w zakresie projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie

 W czwartek 19.11. 2015., w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie, w klasie o profilu turystyczno-językowym, dr hab. Katarzyna Kwapisz-Osadnik wygłosi wykład nt. “ Turystyka poprzez język i kulturę, czyli czy można zwiedzać świat nie wychodząc z domu?”.

ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

Kolejne zaproszenie do szkoły w Rudzie Śląskiej otrzymała pani mgr Magdalena Cebula - koordynator IJRiT ds. współpracy ze szkołami w języku francuskim. Będzie to prezentacja pt. "Gwadelupa - Francja na Karaibach" w ramach Tygodnia języków obcych w ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka. Osobą odpowiedzialną z ramienia szkoły jest p. Patrycja Loewe.

Śląskie Kuratorium Oświaty

Do udziału w grancie sponsorowanym przez Kuratorium Oświaty zaproszony został mgr Marcin Gliński. Prowadzi kursy z zakresu praktycznej znajomości języka angielskiego dla pracowników dydaktycznych przedszkoli i szkół podstawowych, którzy ubiegają się o zdobycie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego wśród dzieci.

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Wykład „Rola Włoch w kształtowaniu się bielskiego przemysłu po okresie transformacji ustrojowej” dr. Claudio Salmeriego, w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego (AFH), zorganizowanego pod egidą Dziekana Wydziału Humanistycznego ATH, odbędzie się w pn 9 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w auli Akademii Techniczno-Humanistycznej (ul. Willowa 2, budynek L, sala L128) w Bielsku-Białej.

Radio EM

12 października, na zaproszenie pani redaktor Anety Kuberskiej-Bębas, dr Cecylia Tatoj była gościem przedpołudniowej audycji w Radiu EM. Z okazji Święta Narodowego Hiszpanii ogłoszonego na pamiątkę odkrycia Ameryki oraz Międzynarodowego Dnia Języka Hiszpańskiego dr Cecylia Tatoj promowała naukę języka hiszpańskiego oraz przybliżała słuchaczom kulturę Hiszpanii.

SP 45 im. Janusza Korczaka

Dnia 6 października 2015 roku w SP 45 im. J. Korczaka miała miejsce uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Instytutem Francuskim w Warszawie, Urzędem Miejskim w Sosnowcu, Szkołą Podstawową nr 45 oraz Polskim Stowarzyszeniem – Europa Języków i Kultur.

W uroczystości tej wzięło udział wielu  gości - między innymi M. Stanislas Pierret - radca do spraw współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji i dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie, M. Xavier Wasson- attaché ds. współpracy edukacyjnej Ambasady Francji, pan Zbigniew Byszewsk i- pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. edukacji, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół . Nasz Instytut reprezentowała prof. dr hab. Halina Widła.

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie

W dniu 16 kwietnia 2015 mgr Marcin Gliński przeprowadził dwa warsztaty metodyczno-dydaktyczne dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Tytuły warsztatów to:
1. READY-STEADY-GO!!!: the warm-up training for the Oral Matura Exam;
2. SITUATIONAL ENGLISH: that is what you need to say at the Oral Matura Exam;
Kolejne sześć warsztatów, ktore poprowadzi również mgr Marcin Gliński, odbędzie się w tej samej szkole w dniach 13 i 20 maja. Tym razem uczestnikami warsztatów będą klasy I i II LO.

VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

30 kwietnia 2015 r. prof. Halina Widła uczestniczyła w uroczystym rozdaniu świadectw maturalnych w VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, z którym Instytut Języków Romańskich i Translatoryki współpracuje od wielu już lat. W najbliższym czasie naszymi gości będą uczniowie klas IV, V i VI szkoły podstawowej, pracujący pod kierunkiem mgr Agnieszki Paciej-Motyl, na specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach jezykowo-cywilizacyjnych. Z kolei 11 czerwca licealiści pod opieką mgr Joanny Szymik-Kurach wezmą udział w Symulacji Konferencji.

Gimnazjum Publiczne w Kryrach

26 marca miłośnicy języka francuskiego spotkali się w Gimnazjum Publicznym w Kryrach na obchodach IX Powiatowej Frankofonii. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała prof. Halina Widła. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Belgii, Francj i Szwajcarii, miejscowe władze powiatu i gminy oraz nauczyciele i uczniowie pięciu szkół uczestniczących w projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku” z powiatu pszczyńskiego. Współorganizatorami tegorocznej Frankofonii były Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur i Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Patronat medialny objęły czasopisma Języki Obce w Szkole oraz Nowiny Suszeckiej Gminy.

II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu

Z satysfakcją przyjmujemy propozycję objęcia patronatem honorowym III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 2 w Raciborzu .
Obrady jury III edycji konkursu odbędą się 17 kwietnia 2015 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Tradycyjnie już, Instytut reprezentować będzie pani dr Sabina Deditius z Zakładu Hispanistyki.
Koordynatorem Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej jest mgr Joanna Opiela. Życzymy Organizatorom wiele satysfakcji z pracy a Uczestnikom sukcesów i dobrej zabawy.

II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim

25 lutego 2015 mgr Ewa Drab była gościem wydarzenia zorganizowanego w II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim: "Film na językach". Składało się ono z wystąpień i warsztatów łączących tematykę językową i filmową prowadzonych przez gości z zewnątrz.
Prelekcja mgr Ewy Drab, powtórzona dla dwóch grup różnych odbiorców, miała tytuł: "Oblicza współczesnej komedii francuskiej czyli jak zmienił się ekranowy humor od czasów Louisa de Funesa".

Dzień kultury (nie tylko) quebeckiej

17 grudnia 2014 w Instytucie języków Romańskich i Translatoryki odbędą się Dni Quebeckie. Tradycyjnie, w programie przewidziano:

Wykłady w języku angielskim – dr Zuzanna Szatanik, mgr Ewa Drab, 9.45-11.15
Wykłady w języku francuskim – dr Ewelina Bujnowska, dr Ewa Figas, 11.30 -13.00
Wykład w języku polskim nt. HOKEJA – pan Dawid Dryżałowski, 13.15 -14.45, sala 0.1
15.00 – projekcja filmu – prowadzący: dr Ewa Figas

Dodatkowo wygłoszona zostanie prelekcja „Odkrywamy Kanadę”– dr Aleksandra Chrupała- dla uczniów z MZS nr 4 w Będzinie, 9.45-11.15

Kolejne spotkanie w LO im. gen. S. Maczka w Katowicach

10 grudnia w środę dr Małgorzata Puto, dr Aleksandra Żłobińska-Nowak oraz mgr Dominika Dykta udały się z wizytą do Liceum Maczka w Katowicach. Wygłosiły prezentacje o dialektach i ciekawostkach włoskich.

Dzień UŚ w LO im. gen. S. Maczka w Katowicach

20 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach odbył się Dzień Uniwersytetu Śląskiego. W ramach wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni oraz uczestniczyć w wykładach pracowników UŚ. Nasz Instytut reprezentowała dr Magdalena Zdrada-Cok.

Wizyta w LO im. Jana Paderewskiego w Katowicach

14 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego, współpracującym z naszym Instytutem, prof. Halina Widła wygłosiła wykład dla uczniów klas drugich, uczących się angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

Dzień UŚ w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach

6 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza działającym pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Dzień Uniwersytetu Śląskiego. W ramach wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni oraz uczestniczyć w wykładach pracowników UŚ. Wykład wygłosiła m.in. prof. Halina Widła z naszego Instytutu.

 Dzień Uniwersytetu Śląskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej

16 października 2014 r. Uniwersytet Śląski zawita do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, jak również wziąć udział w licznych warsztatach, które wzbogacą ich wiedzę. Aspekt naukowy wydarzenia uzupełnią eksperymenty fizyczne, a także wykład z zakresu filologii klasycznej i kultury antycznej.

Zajęcia dla licealistów poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentować będą dr Aneta Chmiel oraz mgr Ewa Drab.

 X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach

15 października 2014 r. o godz. 9.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego  podpisane zostało porozumienie o współpracy dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a X Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Paderewskiego w Katowicach. Współpraca realizowana przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego, będzie polegać  m.in. na: rozwoju kontaktów w sferze działań dydaktycznych pomiędzy uniwersytetem a liceum; stworzeniu warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i umiejętności młodzieży na poziomie licealnym, w zakresie przedmiotów humanistycznych; wymianie doświadczeń w zakresie nauczania i wychowania oraz popularyzacji twórczych działań młodzieży, a także w zakresie pracy z uczniami szczególnie uzdolnionymi i wspomaganie ich rozwoju naukowego przez nauczycieli akademickich UŚ.

Reportaż z tego wydarzenia dostępny jest na witrynie Uniwersytetu Śląskiego

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie

W dniu 11 czerwca 2014 pani dr Aleksandra Żłobińska-Nowak, pani dr Małgorzata Puto, pani mgr Dominika Dykta będą gościć w ZSO nr 1 w Chorzowie, gdzie wygłoszą prelekcję pt. Italia, mi piace! Po prelekcji zaproszą młodzież na quiz kulturoznawczy.

 X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach

W czasie tegorocznej Gali Talentów w LO im. Ignacego Jana Paderewskiego prof. Halina Widła wygłosiła wykład nt. Wiele aspektów wielojęzyczności. Gimnazjaliści zgromadzeni w X LO zaprezentowali się z najlepszej strony, imponując wszestronnością zainteresowań i wspaniałymi osiągnięciami.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

25 marca w LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu odbył się konkurs języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego dla gimnazjalistów z terenu miasta Sosnowca oraz okolic. Patronat nad konkursem objął Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, reprezentowany tego dnia przez prof. Halinę Widłę.

Uczniowie LO im. Janusza Korczaka wraz z opiekunami, mgr Agnieszką Paciej-Motyl i mgr Joanną Szymik-Kurach są częstymi gośćmi Instytutu, biorą udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i konkursach.

Konkurs VI LO Sosnowiec

 

Liceum Katolickie w Chorzowie

 

7 marca o godz 10.30 dr Małgorzata Puto z Zakładu Italianistyki IJRiT gościła z wykładem w Katolickim Liceum w Chorzowie. Tematem spotkania była Symbolika Boskiej komedii Dantego (Piekło).

 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

 

Studenci z Koła Naukowego AssoSosno oraz studenci studiów licencjackich języka francuskiego, pracujący pod kierunkiem dr Magdaleny Zdrady-Cok, zapraszają uczniów gimnazjów i szkól podstawowych 15 stycznia na Boże Narodzenie w krajach frankofońskich - warsztaty w IJRiT. 

Dodatkowe spotkanie dla uczniów liceów odbędzie się w piątek 17 stycznia w godz. 09.00 - 10.30 w sali nr 1.23.

W programie:

1. Powitanie uczestników połączone z kolędowaniem ze studentami I roku Języka francuskiego oraz prezentacją oferty Uniwersytetu Śląskiego dla szkół, prof. dr hab. Halina Widła
2. Prelekcja : Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich, dr Andrzej Rabsztyn
3. Prelekcja : Boże Narodzenie wczoraj i dziś - święta w średniowiecznej Francji (i nie tylko), dr Magdalena Zdrada-Cok

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

W dniu 17 kwietnia 2013 r., na zaproszenie mgr Marty Koloch, absolwentki naszej Hispanistyki, Zakład Hispanistyki gościł w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej w ramach III Wojewódzkiego Konkursu Języków Romańskich. Studentki drugiego roku studiów stacjonarnych II stopnia, Panie Michalina Oczkowicz i Karolina Paciorek, przybliżyły licealistom z regionu specyfikę kierunku Filologia: specjalność język hiszpański, występując z prezentacją zatytułowaną „Moje studia, moja pasja. Kierunek: Hiszpania”.
 

II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

 W dniu 24 kwietnia, na zaproszenie nauczycielki języka hiszpańskiego - naszej absolwentki, p. Marzeny Twardy, dr Cecylia Tatoj była gościem w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego, w którym wygłosiła prelekcję na temat socjolingwistyki.

  

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach

 10 kwietnia odbyła się IX edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Hispanojęzycznych: Meksyk, organizowana przez II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Impreza, objęta patronatem Zakładu Hispanistyk Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, cieszy się z roku na rok większym zainteresowaniem, w tym roku wzięło w niej udziął 17 drużyn ze szkół ponadpodstawowych naszego województwa. Przewodniczącą jury, jak w latach ubiegłych, była dr Cecylia Tatoj.  

Zespół Szkół nr 1 w Tychach

Miło nam poinformować, że współpraca z Zespołem Szkół nr 1 w Tychach wciąż się rozwija. Dnia 9 kwietnia odbyły się VIII Międzyszkolne Igrzyska Ortograficzne „Korrida-Corrida 2013”, których celem jest rozbudzanie zainteresowania językiem polskim wśród młodzieży oraz integracja szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w walce o piękno i poprawność ojczystej mowy. Na zaproszenie Pani Dyrektor mgr Grażyny Jurek oraz mgr Pauliny Jaskot w „Corridzie” towarzyszyła  mgr Aniela Kucharska z Zakładu Hispamistyki IJRiT, która przeprowadziła wykład promujący język i kulturę Hiszpanii pt. „Pod maską historii Hiszpanii”.
 
 

II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim

 21 marca 2013 odbył się kolejny finał Frankofonii i Italofonii organizowany przez  II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Zaproszenia przekazała nam dr Monika Horyśniak, od lat współorganizująca obchody dni języków. W uroczystości wzięły udział dr Magdalena Zdrada-Cok i mgr Lucyna Marcol, autorki wykładów : „Afryka Północna na styku języków i kultur”,  „Ciao, parli italiano? W poprzednich edycjach prelekcje wygłaszali m.in.: prof. dr hab. Halina Widła, dr Karolina Kapołka, dr Joanna Janusz, dr Wiesława Kłosek,dr Andrzej Rabsztyn, dr Claudio Salmeri, mgr Agata Tęcza i mgr Martyna Jarząb. 

 

 X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach

 W dniu 27 lutego dr Cecylia Tatoj wygłosiła wykład zatytułowany "Szok kulturowy, czyli co nas może zaskoczyć w Hiszpanii" w ramach Dnia Hiszpańskiego ogranizowanego w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderwskiego w Katowicach. Impreza przygotowana przez licealistów pod opieką mgr Anny Dziechciach była podsumowaniem trzyletniego projektu współpracy polsko-hiszpańskiej zatytułowanego "Na skrzyżowaniu kultur".

 

  LO im Gen. Maczka w Katowicach

 Wponiedziałek 11 marca w LO im Gen. Maczka w Katowicach, będącym pod opieką naukową Uniwesytetu Śląskiego, odbyło się Święto Kultury Włoskiej. W programie znalazły się m.in. konkurs wiedzy o Włoszech a także wykład pani dr Małgorzaty Puto pt.

Primavera nell'arte e nella cultura italiane.

 

X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach

 

2 kwietnia 2012 r. dr Cecylia Tatoj wygłosiła również prelekcję w X Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach.

 

LO im Gen. Maczka w Katowicach

W najbliższy poniedziałek 11 marca 2013 3. w LO im Gen. Maczka w Katowicach, będącym pod opieką naukową Uniwesytetu Śląskiego, odbędzie się Święto Kultury Włoskiej. W programie znajdzie się konkurs wiedzy o Włoszech a także wykład pani dr Małgorzaty Puto pt.

Primavera nell'arte e nella cultura italiane

 

II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim

 W II LO im ks. Tischnera W Wodzisławiu Śląskim odbyła się kolejna edycja autorskiego projektu edukacyjnego fantasy. W 2010 roku Organizatorzy zaproponowali tematykę związaną z literaturą, kulturą i obyczajami krajów Dalekiego Wschodu, Japonii oraz Rosji. Uczniowie wysłuchali ciekawych prezentacji, wzięli udział w interesujących warsztatach tematycznych, a także charytatywnym koncercie  Uczniowie uczniom. Gościem wydarzenia była prof. dr hab. Krystyna Wojtynek-Musik z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki, która przygotowała prelekcję "Duchowośc wschodu".

3 kwietnia 2012 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbył się kolejny finał Frankofonii i Italofonii organizowany przez  II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Koordydnatorem tego wydarzenia była dr Monika Horyśniak, od lat współorganizująca obchody dni języków. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowały dr Wiesława Kłosek i mgr Martyna Jarząb, które wygłosily prelekcje. W poprzednich edycjach prelekcje wygłaszali m.in.; Prof. dr hab. Halina Widła, dr Karolina Kapołka, dr Joanna Janusz, dr Andrzej Rabsztyn, dr Claudio Salmeri. 

 

I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie


30 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie odbył się szósty Powiatowy Dzień Frankofonii. W imprezie tradycyjnie wzięli udział uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku", nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz goście reprezentujący władze lokalne, ambasady Belgii i Francji, uczelnie i inne instytucje wspierające nauczanie francuskiego. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała prof. dr hab. Halina Widła.  W trakcie spotkania uczniowie poszczególnych szkół rywalizowali w quizie wiedzy o krajach frankofońskich. Poszczególne drużyny rozwiązywały zadania dotyczące francuskiego regionu Nord-Pas-de-Calais, filmu „Jeszcze dalej niż Północ", Belgii frankofońskiej, wielkich francuskich malarzy i ich dzieł. Ponadto ogłoszono wyniki wszystkich rozegranych wcześniej konkursów plastycznych i językowych. Powiatowy Dzień Frankofonii jest imprezą organizowaną każdego roku przez inną szkołę w powiecie pszczyńskim. 

I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie jest ponadto gospodarzem cyklicznej imprezy "Forum Frankofońskie", w której każdorazowo biorą udział przedstawiciele IJRiT.  Celem projektu jest  przygotowanie młodego człowieka do aktywnego uczestnictwa w wielojęzycznej Europie. Forumto niepowtarzalna okazja, aby przedstawić nowoczesne metody nauczania a także zaprezentować możliwości programów europejskich dla uczniów i nauczycieli. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowali w kolejnych edycjach:  prof. Magdalena Wandzioch - przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Francuskiego, prof. Halina Widła zastępca dyrektora IJRiT, dr Andrzej Rabsztyn, koordynator programu LLP/Erasmus i dr Małgorzata Twardoń z Zakładu Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość.

 

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

  

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie jest objęty patronatem Uniwersytetu Śląskiego.

Uczniowie Akademickiego Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie są częstymi gośćmi Instytutu w ramach wydarzeń związanych z promocją kultur i języków romańskich: francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Co roku biorą też czynny udział w kwietniowym Festiwalu Nauki.

Dr Cecylia Tatoj uczestniczy w Dniu Hiszpańskim organizowanym przez Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej 

13 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej odbył się I Regionalny Konkurs Języków Romańskich. W programie przewidziano testy językowe, przedstawienia, piosenki i prezentacje w trzech językach romańskich. Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki. Instytut reprezentowała pani dr Ewelina Szymoniak z Zakładu Hispanistyki.

 

II Liceum Ogólnokształcące  im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

 W dniu 29 marca dr Cecylia Tatoj i mgr Weronika Mehlbauer wraz z grupą studentów: Dorotą Bittner, Michaliną Łaz, Rubenem Santiago Munoz, Michałem Sitkiem i Pawłem Żbikowskim - członkami sekcji hiszpańskiej Koła Naukowego Studentów Języków Romańskich, gościli w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej na zaproszenie mgr Marzeny Twardy.

 

Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich

 

Pracownicy Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstanców Śląskich na czele z panią Dyrektor Anną Uherek, mgr Barbarą Klimek i mgr Jadwigą Szypułą od 2009 roku współpracują z Instytutem w ramach wydarzeń związanych z promocją kultur i języków romańskich. Uczniowie szkoły od lat nie opuszczają obchodów Hispanofonii i Frankofonii w IJRiT, biorą też  udział w kwietniowym Festiwalu Nauki i olimpiadach językowych.

W roku 2012 niezwykłym talentem językowym zabłysnął → Paweł Rduch.