Wizyta gości z Niepublicznego Przedszkola Językowego Mundo Marino w Katowicach
Dniu 14 grudnia 2015 roku na zaproszenie mgr Anieli Kucharskiej odwiedziła nas 50-osobowa grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Językowego Mundo Marino w Katowicach. Nasi goście w towarzystwie UŚiołka, zwiedzając budynek, wybrali się na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych europejskich miast- Paryża. Legendę o pięknej Sekwanie, o słynnym Dzwonniku z Notre-Dame przedstawiła dr Aleksandra Chrupała.
Zajęcia językowo-cywilizacyjne
18 maja 2015 w godz. 13.30- 16.15 zapraszamy na cykl zajęć językowo-cywilizacyjnych dla klas IV, V i VI szkół podstawowych.
Prowadzący zajęcia: dr Barbara Taraszka-Drożdż, dr Aleksandra Chrupała, dr Anna Dolata-Zaród
Zajęcia odbywać się będą równolegle w salach: 2.4, 2.48 oraz 2.51, zachowując formę lekcji z przerwami.
Wizyta trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej
Dnia 30 stycznia 2015 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki gościć będzie grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej. Uczniowie wraz z wychowawczyniami, panią mgr Krystyną Guziel i panią mgr Grażyną Małysą wezmą udział w lekcji języka francuskiego pt. „Z Asteriksem dookoła Francji”. Zajęcia poprowadzi pani dr Aleksandra Chrupała.
Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu
W piątek 5 grudnia 2014 w IJRiT w godzinach 16.45-18.45 dr Aleksandra Chrupała przeprowadziła warsztaty pt. O tym jak Jacques Cartier przez ocean przepłynął i do krainy Indian zawitał dla uczniów klasy VB ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu (wychowawca: mgr Elżbieta Czarnecka).
Było to już trzecie spotkanie dr Aleksandry Chrupały z uczniami z SP 46, którzy uczestniczyli w wykładach w ramach Śląskiej Nocy Naukowej we wrześniu 2012 oraz gościli dr Aleksandrę Chrupałę w swojej szkole w marcu 2013 roku (warsztaty związane były z historią twierdzy w w Caracassone). Jak zwykle uczniowie wraz z wychowawcą byli bardzo zadowoleni z udziału w zajęciach i już poprosili o kolejne.
Boże Narodzenie w krajach frankofońskich - warsztaty w IJRiT
Studenci z Koła Naukowego AssoSosno oraz studenci studiów licencjackich języka francuskiego, pracujący pod kierunkiem dr Magdaleny Zdrady-Cok, zapraszają uczniów gimnazjów i szkól podstawowych 15 stycznia 2014 na Boże Narodzenie w krajach frankofońskich - warsztaty w IJRiT. W programie spotkania:
1. Powitanie uczestników ( aula 01, godz. 09.00 ) - prof. dr hab. Magdalena Wandzioch
2. Prelekcja : Tradycje świąteczne w krajach i regionach frankofońskich, dr Andrzej Rabsztyn
3. Prelekcja : Boże Narodzenie wczoraj i dziś - święta w średniowiecznej Francji (i nie tylko), dr Magdalena Zdrada-Cok
4. Kolędowanie z I rokiem j. francuskiego
5. Językowe warsztaty świąteczne (podział na 2 grupy, aula 01 i sala Rady Wydziału) - prowadzenie: studenci II-go i III-go roku j. francuski
6. Quiz na temat tradycji Bożego Narodzenia – prowadzenie: studenci I-go roku j. francuski
7. Zakończenie spotkania (około 12.30)
Warsztaty dla uczniów klas frankofońskich
Mamy przyjemność poinformować, że 13 maja gośćmi naszego Instytutu będą uczniowie frankofońskich klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 45 im. Janusza Korczaka należącej do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Sosnowcu wraz z opiekunkami – nauczycielkami języka francuskiego p. mgr Agnieszką Paciej-Motyl i p. mgr Joanną Szymik-Kurach. Członkowie Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno, pracujący pod kierunkiem dr Magdaleny Zdrady-Cok przygotowali interesujący program spotkania: konkurs literacki (I rok j. franc. I stopnia), prelekcje na temat kultury Francji i Belgii (Justyna Kulawik I rok j. francusk II st., Aleksandra Golemo III rok j. franc. I st., Monika Foit, II F-A I st.), warsztaty związane z kulturą hip-hopu we Francji (Natalia Wójcik II F-A, I st). Na stronie Assososno znajduje się szczegółowy program spotkania.
Drugoklasiści w naszych murach