Przygodowa gra miejska na Europejski Dzień Języków

„Misja Babel” to plenerowa gra miejska dla 4-5-osobowych drużyn w wieku 10+. W Katowicach (3 października, godz. 10-16) organizatorami gry będą: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, we współpracy z Europe Direct Katowice, Goethe Institut i Stowarzyszeniem Dante Alighieri. Jednym z przystanków gry - dla języka francuskiego - będzie strefa aktywności studenckiej w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego.

To już czwarta odsłona przygodowych gier językowych. Po międzynarodowym gotowaniu, zmaganiach kulturalnych i walce o bajkowy tron Verbantii przyszedł czas na grę detektywistyczną, której nie powstydziłby się James Bond. Za sprawą wrednej organizacji „Babel” próbującej przejąć władzę nad tym, co i jak ludzkość mówi, doszło do tragicznego w skutkach pomieszania języków. Świat stanął na krawędzi wzajemnego niezrozumienia i fatalnej w skutkach dosłowności, a sześć najważniejszych rządowych agencji bezradnie rozłożyło ręce. W tej skomplikowanej sytuacji jedyna gwarancja międzynarodowego ładu to ABS - Agenci Bardzo Specjalni - w rolę których wcielą się gracze.

 Zgłoś swoją drużynę i uratuj świat! Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednej edycji gry. Wypełniając formularz na stronie grymiejskie.krakow.pl podajcie imiona i nazwiska graczy, ich wiek, nazwę drużyny oraz dane kontaktowe zespołu - numer komórki i e-mail. Pamiętajcie o wyborze miasta, w którym chcecie zagrać. Szczegółowe zasady rozgrywki oraz informacje o miejscu jej rozpoczęcia i zakończenia gracze otrzymają trzy dni przed grą.

Zapraszamy do współpracy szkoły z regionu!


   →Szczegóły

 

 I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ 2015

 

14 maja 2015 w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Wydarzenie to zostało objęte patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Konkursie przygotowanym przez naszą absolwentkę, mgr Paulinę Opokę, wzięli udział uczniowie  szkół podstawowych województwa śląskiego.  W pracach jury wzięła udział dr Agnieszka Szyndler.

 

Wyniki konkursu Otwarta Cyberprzestrzeń 2015

 

Organizacje zrzeszone w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni wyłoniły laureatów tegorocznej edycji konkursu „Otwarta Cyberprzestrzeń” 2015, którzy wnieśli szczególny wkład w działania na rzecz włączenia cyfrowego grup marginalizowanych, a szczególnie osób z niepełnosprawnością i przeciwdziałających wykluczeniu tych osób.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, nagrody przyznano w pięciu kategoriach.

Laureatami zostali:

w kategorii „Szczególny wkład w dostępność Internetu” nagrodę otrzymał Uniwersytet Śląski za kierunek studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Nowy kierunek studiów pozwala na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych do zastosowania nowych praktyk w obrębie tworzenia dobrych stron internetowych zgodnych ze standardami WCAG oraz zwiększeniem dostępności do multimediów, w tym praktycznego zastosowania audiodeskrypcji w różnych obszarach działalności. Studia są dwusemestralne. Kształcą specjalistów dla urzędów, instytucji kultury i sztuki oraz biznesu.
w kategorii „Szczególny wkład w dostępność mediów i multimediów” nagrodę otrzymała firma Unikkon Integral za działania na rzecz wdrożenia symultanicznego przekazu tekstowego w transmisji wideo na żywo i stworzenie kompatybilnego z programem rozpoznawania mowy i streamingiem środowiska informatycznego umożliwiającego emisję napisów w internecie podczas wydarzeń na żywo.
w kategorii „Szczególny wkład w dostępność sprzętu i oprogramowania” nagrodę otrzymała Fundacja „KLUCZ” na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących, któraudostępniła i przygotowała jedyne darmowe oprogramowanie z interface w języku polskim do odczytu cyfrowych książek mówionych dedykowanych dla niewidomych w światowym standardzie DAISY. Przez ostatnie kilka lat setki niewidomych korzystało z tego oprogramowania ciesząc się z możliwości odczytu książek mówionych w tym formacie na komputerach PC. Fundacja Klucz nagrała też kilkaset pozycji książkowych w standardzie DAISY przełamując monopol książek kodowanych możliwych do odczytu jedynie na urządzeniach odczytujących format zamknięty.
w kategorii „Szczególny wkład w dostępność usług elektronicznych” nagrodę otrzymał Migam.org. Po raz pierwszy osoby Głuche mogą po prostu „zadzwonić” w dowolne miejsce poprzez Tłumacza On-line języka migowego „Migam”. W 2014r takich połączeń Migam obsłużyło ponad 10.000 od Głuchych z Polski i całego świata.

Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz dostępności i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu otrzymał dr Stanisław Jakubowski, nazywany ojcem polskiej tyfloinformatyki – informatyki w służbie niewidomym. Od lat 80-tych jeździł po całym świecie oglądając nowinki tyfloinformatyczne i starał się wdrażać je w Polsce. Wykształcił dziesiątki niewidomych w obsłudze optakonu – elektronicznego urządzenia do czytania zwykłego druku dotykowo przez niewidomych. Szkolił niewidomych w obsłudze komputera i Internetu w latach 90-tych. Pracował w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych. Współorganizator i pomysłodawca programu pomocowego „Komputer dla Homera”. Wielu niewidomym przez dziesiątki lat podawał pomocną dłoń walcząc z ich wykluczeniem cyfrowym.

Laureaci zostaną zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 21 maja 2015 roku w Warszawie podczas konferencji „Dostępność informacji w sieci – Accesibility Camp 2015”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

dr Izabela Mrochen

Uniwersytet Śląski

 Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech

 

W środę 22.04.2015 dr Małgorzata Puto i mgr Dominika Dykta odwiedzą po raz kolejny Liceum im Generała Maczka w Katowicach, gdzie jak co roku odbędzie się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech, podczas którego zasiądą w jury, a następnie przedstawią prelekcję pt. Włochy, jakie miejsca warto odwiedzić w wakacje.

 

Konkurs Wiedzy o Krajach Hispanojęzycznych


15 kwietnia 2015 odbyła się XI edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Hispanojęzycznych organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach pod patronatem Zakładu Hispanistyki IJRiT. W Konkursie przygotowanym przez naszą absolwentkę, mgr Agnieszkę Grzyśkę, wzięli udział gimnazjaliści i licealiści uczący się języka hiszpańskiego w szkołach naszego regionu. Przewodniczącą jury, jak co roku, była dr Cecylia Tatoj. Więcej informacji na stronie: http://www.nasza-szkola.pl

 

Konkurs języków obcych dla gimnazjalistów

 

30 marca 2015 w VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu odbył się konkurs języków obcych dla gimnazjalistów z terenu miasta Sosnowca oraz okolic. Patronat nad konkursem objął Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, reprezentowany tego dnia przez prof. Halinę Widłę.

Uczniowie LO im. Janusza Korczaka wraz z opiekunami, mgr Agnieszką Paciej-Motyl i mgr Joanną Szymik-Kurach są częstymi gośćmi Instytutu, biorą udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i konkursach.

 

III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu

17 kwietnia 2015r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu, dr Sabina Deditius weźmie udział w obradach jury III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 2 w Raciborzu . Patronat honorowy nad konkursem objęły: Ambasada Królestwa Hiszpanii (Biuro Radcy ds. Edukacji), Kuratorium Oświaty w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego. Koordynatorem wydarzenia jest pani mgr Joanna Opiela.

 

IV Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich

 Dnia 15 kwietnia 2014 roku, w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej odbył się IV Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich pod patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki. W spotkaniu z uczestnikami konkursu udział wzięły dr Ewelina Szymoniak z Zakładu Hispanistyki oraz Patrycja Kałwak, studentka I roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku Filologia, specjalność: język hiszpański z programem tłumaczeniowym.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem:

http://www.liceumzamoyski.pl/kandydat/konkursy-dla-gimnazjum-i-sp/636-iv-wojewodzki-konkurs-jezykow-romanskich

 

II Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu

 

28 marca na Zamku Piastowskim w Raciborzu, dr Sabina Deditius weźmie ponadto udział w obradach jury II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 2 w Raciborzu . Patronat honorowy nad konkursem objęły: Ambasada Królestwa Hiszpanii (Biuro Radcy ds. Edukacji), Kuratorium Oświaty w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego.

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech

W poniedziałek 24 marca dr Małgorzata Puto dr Aleksandra Żłobinska-Nowak gościły w Liceum im gen. Maczka w Katowicach, na Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech. Po konkursie wygłosiły wykład "Paryż i Rzym w pigułce" . Spotkanie było okazją do odpowiedzi na pytania o Uczelnię i możliwości kształcenia w naszym Instytucie.

 

Konkurs języków obcych w VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

25 marca w LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu odbył się konkurs języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego dla gimnazjalistów z terenu miasta Sosnowca oraz okolic. Patronat nad konkursem objął Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, reprezentowany tego dnia przez prof. Halinę Widłę.

Uczniowie LO im. Janusza Korczaka wraz z opiekunami są częstymi gośćmi Instytutu, biorą udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i konkursach.

 

KONKURS WIEDZY O LITERATURZE I DYKTANDO W CZASIE FESTIWALU NAUKI 2013

 

Studenci Literaturoznawczego Koła Naukowego Assososno wraz z opiekunami naukowymi serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w Festiwalu Nauki, który odbędzie się 24 kwietnia 2013 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu, przy ul. Grota Roweckiego 5.


W programie:

  • Konkurs Wiedzy o Literaturze  (w języku polskim)
  • Przygoda z Dyktandem i Komiksem Belgijskim (konkurs w języku francuskim poziom A2/B1)
  • prelekcje honorowych gości IJRiT
  • prelekcje studentów IJRiT na temat literatury i kultury Francji i Belgii  frankofońskiej (w języku polskim)

Czas spotkania:

  • 9.45-10.00:  uroczyste rozpoczęcie z udziałem Dyrekcji IJRiT i zaproszonych gości
  • 13.00: zakończenie Festiwalu

Zaproszenie kierujemy do wszystkich uczniów szkół średnich zainteresowanych literaturą oraz kulturą Francji i Belgii. Każdy uczestnik spotkania może wziąć udział w obydwu konkursach . Szczególowe opisy znajdą Państwo na podstronie koła naukowego → Assososno

 

I Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu

 

1 marca 2013r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się I Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 2 w Raciborzu. Honorowy Patronat nad konkursem objęły m. in. Ambasada Królestwa Hiszpanii, Śląski Kurator Oświaty oraz Instytut Języków Romańskich i Translatoryki. W jury konkursu zasiadła dr Sabina Deditius.

FESTIWAL 2 LO RACIBORZ

źródło: http://gosilesia.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1210/Hiszpanskie_rytmy_rozbrzmiewaja_na_Zamku

Jury konkursu (od prawej):  Susana Alegre Raso (przewodnicząca jury, wokalistka duetu Liarman, wykładowca języka hiszpańskiego), dr Sabina Deditius (IJRiT), Anna Wyszkoni (wokalistka), Elżbieta Biskup (dyrektor MDK w Raciborzu, muzyk, kompozytor). 

 mini konkurs piosenki hiszpanskojezycznej rozstrzygniety 22 132013 r   mini konkurs piosenki hiszpanskojezycznej rozstrzygniety 24 132013 r

źródło: http://www.zamekpiastowski.pl/site/index/4/news/616.html

Jury wraz z finalistami konkursu.