• Nowa siedziba Instytutu

Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

• IJRiT_dyr_2013
  • IJRiT_dyr_od 2016
  • zebranie
  • slider_assososno_3
  • slider_assososno_2
  • slider_labo
  • slider_hisp_1
  • slider_assososno_4
  • slider_kultura

Nasi partnerzy

Miło nam poinformować, że w dniach 21-23 maja br. gościem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego będzie maurytyjska pisarka Ananda Devi - uważana za jedną z najważniejszych pisarek maurytyjskich.

W dniu 23 maja w Sali Rady Wydziału w Sosnowcu o godz. 9.45 odbędzie się spotkanie autorskie z Anandą Devi, które poprowadzą dr hab. Anna Czarnowus, adiunkt w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego IJRiT, oraz dr Marta Mamet-Michalkiewicz, adiunkt w Zakładzie Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich IKiLA. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i polskim z zapewnionym tłumaczeniem. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału!

Ananda Devi jest cenionym twórcą nagrodzonym prestiżowymi międzynarodowymi wyróżnieniami literackimi a jej powieści są wydawane w największych domach wydawniczych Francji.

W październiku ubiegłego roku, nakładem gdańskiego Wydawnictwa w Podwórku przy wsparciu Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, ukazało się polskie tłumaczenie jednej z powieści Anandy Devi pt. „Zielone sari”, zaliczanej do najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów maurytyjskiej pisarki. Powieść przetłumaczył i opatrzył posłowiem prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z biogramem pisarki oraz do lektury streszczeń  i przetłumaczonych na polski fragmentów kilku jej utworów, które zostały zamieszczone za zgodą francuskich wydawców na stronie Wydziału Filologicznego UŚ pod adresem: http://www.fil.us.edu.pl/ananda-devi/