• Nowa siedziba Instytutu

Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

• IJRiT_dyr_2013
  • IJRiT_dyr_od 2016
  • zebranie
  • slider_assososno_3
  • slider_assososno_2
  • slider_labo
  • slider_hisp_1
  • slider_assososno_4
  • slider_kultura

Nasi partnerzy

Miło nam poinformować, że 27 marca br. o godz. 12.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu rozpoczną się główne obchody Święta Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim, organizowane przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki. Hasło przewodnie tegorocznego święta to: „Francophonie 2019: Arts et Cultures Francophones”. Obchody Święta Frankofonii są objęte honorowym patronatem JM Rektora UŚ, prof. dra hab. Andrzeja Kowalczyka.

W programie wydarzenia zaplanowano między innymi:

- Okolicznościowe prezentacje przygotowane przez pracowników Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ:

• « L’Ile Maurice : histoire, langues, littérature » - prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz (Zakład Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego)
  • « De la spécificité du genre dramatique » -  dr hab. Grażyna Starak (Zakład Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej)
  • « Et si on allait au cinéma ? Au programme: courts métrages d'animation francophone » - dr Aleksandra Komandera (Zakład Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej)
  • « L’art de regarder ou comment parler du cinéma français » - dr Dominka Topa-Bryniarska, dr Anna Dolata-Zaród  (Zakład Lingwistyki Tekstu)
  • « La Bande-Dessinée, un art mineur ? – Des comics américains à la B.D. franco-polonaise, l'aventure d'un art singulier en plein essor » - mgr Frédéric Mounier (Zakład Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość)

- Tematyczne prezentacje przygotowane przez studentów Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ:

• „Nie tylko Oskary... O festiwalu filmowym w Cannes” - Marta Feodorów, Katarzyna Rusin (IV rok FA)
  • „Kino domowe, czyli My French Film Festival” – Aleksandra Wanat, Martyna Don (IV rok FA)

- Prezentację oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

- Warsztaty językowo-tłumaczeniowe dla uczniów połączone z konkursem

- Wręczenie nagród uczestnikom konkursu pt. „Francophonie 2019: Arts et Cultures Francophones”.

Szczegółowy wydarzenia na plakacie poniżej oraz tutaj

Serdecznie zapraszamy!

Frankofonia 2019