• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • IJRiT_dyr_2013
 • IJRiT_dyr_od 2016
 • zebranie
 • slider_assososno_3
 • slider_assososno_2
 • slider_labo
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4
 • slider_kultura

Nasi partnerzy

Informujemy, że nowa strona Kierunku Filologia romańska dostępna jest pod adresem

https://us.edu.pl/wydzial/wh/student-wh/filologia-romanska/

Zapraszamy także na https://www.facebook.com/filrom.wh.us

 

Stara strona romanistyka.us.edu.pl zostanie wkrótce zamnkięta i zarchiwizowana.

Szanowni Państwo,

Sekretariat Kierunku Filologia Romańska pracuje w systemie zdalnym : odbieramy maile służbowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. w godzinach 7h30-15h30

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mamy także dyżury stacjonarne na Uczelni o których będziemy informować na bieżąco: 7h30-15h30

pani Manuela Pustół

Marzec 2020

23.03.2020 poniedziałek

pani mgr Iwona Boryszko

Marzec 2020

24.03.2020 wtorek

25.03.2020 środa

 

Komunikat z dnia 11 marca 2020 r.

W nawiązaniu do komunikatu Magnificencji Rektora w sprawie zawieszenia od dnia 11 marca 2020 roku (włącznie) do odwołania zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego w związku zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 uprzejmie wyjaśniam, że na chwilę obecną zawieszona jest wyłącznie realizacja zajęć dydaktycznych.

Przeprowadzanie egzaminów oraz obrony prac dyplomowych mają odbywać się w ustalonych wcześniej terminach. W przypadku tych egzaminów, które zaplanowane były na dzień dzisiejszy a nie odbyły się, polecam ich przeprowadzenie w terminie umożliwiającym sprawne rozliczenie sesji egzaminacyjnej. Decyzja w tym zakresie należy do dziekanów.

Obsługa studentów przez dziekanat powinna odbywać się w sposób aby ograniczyć do minimum bezpośrednie kontakty ale zapewnić sprawne rozliczanie studentów. Zalecam wykorzystywanie w tym celu korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych. O szczegółach dalszych ustaleń odnośnie sposobu organizacji dydaktyki będę informować Państwa na bieżąco.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek

W związku z rosnącym zagrożeniem epidemią wirusa SARS-CoV-2 Rektor Uniwersytetu Śląskiego zdecydował o zawieszeniu od dnia 11 marca 2020 roku (włącznie) do odwołania zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni w okresie zagrożenia epidemiologicznego zostaną zawarte w stosownym zarządzeniu Rektora UŚ, które zostanie ogłoszone jutro po spotkaniu rektorów uczelni śląskich oraz wojewody śląskiego, które zaplanowane zostało na 11 marca 2020 roku na godzinę 14.00.

Wizyta gościa amerykańskiej uczelni na kierunku filologia romańska w ramach Programu Erasmus+

Prof. Cecilia Ana Lara z Uniwersytetu w Północnej Karolinie (USA) przebywa z wizytą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. We wtorek 10 marca odbyło się spotkanie z dyrekcją kierunku filologia romańska, w środę 11 kwietnia zaplanowane są wykłady dla studentów języka hiszpańskiego oraz spotkanie z kierownikiem biura Erasmus+.

IMG E5588 800

Na zdjęciu: organizatorka wizyty - dr Cecylia Tatoj - koordynator programu Erasmus+, prof. Cecilia Ana Lara, dr hab. Andrzej Rabsztyn prof. UŚ - dyrektor kierunku filologia romańska.

 

Uczestnicy Konkursu na Plakat "Dialogues francophones",

W związku z odwołaniem zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, w tym Święta Frankofonii 18 marca 2020 roku, informujemy, że laureaci Konkursu na Plakat "Dialogues francophones" zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.


W zależności od rozwoju sytuacji oraz możliwości organizacyjnych i logistycznych, rozważane będą inne terminy wystawy prac laureatów.

Szanowni Państwo,

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na wirusa COVID-19 w Europie i  pierwszymi przypadkami zachorowań w Polsce, dyrekcja kierunku  filologia romańska w porozumieniu z władzami dziekańskimi Wydziału  Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego podjęła decyzję o odwołaniu  zaplanowanych wydarzeń kulturalnych (Frankofonia, Italofonia i Hispanofonia) z udziałem uczniów śląskich szkół średnich i podstawowych.

W zależności od rozwoju sytuacji oraz możliwości  organizacyjnych i logistycznych, rozważane będą inne terminy w/w  spotkań.

Z wyrazami szacunku
Andrzej Rabsztyn

--
dr hab. Andrzej Rabsztyn, prof. UŚ
Dyrektor Kierunku Filologia Romańska
Wydział Humanistyczny
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jury Konkursu na Najciekawszą Prezentację Multimedialną "Podróże po Portugalii" przyznało nagrody uczniom szkół średnich.

Laureaci konkursu zaprezentują swoje prace podczas Luzofonii 2020 dnia 04 marca 2020 w Sosnowcu.

Konkurs odbył się pod patronatem Kierunku Filologia Romańska - Wydział Humanistyczny UŚ.

wyniki konkursu 1

Święto Italofonii 2020 pt. „I dialetti d'Italia" odbędzie się 24 marca 2020 roku od godz. 11:00 do 13.30 w Sali Rady Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu.

W programie dla uczniów:


* Gli "italialetti"- l'Italia e i suoi dialetti” - Lorenzo Fraddosio IV rok W,

* „I dialetti nella pubblicità” – Sylwia Bryzik III rok WA,

* Przedstawienie oferty programowej Filologii Romańskiej - Wiktoria Filipiak III rok W,

* Quiz z nagrodami – Weronika Malordy III rok W,

* Zwiedzanie zakątków uczelni ze studentami,

* Warsztaty dla nauczycieli „Il dialetto in Italia oggi”- Adela Agostinelli - lektor włoski Kierunku Filologia Romańska UŚ.

italofonia 2020

Dnia 4 marca 2020 (środa) na Wydziale Humanistycznym w Sosnowcu, ul. Grota-Roweckiego 5 w Auli im. Kazimierza Polańskiego odbędzie się wydarzenie promujące język portugalski oraz kulturę Portugalii Luzofonia 2020 "Podróże po Portugalii".

Podczas wydarzenia będą prezentowane prace multimedialne laureatów Wojewódzkiego Konkursu na Prezentację Multimedialną "Podróże po Portugalii". 

Przewidziano również cykl wykładów dla studentów oraz uczniów szkół średnich.

W razie pytań, proszę o kontakt: dr Sylwia Klos Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!

plakat Luzofonia 2020