• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • slider_assososno_2
 • slider_kultura
 • slider_labo
 • IJRiT_dyr_2013
 • slider_assososno_3
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4

Nasi partnerzy

Uwaga! Od kilku dni przychodzą masowo maile zachęcające do wpisania loginu i hasła na stronach innych niż //poczta.us.edu.pl dla pracowników oraz //post.us.edu.pl dla studentów i doktorantów.

To maile „phishingowe” czyli wyłudzające hasła do kont mailowych. Wyłudzone dane wykorzystywane są potem do wysyłania kolejnych maili wyłudzających hasła oraz masowego spamu, co grozi umieszczeniem serwera pocztowego UŚ na światowych czarnych listach i w konsekwencji odrzucaniem maili ze wszystkich uniwersyteckich adresów przez serwery na całym świecie.

Maile phishingowe napisane są najczęściej niepoprawną polszczyzną. 

Prosimy o czujność.

W razie wątpliwości i obaw czy nie ignorujecie Państwo istotnego ostrzeżenia, prosimy o maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefon: 32 359 1768.

Więcej informacji na stronie USNET: http://usnet.us.edu.pl/blog/2017/07/24/uwaga-na-proby-wyludzania-hasel/

Drodzy Kandydaci, przypominamy, że trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia. Od 1 sierpnia ruszy także II nabór na studia stacjonarne I stopnia na specjalnościach:

- język francuski z programem tłumaczeniowym

- język francuski w mediach i biznesie              

- języki stosowane: język włoski i język angielski z programem tłumaczeniowym

- język włoski z programem tłumaczeniowym

- język włoski w mediach i biznesie

- języki stosowane: język hiszpański i język portugalski z programem tłumaczeniowy

Już dziś mogą Państwo zaplanować zapisy na studia w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki, które umożliwią Państwu zdobycie kompetencji, pozwalających wyróżnić się wśród innych kandydatów na aktualnym rynku pracy! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w zakładce Informacje dla kandydatów na studia → Oferta dydaktyczna Instytutu. Opisy poszczególnych specjalności znajdą Państwo również w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). 

Drodzy Kandydaci, przypominamy, że trwa rekrutacja na studia niestacjonarne I i II stopnia. Wszystkie osoby zainteresowane studiami w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dydaktyczną dostępną w zakładce Informacje dla kandydatów na studia → Oferta dydaktyczna Instytutu. Opisy poszczególnych specjalności znajdą Państwo również w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).

Uprzejmie informujemy o nowej inicjatywie Uniwersytetu Śląskiego, skierowanej do studentów I roku: projekt Granty Rektora Uniwersytetu Śląskiego jest skierowany do studentów I roku rozpoczynających w nowym roku akademickim (2017/2018) naukę na studiach licencjackich lub jednolitych studiach magisterskich. Konkurs ma wspierać zdolnych młodych ludzi, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce i mają pomysł na projekt badawczy lub edukacyjny.
O grant w wysokości do 5 tys. zł mogą się ubiegać laureaci olimpiad przedmiotowych, którzy tytuł laureata uzyskali w roku rozpoczęcia studiów, a także osoby, które uzyskały w części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym 100% punktów możliwych do zdobycia.
Więcej informacji na temat projektu Granty Rektora Uniwersytetu Śląskiego: https://www.us.edu.pl/granty-rektora-us-dla-najlepszych-studentow

Uprzejmie informujemy, że do 30 września br. roku trwa rekrutacja do Akademii Dyplomacji prowadzonej na Uniwersytecie Śląskim pod patronatem Ambasady Francji w Polsce.
Oferta skierowana jest do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w dziedzinie etykiety dyplomatycznej, międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych oraz polityki zagranicznej. Spotkania prowadzone są przez ekspertów i wybitnych specjalistów z zakresu dyplomacji, savoir vivre’u, etykiety biznesu i komunikacji.
Szczegółowe informacje dotyczące Akademii Dyplomacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.akademiadyplomacji.us.edu.pl

W ramach realizacji projektu „2017 – Rok Studenta w Kolejach Śląskich” przygotowane zostały dwie specjalne oferty biletów dla studentów śląskich uczelni:

 • „Studenciak” - bilet miesięczny imienny obowiązujący na zadeklarowanej trasie dla studentów pierwszego semestru I roku,
 • „Studenciak-Weekend” - bilet weekendowy imienny, dostępny dla wszystkich studentów i ważny wyłącznie za okazaniem aktualnej legitymacji studenckiej.

W ramach projektu, oprócz przygotowanych ofert specjalnych, studenci mogą odbywać praktyki w spółce Koleje Śląskie oraz korzystać m.in. z bezpośredniego połączenia kolejowego między Katowicami a Cieszynem.
Więcej informacji na stronie oraz na stronie Kolei Śląskich.

Szanownej Pani Profesor

Ewie Miczce

i Jej Najbliższym

wyrazy najgłębszego współczucia po śmierci Matki

składają

Dyrekcja oraz Pracownicy Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki

We wtorek, 20 czerwca br. w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ odbędzie się II Spotkanie Naukowe Doktorantów Literaturoznawców, na które serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.30. Jest ono zorganizowane i koordynowane przez mgr Agnieszkę Loskę (Zakład Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej, IJRiT) a opiekę naukową sprawuje nad nim dr hab. Katarzyna Gadomska (Zakład Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej, IJRiT). W czasie spotkania referaty przedstawią doktoranci z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki, Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich oraz z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej (program spotkania w załączniku → program).

Miło nam poinformować, że w dniu 20 czerwca br. mgr Aleksandra Bogusławska oraz mgr Anna Swoboda zostały zaproszone do X Liceum Uniwersyteckiego im. J. Paderewskiego w Katowicach. Panie Magister będą reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia z Humanistyką. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt.„Le roman gothique - un genre qui se sert de la peur”, przygotowanych przez mgr Aleksandrę Bogusławską oraz w warsztatch pt. “Your hair is on fleek! Teen slang terms decoded”, przygotowanych przez mgr Annę Swobodę. W trakcie spotkania uczniowie będą również mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Miło nam poinformować, że w dniu 20 czerwca br. mgr Ryszard Wylecioł został zaproszony do Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Pan Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dni Akademickich, wydarzeniu mającym na celu przybliżenie świata nauki młodzieży szkolnej. W trakcie spotkania z uczniami klas II i III mgr Ryszard Wylecioł przedstawi wykład pt.„Traduttore o traditore: czyli jak tłumaczyć, aby nie tłumoczyć… na przykładach z języka polskiego, włoskiego oraz angielskiego”. Uczniowie będą również mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.