• Nowa siedziba Instytutu

Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

• slider_labo
  • IJRiT_dyr_2013
  • slider_assososno_3
  • slider_assososno_2
  • slider_hisp_1
  • slider_assososno_4
  • slider_kultura

Nasi partnerzy

Miło nam poinformować, że w dniu 12 października br. dr Agnieszka Szyndler została zaproszona do V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas święta Dia de la Hispanidad.

DSC06887DSC06890

W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Agnieszka Szyndler przedstawiła okolicznościowy wykład pt. „Jeden język, wiele kultur, czyli różnorodności języka hiszpańskiego”. Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Więcej informacji na temat wydarzenia bezpośrednio na stronie Szkoły: http://www.liceumzamoyski.pl/

W dniu 17 października br. o godz. 12.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się spotkanie z prof. Gustavo Piga z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, specjalistą w zakresie zamówień publicznych i pełnomocnikiem rektora Uniwersytetu Tor Vergata ds. współpracy międzynarodowej.

Podczas spotkania Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ reprezentować będzie pan mgr Alexander Karpuk, adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Włoskiej.

W programie wydarzenia zaplanowano wykład i dyskusję, które będą okazją do zaprezentowania możliwości oraz warunków studiowania polskich studentów na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie.

Więcej informacji: https://www.us.edu.pl/spotkanie-z-prof-gustavo-piga-z-uniwersytetu-tor-vergata-w-rzymie

W Twoim garażu powstają niezwykłe wynalazki, a Ty jesteś ich konstruktorem? Od lat pracujesz w swojej piwnicy nad nowatorskim rozwiązaniem technicznym i wreszcie Twoje pomysły nabierają realnych kształtów? Jesteś przekonany, że to właśnie Ty skonstruowałeś Perpetuum Mobile, ale nikt Ci nie wierzy? Pokaż niedowiarkom, że są w błędzie! Zaprezentuj szerokiej publiczności rezultaty swoich wieloletnich wysiłków, by wynaleźć lub skonstruować coś naprawdę pionierskiego!

Jeśli jesteś wynalazcą-amatorem i bardzo rzadko lub prawie w ogóle nie wychodzisz poza Twój warsztat, piwnicę lub garaż, koniecznie zgłoś się do Przeglądu Garażowych Wynalazków – Off Science, czyli konkursu organizowanego w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017.

Daj nam znać o Twoim wynalazku – wypełnił formularz rejestracyjny, który znajdziesz na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl w zakładce „Off Science” (tam również możesz przeczytać regulamin Przeglądu).

Szczegółowe informacje o festiwalu są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl  oraz na fanpage'u Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017.

plakat S

Uprzejmie informujemy, że w dniach 11-12 października br. gościem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki będzie prof. Vincent VIVES z Université de Valenciennes et du Hainaut-Cambrésis. Pan Profesor wygłosi dwa wykłady:

• wykład pt. « Poésie et musique en France aux XIXe et XXe siecles » odbędzie się w dniu 11 października (środa) w sali 1.17 o godz. 9.45;
  • wykład pt. « La poésie romantique française » odbędzie się w dniu 12 października (czwartek) w sali. 1.23 o godz. 13.15.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby!

Uprzejmie informujemy, że na wniosek Przewodniczącej Samorządu Studenckiego Prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Ryszard Koziołek ustanowił godziny REKTORSKIE w dniu 12 października do godziny 12.00 oraz 13 października do godz.12.00 z wyłączeniem wydziałów w Cieszynie.

W dniu 6 października 2017 r. w Instytutucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ odbyła się III edycja Dni Dostępności - wydarzenia mającego na celu propagowanie dostępności cyfrowej i społecznej, którego inicjatorką i główną oragnizatorką jest dr Izabela Mrochen (adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki, IJRiT). W imieniu Pani Doktor wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w wydarzeniu oraz za zaangażowanie w przygotowane wystąpienia!

Zapraszamy również do zapoznania się z pamiątkową prezentacją: https://www.genial.ly/59d897970b9c21060cb00016/podsumowanie-iii-dni-dostepnosci-cyfrowej.
(Uwaga: wersja tekstowa całej prezentacji znajduje się na stronie platformy Genially)

Uwaga! W ostatnim czasie z adresów bardzo podobnych do domeny Uniwersytetu Śląskiego (usz.edu.pl a nie us.edu.pl) przychodzi phishing. Tematy tych maili to np.: "Biuro pomocy". Maile te mają treść np. taką jak: "Twoja skrzynka pocztowa przekroczyła limit przechowywania przez administratora, proszę KLIKNIJ TUTAJ".
Prosimy o zachowanie czujności i kasowanie maili tego typu!
Więcej informacji oraz pomoc techniczna: http://usnet.us.edu.pl

Uprzejmie informujemy, że w związku z 50. jubileuszową inauguracją roku akademickiego 2017/2018 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek ogłasza poniedziałek 9 października 2017 r. dniem rektorskim wolnym od zajęć dydaktycznych.

Miło nam poinformować, że w dniu 2 października br. mgr Ryszard Wylecioł został zaproszony do Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Pan Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Języków Obcych. W trakcie spotkania z uczniami klas II i III mgr Ryszard Wylecioł przedstawi wykład pt."Powrót do szkoły - jak o niej mówimy? Porównanie wyrażeń dotyczących szkoły i nie tylko w językach polskim, angielskim i włoskim w ujęciu kognitywnym". Uczniowie będą również mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Uprzejmie informujemy, że 2 października br. (poniedziałek) odbędą się spotkania z opiekunami dla pierwszych lat pierwszego i drugiego stopnia. Dla wszystkich grup i specjalnosci spotkania rozpoczną się o godz. 10.00 - szczegółowy grafik spotkań do pobrania tutaj.

Obecność na spotkaniach z opiekunami lat obowiązkowa!