• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • IJRiT_dyr_2013
 • IJRiT_dyr_od 2016
 • zebranie
 • slider_assososno_3
 • slider_assososno_2
 • slider_labo
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4
 • slider_kultura

Nasi partnerzy

Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 22 października na kierunku filologia romańska odbył się pierwszy etap XXI edycji konkursu Lista Goncourtów – polski wybór - prestiżowego wydarzenia literackiego, organizowanego corocznie przez Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z uniwersytetami z całej Polski. Studenci I -III JF i IV F-A obradowali pod przewodnictwem pani Eweliny Marjańskiej (IV F-A) w obecności pani dr hab. Magdaleny Zdrady-Cok. Po prezentacji wszystkich dzieł tegorocznej Listy Goncourtów oraz po długiej i wnikliwej dyskusji, jury wyłoniło swojego faworyta - powieść Amélie Nothomb pt. Soif.

Finałowe obrady odbyły się 23 października w Instytucie Francuskim w Krakowie, gdzie wybrano dwudziestego pierwszego już laureata nagrody Lista Goncourtów – polski wybór. Studenckie jury reprezentujące 13 kierunków romanistycznych z całej Polski obradowało pod honorowym przewodnictwem pani Pauline Delabroy-Allard, zeszłorocznej zwyciężczyni, autorki powieści Ça raconte Sarah. Naszą uczelnię reprezentowała pani Ewelina Marjańska.

Dyskusja dotycząca tegorocznych pretendentów do nagrody była długa i wnikliwa ze względu na dużą różnorodność tematyczną i estetyczną książek, jednakże dosyć szybko udało się zawęzić wybór do trzech szczególnie interesujących tytułów, które zdobyły uznanie jurorów: Le ciel par-dessus le toit Nathachy Appanah, Avant que j’oublie Anne Pauly oraz Mur Méditerranée Louisa-Philippe’a Dalemberta, tegorocznego laureata nagrody. Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu, nagrodę przyznano ze względu na poruszającą historię będącą głosem wszystkich tych, o których już dawno zapomniano.

Całość wydarzenia zakończyła się uroczystym obiadem Goncourtów w restauracji Cyrano de Bergerac, z udziałem Konsula Generalnego Francji, pana Frédéric’a de Touchet i innych znamienitych gości oraz spotkaniem autorskim z Pauline Delabroy-Allard w Instytucie Francuskim w Krakowie.

Więcej na temat Nagrody Goncourtów i najbliższych wydarzeń literackich:

https://www.academie-goncourt.fr

https://www.institutfrancais.pl

http://conradfestival.pl

Decyzją Kapituły nagrody „Pro Scientia et Arte” w składzie prof. dr hab. Małgorzata Łuszczak – przewodnicząca Kapituły, prof. dr hab. Roman Ger, prof. dr hab. Janusz Janeczek, prof. dr hab. Tadeusz Sławek, prof. dr hab. Marek S. Szczepański, tegoroczna nagroda z obszaru nauk humanistycznych i artystycznych została przyznana prof. dr. hab. Wiesławowi Banysiowi.

Nagroda „Pro Scientia et Arte” honoruje najwybitniejsze osiągnięcia naukowe i artystyczne pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz stanowi najwyższe i najbardziej zaszczytne wyróżnienie istniejące w naszej uczelni.
Pan prof. dr hab. Wiesław Banyś odebrał nagrodę „Pro Scientia et Arte” z rąk JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka 7 października br. podczas uroczystości 52 inauguracji roku akademickiego.

Ponadto prof. dr hab. Wiesław Banyś został wybrany delegatem do rady wszystkich stacji naukowych PAN na świecie i będzie pełnić funkcję przewodniczącego rady naukowej paryskiej stacji Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Gratulujemy Panu Profesorowi oraz życzymy wiele pomyślności i dalszych sukcesów.

 MG 5236 fot Julia Agnieszka Szymala

Foto: Sekcja Prasowa UŚ

W czwartek 10 października 2019 roku w związku z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2019/2020 w campusie sosnowieckim dziekan Wydziału Humanistycznego prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz wprowadza godziny wolne od zajęć dydaktycznych od godziny 9.45 do godziny 15.15 (obejmujące drugi, trzeci i czwarty blok dydaktyczny).

W odpowiedzi na zaproszenie do współpracy skierowane przez Sekretarza  Generalnego Komisji Europejskiej w dniach 3-4 października 2019 dr Izabela Mrochen wzięła udział w spotkaniu ekspertów ds. dostępności cyfrowej. Tematyka spotkania obejmowała konsultacje z zakresu *web accessibility/assistive technology (WA/AT) and language technologies (LT).


Spotkanie eksperckie odbyło się w siedzibie Europarlamentu w Luksemburgu. W trakcie rozmów poruszane były najważniejsze kierunki rozwoju krajów członkowskich w obszarze dostępności cyfrowej, technologii asystujących oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w promowaniu wielojęzyczności. Cieszymy się bardzo, że Pani dr Izabela Mrochen reprezentowała Uniwersytet Śląski w Katowicach w tym prestiżowym wydarzeniu.

W poniedziałek 7 października 2019 roku w związku z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2019/2020 wprowadzono w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach godziny wolne od zajęć dydaktycznych od godziny 9.45 do godziny 15.15 (obejmujące drugi, trzeci i czwarty blok dydaktyczny)

Od 1 października 2019 r. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ został przekształcony w Kierunek Filologia Romańska.

W wyniku zmiany struktury organizacyjnej w UŚ pracownicy badawczo-dydaktyczni dotychczasowego IJRiT wchodzą w skład Instytutu Literaturoznawstwa lub Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ. Obowiązki dydaktyczne realizowane w Instytucie kontynuuje Kierunek Filologia Romańska.

Strony Instytutu Literaturoznawstwa i Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ w budowie.

Ubiegły rok akademicki był czasem przygotowywania się do wdrożenia ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która zaczęła obowiązywać 1 października 2018r. Trwały prace nad najważniejszymi dokumentami określającymi zasady organizacji i funkcjonowania uczelni. Nowy Statut Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został przyjęty przez Senat UŚ 28 maja 2019 roku. Opracowana została również nowa „Strategia rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2020–2025” obejmująca „Program działań strategicznych na lata 2019–2020” i wyznaczająca kierunek działań oraz obraz stanu docelowego uczelni. Dokumenty wejdą w życie 1 października 2019r.

W związku z wprowadzanymi zmianami:

 • uruchomiony został serwis www.zmiany.us.edu.pl, za pośrednictwem którego można uzyskać dostęp do:

  • platformy helpdesk umożliwiającej zadawanie pytań dotyczących zmian,

  • podstrony FAQ, czyli najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami,

 • opublikowane zostało specjalne wydanie „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”,

 • na wydziałach znajdować się będą punkty informacyjne, przy których można uzyskać odpowiedzi na pytania związane ze zmianami na uczelni. 

Więcej informacji: http://www.us.edu.pl/zmiany-na-uczelni-wsparcie-informacyjne

Uprzejmie informujemy, że uroczystość inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w kampusie w Sosnowcu odbędzie się 10 października br. o godz. 11.00 w Międzywydziałowej Auli na Wydziale Nauk Przyrodniczych (Sosnowiec, ul. Będzińska 60).

W programie wydarzenia przewidziano przemówienia inauguracyjne JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka oraz dziekanów, a także immatrykulację studentów. Wykład okolicznościowy pt. „Hałdy w ogniu – problem środowiskowy i naukowe wyzwanie” wygłosi dr hab. Monika Fabiańska.

 

Więcej informacji pod adresem: http://www.us.edu.pl/inauguracja-roku-akademickiego-20192020-w-kampusie-w-sosnowcu

plakat inauguracja

Uprzejmie informujemy, że trwa nabór na studia stacjonarne I stopnia w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ na następujące specjalności:

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapisów już dziś!

Szczegółowe informacje na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) oraz pod adresem http://kandydat.us.edu.pl/dodatkowe-nabory

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego UŚ, który odbędzie się już w najbliższą środę, 25 września 2019 r.

Ze szczególną przyjemnością zapraszamy na wykład pt. Kultura popularna we Francji / Culture populaire en France, który poprowadzi pani dr Ewa Drab, adiunkt w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ. Szczegóły na plakacie poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Wykład 1 2