• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • IJRiT_dyr_2013
 • IJRiT_dyr_od 2016
 • zebranie
 • slider_assososno_3
 • slider_assososno_2
 • slider_labo
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4
 • slider_kultura

Nasi partnerzy

Z okazji imienin Erazma już w najbliższą środę, 22 listopada, zapraszamy na Dzień Erasmusa w naszym Instytucie.

W ramach imprezy, która odbędzie się w sali Rady Wydziału, przewidujemy:

9:45-11:15 spotkanie informacyjne na temat możliwości wyjazdu na studia oraz na praktyki w ramach programu Erasmus+, otwarte dla wszystkich studentów języków romańskich, prowadzone przez koordynatorów Erasmusa w naszym Instytucie: dr Cecylię Tatoj, dr Lucynę Marcol-Cacoń oraz dra Andrzeja Rabsztyna.

11:30-12:00 prezentację w języku hiszpańskim Davida Cariagi Mediny, przebywającego na Uniwersytecie Śląskim w ramach Programu Erasmus+, zatytułowaną: „De Canarias a Polonia y ¿de Polonia a Canarias?”, podczas której dowiemy się, dlaczego warto pojechać na Erasmusa do Las Palmas de Gran Canaria.

12:00-13:00 prezentację w języku hiszpańskim Xabiera Vazqueza Casanovy promującą wyjazd na Erasmusa do Galicji pt. „Galicia sabe a mar. Un viaje por el noroeste de España”.

Serdecznie zapraszamy!

Miło nam poinofmormować, że w dniu 17 listopada br. dr Barbara Taraszka-Drożdż została zaproszona do V LO im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Pani Doktor będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanych przez Szkołę Dni Akademii Wiedzy. W trakcie spotkania z uczniami dr Barbara Taraszka-Drożdż przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Językowy Obraz Świata". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Już po raz drugi największe śląskie uczelnie, na czele z Uniwersytetem Śląskim oraz Miasto Katowice łączą siły, aby pokazać całej społeczności regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić oraz udowodnić, że codzienną pracę badaczy z różnych dziedzin da się przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 potrwa trzy dni: od czwartku 30 listopada do soboty 2 grudnia. To pierwsza i podstawowa zmiana względem zeszłorocznej edycji, kiedy ŚFN obejmował tylko dwa dni. Główną sceną festiwalowych wydarzeń pozostało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – wszystkich odwiedzających zapraszamy do MCK-u 1 i 2 grudnia. 30 listopada na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano natomiast swoisty prolog festiwalu pod hasłem „Science on Stage”.

Program pierwszego dnia ŚFN został podzielony na trzy części. W części pierwszej na deskach Teatru Śląskiego zaprezentują się młodzieżowe teatry naukowe z całej Polski. Część druga, zatytułowana „Myślenie na scenie”, to debata naukowa, w której jej moderator prof. Tadeusz Sławek zapyta, czy nauka może nas uratować, a odpowiedzi spróbują udzielić profesorowie: Ewa Bartnik (genetyk), Krzysztof Antoni Meissner (fizyk teoretyczny) oraz Bogdan Dembiński (filozof). W części trzeciej w spektaklu „Obertaniec-oberwaniec” zaprezentuje się publiczności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. „Obertaniec-oberwaniec” to nowatorski projekt muzyczno-taneczny, w którym tradycyjny taniec ludowy zyskuje nowoczesną formę.

Drugi i trzeci dzień ŚFN KATOWICE 2017 to już ogrom wydarzeń rozgrywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Centrum przestrzeni festiwalowej stanowić będzie, poza sceną główną, 6 obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Obszary obejmą ponad 200 stanowisk, na których odbędzie się niezliczona ilość pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę, w ramach ŚFN będzie można wysłuchać również ponad 100 wykładów.

Tak skonstruowaną przestrzeń festiwalową dopełni mnóstwo dodatkowych inicjatyw, z których wiele ma status nowości i debiutuje na Śląskim Festiwalu Nauki.

Serdecznie zapraszamy!

A4 print

Miło nam poinofmormować, że w dniu 10 listopada br. mgr Aleksandra Bogusławska została zaproszona do ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pani Magister będzie reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas organizowanego przez Szkołę finału konkursu literackiego Prix Goncourt.

W trakcie spotkania z uczniami mgr Aleksandra Bogusławska przedstawi okolicznościowy wykład pt. "Podróż poprzez historię literatury francuskiej". Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Miło nam poinofmormować, że w dniu 6 listopada br. dr Lucyna Marcol-Cacoń została zaproszona do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Pani Doktor będzie reprezentowała Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ podczas Dnia Języków.

W trakcie spotkania z uczniami Szkoły dr Lucyna Marcol-Cacoń przedstawi okolicznościowy wykład pt. 'Cantare' italiano. Il viaggio nel mondo dei suoni. Uczniowie będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

ZAPROSZENIE

INSTYTUT JĘZYKÓW ROMAŃSKICH I TRANSLATORYKI UŚ

oraz

Wydawnictwo HACHETTE FLE

serdecznie zapraszają nauczycieli języka francuskiego

na konferencję metodyczną pt.:

Faire bouger les élèves.

Est-il difficile de travailler avec les méthodes actives en classe de FLE ? 

                                          

Prowadzenie: p. Barbara Klimek, doradca metodyczny wydawnictwa Hachette Livre.

  

Warsztaty odbędą się w środę 15 listopada 2017, godz. 15.30-17.00

w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 5 (sala 1.23).

ZAPROSZENIE

Miło nam poinfomować, że 30 października br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał członków Rady, nominację odebrał między innymi prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś - dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, honorowy przewodniczący KRASP.

Do zadań Rady należeć będzie między innymi: przygotowywanie propozycji kierunków działań i rozwoju Agencji, opiniowanie rocznego sprawozdania z jej działalności oraz sprawozdania finansowego, a także dokonywanie okresowej oceny wykonywania planów działania.

Skład Rady tworzą przedstawiciele: prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego, ministra właściwego ds. nauki, ministra właściwego ds. finansów publicznych, ministra właściwego ds. gospodarki, ministra właściwego do spraw zagranicznych, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji: https://www.us.edu.pl/prof-wieslaw-banys-czlonkiem-rady-narodowej-agencji-wymiany-akademickiej

W dniu 27 października 2017 w Instytucie Francuskim w Krakowie został wybrany dwudziesty już laureat nagrody Lista Goncourtów – polski wybór. W tegorocznej edycji konkursu Instytut Języków Romańskich i Translatoryki reprezentowała pani Katarzyna Rusin, studentka III roku F-A.

Jury składające się z dwunastu studentów romanistyki z całej Polski obradowało pod honorowym przewodnictwem Erica-Emmanuela Schmitta, członka Akademii Francuskiej. Laureatką tegorocznego konkursu została Alice Zeniter, autorka powieści L’Art de perdre.

Więcej na temat zwycięskiej powieści jak i samej autorki: http://editions.flammarion.com/Catalogue/hors-collection/litterature-francaise/lart-de-perdre

Miło nam poinformować, że w dniu 30 października br. dr Ewa Drab została zaproszona do Zespołu Szkół przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Pani Doktor przedstawiła okolicznościowy wykład pt. "Ghosts, pumpkins and more. A few words on Halloween."  Uczniowie mogli także zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 7 listopada br. odbędzie się Dzień Campus France w Katowicach. Wydarzenie, współorganizowe przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencję Campus France, ma na celu przedstawienie informacji na temat studiów we Francji, oferty stypendiów rządu francuskiego, podwójnych dyplomów francusko-polskich oraz nauki języka francuskiego w Polsce.

W trakcie spotkania uczestnicy będą także mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, która zostanie przedstawiona przez dr Michała Hrabię oraz mgr Agnieszkę Loskę.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego Dnia Campus France: https://www.us.edu.pl/sites/www.us.edu.pl/files/imce/wiadomosci/pliki/program_katowice_campus_france_2017.pdf

Serdecznie zapraszamy!