• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • IJRiT_dyr_2013
 • IJRiT_dyr_od 2016
 • zebranie
 • slider_assososno_3
 • slider_assososno_2
 • slider_labo
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4
 • slider_kultura

Nasi partnerzy

W środę 24 stycznia 2018 r. o godzinie 13.00 zapraszamy wszystkich studentów i studentki zainteresowanych aktywnym udziałem w pracach Koła Naukowego AssoSosno na spotkanie organizacyjne z opiekunką koła dr Magdaleną Malinowską. Spotkanie odbędzie się w sali 2.51. Gorąco zachęcamy wszystkich do przybycia, a także do zaangażowania się w prace koła!

Biuro Karier wraz z firmami IBM, Accenture oraz ING Services Polska zapraszają wszystkich studentów Uniwersytetu Śląskiego do udziału w prestiżowym programie "Corporate Readiness Certificate", który odbędzie się w semestrze letnim 2018 r.

Program CRC ma umożliwić studentom szybszy rozwój zawodowy, przyczynić się do zdobycia wiedzy praktycznej, wykształcić umiejętności funkcjonowania w złożonym, nowoczesnym środowisku biznesowym. Więcej informacji o programie na stronie: http://bk.us.edu.p/wydarzenie-bk-program-corporate-readiness-certificate.

Na Uniwersytecie Śląskim odbędą się takie moduły jak: Design Thinking, Modern Enterprise Web Development, Service Management with Agile the IBM Way, ale studenci UŚ mogą wziąć udział także w pozostałych warsztatach. Nabór do programu trwa do 15 lutego. Najbliższe spotkanie nt. programu odbędzie się w Studenckiej Strefie Aktywności w dniu 24 stycznia br. Więcej informacji o spotkaniu: http://bk.us.edu.pl/poznaj-zalety-programu-crc-dla-studentow-us.

W dniu 22 stycznia 2018 r. Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego wraz z firmą HCL organizują dla studentów i absolwentów naszej Uczelni szkolenie „Excel dla zaawansowanych”. Szkolenie odbędzie się w sali komputerowej w CINIBie.

Zapisy oraz informacje szczegółowe na temat szkolenia: http://bk.us.edu.pl/wydarzenie-bk-szkolenie-z-excela

Miło nam poinformować, że prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ, został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wybory nowych władz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) zostały przeprowadzone w trakcie pierwszego spotkania plenarnego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XII kadencji w dniu 11 stycznia br. Nowym przewodniczącym Rady został prof. Zbigniew Marciniak a wiceprzewodniczącymi – prof. Wiesław Banyś oraz prof. Andrzej Więcek.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi tej zaszczytnej funkcji!

Więcej informacji na temat Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego: http://www.rgnisw.nauka.gov.pl/

Miło nam poinformować, że w dniach 8-9 stycznia 2018 pani dr hab. prof. UŚ Katarzyna Kwapisz-Osadnik przyjęła zaproszenie Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego do wygłoszenia serii wykładów nt. ”Językoznawstwo w kształceniu tłumaczy - od językoznawstwa strukturalnego do językoznawstwa kognitywnego”. Wykłady obejmowały następujące zagadnienia:

 1. Filozoficzne i matematyczne źródła językoznawstwa.
 2. Od językoznawstwa strukturalnego do językoznawstwa kognitywnego
 3. Przekład w badaniach językoznawczych czy jak odrębna dyscyplina?
 4. Człowiek - język - świat : rola tłumacza.

Serdecznie zapraszamy studentów języka włoskiego na drugie z cyklu spotkań literackich!

Spotkania literackie II

Uprzejmie informujemy, że już w najbliższy piątek, 12 stycznia, w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ odbędą się eliminacje okręgowe XL Olimpiady Języka Francuskiego.

Egzamin pisemny będzie miał miejsce w aulach na poziomie -1 według list. Część pisemna będzie odbywać się we wszystkich okręgach w godzinach 11.00 – 14.00. W związku z tym, prosimy uczestników o przybycie 30 minut przed egzaminem pisemnym w celu sprawnego zorganizowania egzaminu i jego punktualnego rozpoczęcia. Uprzejmie przypominamy, że należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość – dowód osobisty i/lub legitymację szkolną, jak też wypełnione i podpisane oświadczenie dot. przetwarzania danych osobowych.
Egzaminy ustne rozpoczną się zaraz po egzaminie pisemnym, ok. godz. 14.30 (według list).

Już dzisiaj wszystkim uczestnikom olimpiady życzymy powodzenia!

 

W czasie trwania egzaminu pisemnego serdecznie zapraszamy nauczycieli na warsztaty metodyczne pt.:

Cosmopolite – une méthode pour s’ouvrir au monde.

Warsztaty poprowadzi pani mgr Barbara Klimek, doradca metodyczny wydawnictwa Hachette FLE.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka organizuje bezpłatne szkolenie dotyczące korzystania z multiwyszukiwarki oraz baz danych dostępnych na platformie EBSCO.

Jest to platforma informacyjna umożliwiająca korzystanie z wielu elektronicznych czasopism pełnotekstowych, indeksowanych w takich bazach, jak: Academic Search Premier, Academic Search Complete, Agricola, Business Source Complete, Eric, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source – Consumer Edition, Library, Information Science & Technology Abstracts, MasterFILE Premier, Medline, MLA Directory of Periodicals, MLA International Bibliography, Newspaper Source, PsycINFO czy Regional Business News.

Szkolenie odbędzie się w czwartek 11 stycznia 2018 r. w godzinach 10.30–12.00 w sali dydaktycznej CINiB-y na poziomie 0. Rejestracja uczestników prowadzona jest drogą elektroniczną – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji: https://www.us.edu.pl/efektywne-wyszukiwanie-informacji-w-bazach-ebsco-szkolenie

Serdeczne życzenia

zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz

wszelkiej pomyślności i sukcesów w Nowym Roku

życzy

Dyrekcja Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ

 

kartka wf 4

Uprzejmie informujemy, że Biuro Programu Erasmus+ rozpoczęło dodatkową rekrutację na praktyki 2017/2018, tzn. realizowane najpóźniej do końca września 2018 roku. Podstawą zakwalifikowania studenta będzie program praktyki (learning agreement for traineeship) zatwierdzony i podpisany zarówno przez macierzystą jednostkę (podpis koordynatora wydziałowego oraz dziekana lub uprawnionego prodziekana), jak i przedstawiciela instytucji przyjmującej.

Zgłoszenia studentów nie uwzględnionych na liście rezerwowej będą przyjmowane do 15.02.2018 r. lub do momentu wyczerpania środków, o ile nastąpi to wcześniej. Zatwierdzone i podpisane programy praktyki (learning agreement for traineeship) należy składać w Dziale Współpracy z Zagranicą – Biurze Programu Erasmus, w budynku rektoratu, pokój 75.

Szczegółowe informacje na temat praktyk znajdują się na stronie: www.erasmus.us.edu.pl, w razie wątpliwości, prosimy o kontakt z koordynatorami:

dr Cecylia Tatoj- j. hiszpański

dr Lucyna Marcol-Cacoń - j. włoski

dr Andrzej Rabsztyn- j. francuski